27 Kasım 2020 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Gereken Destek Sağlanacak
Gereken Destek Sağlanacak
Esnaf Kepenk Kapatmaya Başladı
Esnaf Kepenk Kapatmaya Başladı
Doğal gaz borusu patladı
Doğal gaz borusu patladı
Şimşekler Silivri'ye Bileniyor
Şimşekler Silivri'ye Bileniyor
  YAZARLARIMIZ
EMANET EHLİNE VERMELİ
05 Mart 2011 Cumartesi Bu yazı 22970 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Emanetin ehline teslim edilmesi hem sosyolojik açıdan hem de dinimiz açısından bir hakikatin ifadesidir.

Emanetler, ehline, işin uzmanına yani eski tabirle mütehassısına verilmelidir. Bir sistemin nizam içinde işlemesi buna bağlıdır. Kime ne iş verilecek, ne yaptırılacaksa liyakat, ehliyet, bilgi, dürüstlük ve kabiliyet ölçüleri değişmez esaslar olmalıdır.

Lokomotifi kullanan makinist, kamuda bir yönetici veya millet egemenliğinin temsil edildiği mecliste işini bilen, bulunduğu konumuna hakim insanlar olmalıdır. Aksi takdirde ehliyetsiz bir el, her şeyi alt-üst edebilir; dünyayı insanlara zindan edebilir.

Yöneticiler “ehliyet ve liyakat” esasından uzak, adam kayırma, kendi partisinden olma, dalkavukluk temelleri üzerinde iş görürlerse toplumun nizamı, sosyal hayatın devamının iyiye gitmesi mümkün değildir.

Tarih boyunca beceriksiz, sorumsuz, ahlaksız, adaletsiz kimselere görevler veren milletlerin ve devletlerin hayatı böyle acı hatıralarla doludur.

Nisa suresi, 58. Ayet’in de sabit olduğu üzere “Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” İlâhi fermanı ile yaşamımızın temel felsefesine ışık tutuluyor.

Alemlere rahmet olarak gönderilen efendimiz : “Emanet ehline teslim edilmediği zaman kıyameti bekleyiniz...” Hadis-i şerifleri ile bugün yaşanan gerçekleri ortaya koymuştur. Emanetin ehline teslim edilmemesi nedeniyle dünyanın düzeni bozulmuş, kaos ve kargaşa bütün dünyaya hakim olmuştur.

Günümüzde ise maalesef hakkın, hukukun tanınmadığı, adam kayırma ve partizanlığın hat safhaya ulaştığı, benim hırsızım iyidir mantığının hakim olduğunu ibret ve hayretle görüyoruz. İltimas, baskı ve sindirme almış başını gidiyor.

“ Zulm ile abad olanın ahiri berbat olur. Sözünün gerçekleşmemesi için işi ehline vermek yani emaneti ehline vermek gerekmektedir. Emanete ihanet münafıklık alametidir” diyen bir peygamberin ümmeti olarak hayatımız boyunca buna dikkat etmeliyiz

Türk tarihinin her döneminde devletin önemli kademelerinde görevlendirilen kişilerin soyuna sopuna, boyuna, kabadayılığına bakılmaksızın liyakatine göre görevler verilirdi. Sadece particilikle hesap yaparak görevler ulufe gibi dağıtılırsa hazin son tarihin çeşitli dönemlerinde olduğu gibi yine bizi bulacaktır.

Başarıyı, huzuru, birlik ve beraberliği emanetlerin ehline teslim edildiği bir ortamda bulmak mümkündür. Aksi düşünce bilinç eksikliği ve ihanet değil midir? Ve sonu insanlık için her zaman hüsrandır.

Haziran ayının yaklaştığı şu günlerde millete temsilci adayı belirleyen siyasi partiler ve bu adayları reyleri ile tayin edecek milletimizde bu kriterlere dikkat etmek mecburiyetindedirler.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
katırcıoglu  -  08.03.2011 - 10:09
Aklın yolu birdir, herkes ehlini aklı ile bulacakdır bir sürü kıssasları var.Partinin gerçekleri bizim gerçeklerimiz haline gelirse aklın bulmasını istemiyoruz demektir.Sadece bahane üretiyor bunun savunuculugunu yapıyoruz demektir.Adaylar degşiyor ama esas değişmesi gereken halk.
Seçmen  -  07.03.2011 - 2:18
Şevket Bey kaleminize sağlık güzel bir konuya değinmişsiniz, ancak bu ehil kişileri nasıl diğerlerinden ayırt edeceğiz. Hangi kriterlere göre değerlendireceğiz.Bu ehil kişileri nasıl bulacağız.Parti adresinden mi değerlendireceğiz yoksa yazınızda örnek verdiğiniz Kur'an-ı Kerim'e ve Peygamber Efendimiz (SAV)'in tarifettiği şekillerde mi arayacağız. Söylermisiniz bu ehil kriterlerine neye göre bakalım.?
ehli kim ?  -  06.03.2011 - 11:56
Şevket bey iyi yazmışsında bu işin ehli kim ?, siz size yakın olanı ehil görüyorsunuz ama biz bize hizmet edeni ehil biliyoruz. Ehilin kim oldugunu siz degil biz biliriz kalemine saglık
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Özlem Gürer
Kırlangıçoğlu Oktay
Nesrin Bulat
Erol Serkan Kılıç
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Kasım 2020 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net