07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
KALBİMİN SESİ
15 Mart 2011 Salı Bu yazı 29694 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Binlerce yıldır zalimin karşısında eğilmeyen bağımsızlığı için canını ortaya koymayı bir onur meselesi kabul eden, binlerce yıldır İslam dünyasının sancaktarlığını yapmış bu kutlu milleti ayağa kaldıracak bir etkiye ihtiyaç vardı.

Kurtuluş Savaşının en zorlu döneminde özellikle Milli ve manevi duygularımızı açığa çıkaracak millet olma şuurunu vererek düşmana karşı mücadele azmi sağlayacak bir marşa ihtiyaç vardı. Bu sebeple Milli marş için bir yarışma açılmış, yurdun her tarafından yüzlerce şiir müsabakaya gönderilmişti.

Ankara’da ev bulamadığı için, Taceddin dergâhı’nda misafir olan ve Büyük Millet Meclis’ine Burdur milletvekili olarak katılan ‘Çanakkale şehitleri’nin de yazarı Mehmet Akif’in ‘milletin başarılarının para ile övülemeyeceğini’ düşündüğü için yarışmaya katılmamıştı.

Yarışmaya gönderilen 724 şiiri milletin hislerine tercüman olmadığı için beğenmeyen Maarif vekili Hamdullah Suphi bey’in kendisine yazdığı davet mektubundan sonra fikrini değiştirmiştir.

İyi bir hatip olan Hamdullah Suphi, gür sesiyle Mehmet Akif’in şiirini okuduğunda milletvekilleri büyük bir heyecana kapılırlar. Oturum Başkanlığını Mustafa Kemal’in yaptığı 12 Mart 1921 günü oy birliğiyle kabul edilmiştir

Büyük yoksunluk içinde yaşayan şair, yarışmanın başındaki tutumunu sürdürecek ve 500 liralık para ödülünü darü’l mesai adlı hayır kurumuna bağışlayacaktır.

Mustafa Kemal, İstiklal Marşı'nın en beğendiği beytinin ;"Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet Hakkıdır hakka tapan milletimin istiklâl"olduğunu söyleyecek ve "bu milletten asla unutmamasını istediğim mısralar işte bunlardır" diyecektir.

Bugünkü Türkiye’de ise Akif’in ruhuna sahip olmayanlar bu marşı zorla okuyabilirler. Akif’in inancına sahip olmayanlar, Milli marş törenini zorunluluk olmaktan çıkarabilirler. İdrakten yoksun olanlar anlayamayabilirler. Törenlerde okumayabilirler. Hatta şuursuzlar marşımızı da unutabilirler. Bunlar hiç önemli değil…

Önemli olan umudumuz ülkü sevdalısı gençlerin, Bağımsızlık marşımızı ruhunun derinliklerinde hissederek, bu duygu ile manevi ruh ile bu milletin bağımsızlığı için Hakk’a yürümeyi şeref sayan bir nesil oluşturmalarıdır.

Bağımsızlık ateşimiz olan ve kalbimize hitap eden bu marş Türk’ün bağımsızlık duygusunun en veciz söyleyiş şeklidir.

Dinsel bir marş olan bağımsızlık marşımızı Milletine armağan eden Milli şairimiz, “Allah bir daha bu memleketin, bu milletin istiklalini tehlikeye düşürmesin ve bir daha onu istiklal marşı yazmaya mecbur etmesin” veciz sözündeki manayı bugün ülke bütünlüğümüzün tehlikeye girdiği şu dönemlerde çok daha iyi anlıyoruz

Milli marşımızın verdiği mesajlar etrafında birleşmiş bir Türk Milleti, bu millete düşman hem dış hem de iç güçlere karşı daima başarılı olacaktır.

Aziz Türk gençliği bugün İstiklal Marşımızı bir daha gür sesle okuyarak, o ruha uygun hareket etmeye çalışmaları gerekmektedir.

İstiklal Marşımızın kabulünün 90. yıldönümünde mili şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, İstiklal Harbimizin kahramanlarını rahmetle minnetle anıyoruz. Allah rahmet eylesin.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Resul Ercan  -  16.03.2011 - 11:26
Müslüman Türk Milleti, Milli Marşını ne unutur ne de unutturur. Gücü ne olursa olsun yeryüzünde yaşayan hain güçlerin, Müslüman Türk gençlerinin damarlarında dolaşan milli şuuru değiştirmeye gücü yetmeyecektir.Mukaddes yeri milli irade olan Milli Marşımız ve Bayrağımız, sarsılmaz ve el ulaşamaz yerlerinde ilelebet payidar kalacaktır. Bunu, cinsi ve seceresi kim olursa olsun herkes iyi bilir.Milli şairimize Allah'tan rahmet dilerim.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Sami GÜLER
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net