27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
UCUBEYİ BEĞENMEK ZORUNLU(mu)?
20 Ocak 2011 Perşembe Bu yazı 28603 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Tabi olarak ülkenin en önemli kişilerinden biriyseniz ve Türkiye gibi büyük ve güzide bir ülkeye emir komuta ediyorsanız, yönetiyor ve ileride de yönetemeye talipseniz ağzınızdan çıkanı kulağınızın duyması gerekiyor.

Bu sözler şahsi olarak kimseye değil. Ne heykele ucube diyen Başbakana, ne heykelin içine tükürenlere, ne kendisi iktidarda iken yakalandığı halde işlem yapılmadığı halde meydanlardan yeni hükümete ip atıp bölücü terör liderini astırmak isteyenleredir.

Ne elinde bir kırmızı dosya ile dolaşanlara, ne neticesiz suçlama yapanlaradır. Ne çakılı parti liderlerine, ne batan gemiyi en önce terk edip kendilerine tutunacak bir dal parçası arayan siyasileredir. Ne bir bilen olarak anılıp demokrasi gereğini yapmayanlaradır.

Ne seksen yaşında partiyi ele geçirip gitmeyenlere, ne medet umulan ama kabuğundan çıkmayan analardır.

Bazen öyle sözler ediliyor ki maksadı aşıyor sözleriniz ve toparlaması gerçekten güç oluyor. Bunun yerel olarak en güzel örneğini Müstakil Gazeteciler cemiyetinin organize ettiği yemekte yaşadık. Sempatik ve Kırıkkale’ye yıllardır hizmet etmekte kusur etmeyen vali yardımcısının gazeteciler gününü kutlarken o kadar gazetecinin arasında” gazetecilere güvenmeyin” gafı maksadını aşmanın ötesinde herkesi kırdı. Hâlbuki o vali yardımcısı basından sorumlu ve herkesi kucaklayan bir yapıya sahip. Ama laf aldı gitti nerelere?

Siyasi anlamada bunun binlerce örneği vardır. İşte uluslar arası siyasette Almanya başbakanın ettiği laf hem bizleri kırdı hem düşündürdü ve hem de kızdırdı. Kıbrıs sorununun asıl failleri olan ve çözümsüzlük taraftarı Rumları öven konuşması talihsizlik değil de nedir?

Bazen insan farkında olmadan ölçüyü kaçırıyor bazen de gerçekten söyledikleri doğru olsa bile teveccüh görmüyor.

Başbakan Kars’ta yaptırılan bir heykel için ucube dedi. Ortalık gerildi. Yapılan bir sanat eseridir ve sanatçıya saygı duymak gerekir. İyi güzel de bir insan yapılan her sanat eseri denen şeyi beğenmek zorunda mı? Başbakan olduysa her yapılanı sanattır diye onaylamak zorunda mı? Göz zevkini tırmalayan bir yapıta iyi demek zorunda mı? Çirkine güzel demek hangi geleneğin mahsulüdür. Sanatçıya saygı olmalı evet ama Başbakan’ın fikrine neden saygı olmamalı. İnsanları eleştirirken birini değerli kılarken diğerini yerin dibine sokmak neyin nesi oluyor.

Maksadını aşmış olabilir. Veya Başbakanın dediği gibi maksadı oda olabilir. Ama defaten ekranlardan bizlerinde izlediği ve gerçekten sanat anlamında benimde bir şey hissetmediğim veya bir şeye benzetemediğim bir yapıta “oh ne güzel olmuş ne iyi olmuş” demek ne kadar saygı gerektiriyor.

Ayrıca Kültür bakanın düştüğü durum hiçte Bülent Arınç’ın dediği gibi değildir. Yani Allah düşürmesin denilecek bir şey yoktur. Liderini korumaya çalışan belki de o konuşmada yanında olduğundan gerçekten öyle anlamış olduğundan bir savunma cümlesine de takılmak çok doğru değil.

Sanatçıya saygıyı fikre saygı kadar kutsal saymak erdemdir. Yoksa körü körüne sanatçı diye biat etmek hata getirir.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net