19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
RAKIMI İÇTİN
11 Mart 2011 Cuma Bu yazı 25256 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Biliyorsunuz bilim adamları insanlar hakkında bir araştırma yapacaklarında fareleri kullanırlar. Genleri insana en yakın hayvan olduğundan olsa gerek.

Biraz mizahi olarak; bilim adamları toplanmış fareye bira içirmiş, votka içirmiş, şarap içirmiş hepsinde fare oynamış, zıplamış, duygulanmış. Birde rakı içirmişler. Rakıyı içen fare masaya vurup “o fare buraya gelecek lan” diye birden bire nara atmaya başlamış.

Hah işte bizde de bira içip, şarap içip oynayanlar yani olaylar karşısında darbukaya karşı gerdan kıvıranlar iş kendilerine dokununca birden rakı içmiş fare gibi nara atmaya başlıyorlar.

Biliyorsunuz ben hasbelkader yazılarımda seçilmiş olsun atanmış olsun bir makamı işgal edenlerin iyi yapanlarını övmeyi ve kendimce iki satırlık yazı ile hakkını vermeyi tercih ediyorum. Çünkü hakkını verdiğiniz ve “iyi yapıyorsun” dedikleriniz manevi ihtiyaçları karşılanmış görürler. Maddi olarak karşılığını veremediğimiz için bari “doğru yapıyorsun” diyerek iki kelimelik söz ile gönlünü alalım.

Birde hata yapanlar var. Onlara da “yanlış yoldasın” demek en azından vatandaşlık görevidir. Ben de bu vatandaşlık görevini yerine getirip” yanlışsın” diyorum.

Aman yarabbi sen misin diyen?

Hemen surat asıp, dudak büküp, gözlerini kamaştırıyorlar. Güçleri yetiyorsa laf ile tepki veriyorlar, ama yetmiyorsa bunu davranışlarında gayet başarılı olarak belli ediyorlar.

İnsanlar bir makamı işgal ettiklerinde hemen rakı içmiş fareye dönüyorlar. Elbette bu herkes için geçerli değil. Bazıları bulundukları makamı doldurup, o koltuğa oturduklarında hakkını veriyor. En adil, en sağlıklı, en güzel, en verimli görev yapma arzusu ile dolu oluyor ve etrafına bir o kadar etrafına yardımcı olup, tatlı sert üslup ile astlarına örnek oluyor. İdeal olan budur. İdeal olan etrafına verilen görev ile ağabeylik ablalık edendir.

Şair ne güzel demiş;

Ne mavi mavidir, ne siyah, siyah

Görünen gölgedir, ben neler gördüm

Ağlarken gülenler, güllerken ah vah

On okul bitirmiş cahiller gördüm.

Güzel okullarda bir türlü okumuş, mezun olmuş, bir türlü bir yerlere gelmiş, bir makam işgal eden cahiller yok mu etrafınızda. Emin olun birçok var. Bunlar kime ne yarar sağlarlar. Bunlar sırdaş mıdır? Paylaşımcı mıdır? Dert dinler, söz dinler, çare olur, karşındakine değer mi verir? Yoksa burunları havada gezer, kale tepeyi ben yarattım ama denek dağı babamdan kaldı havasında mıdır?

Bizim yazılar gazetede veya internette yayınladıktan sonra editöre yorum yapmayıp bizzat bize olumlu olumsuz netice veren dostlarımız var. Eminim şimdi arayıp “yine ne oldu” diyecekler. “yine kimi nasıl gördün, kimden ne işittin, ne duydun da yazdın” diyecekler. Valla direk bir şey yok. Direk bana yapılan bir durumda değil. Ama derdini anlatmaya çalışan birini elinin tersi ile itekleyenleri görünce, hele bu şahıs amir pozisyonunda olunca bize de “bir dakika ne oluyor, pardon demek” ve “rakı mı içitin ki dayılanıyorsun” demek düşüyor.

Bulunduğu yeri hazmedemeyen ve herkese dikleşenlere, kendini âlem şahı görenlere son bir söz. Rızkı veren sen değilsin. Kimse sana biat edip, secde edecekte değil. Eğer saygı duyuluyorsan makamınadır. Senin rakı, onun şarap içtiğinden değil.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
alican doğrucu  -  21.03.2011 - 10:14
abi güzel güzel yazmişsin tamam da. Biz şimdi kimi kim ne yapmış nasıl niçin nerede gibi birçok soruya cevap aramak zorunda bıraktın. yani bu tip yazılar yazıp ta birtakım ipuçları vermezsen bizi şu stresli günlerde uykusuz bırakırsın...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net