13 Temmuz 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
VİRÜS TIRMANIŞA GEÇTİ
VİRÜS TIRMANIŞA GEÇTİ
Zafer Caddesi Yenileniyor
Zafer Caddesi Yenileniyor
19 Ayrı Adrese Eş Zamanlı Operasyon
19 Ayrı Adrese Eş Zamanlı Operasyon
Tarihi Çeşme Restorasyon Ediliyor
Tarihi Çeşme Restorasyon Ediliyor
  YAZARLARIMIZ
NEVROZ ATEŞİNE DÜŞER
23 Mart 2011 Çarşamba Bu yazı 19881 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yeni bir yılın başlangıcı olarak bilinen ve aslında orta Asya’da olan herkesin bayramı olan bahar bayramını birileri iyi sahiplendi.

İnsanların bazı duyguları vardır. Bu duygularla oynadığınız zaman dengeler bozulur.

Sahip olmadığınız veya başkaları ile paylaştığınız bir şeyi sahiplendiğiniz ve tak başınıza “benim” dediğiniz zaman biri çıkar ve “dur” der. Nevroz orta Asya’nın tüm kavimleri tarafından bahar olarak binline ve kutlanan bir bayram olmasına rağmen maalesef ülkemizde Kürt bayramı olarak algılanır oldu.

Aslında alınan ve geç kalmış bir karar ile öyle olmadığı ve devletin etkinliğe etkin katılması ile değiştirilmeye çalışıldı. Ama hala nedendir bilinmez Türkler tarafından hala bu bahar bayramı benimsenemedi.

Azerbaycan’dan, Türkmenistan’a, Kırgızistan’dan, Çeçenistan’a kadar oradan İran’a Irak’a kadar pek çok alanda neşe ve çalgılı türkülü sazlı sözlü geçen bu bayram benim güzide ülkemde bazı densizlerin densizliği yüzünden daha gelmeden sinir stres doğuruyor.

Güvenlik güçleri daha nevroz günü gelmeden toplantılar yapar, her bölgede olur bu. İstanbul’da da olur, Diyarbakır’da da olur. Mersin’de olur Tokat’ta olur. Kırıkkale’de olur, Edirne, Çanakkale, İzmir de olur bu toplantılar. Gerektiği yere risk oranı az olan illerden takviye ekipler kaydırılır. Görevlendirmeler yapılır bazen basına yansıyarak bazen basının bilgisi olmadan.

Önlemler alınır, karşı planlar yapılır, durum değerlendirmeleri yapılır ve olaysız geçmesine çalışılır.

Ancak

Bu nevroz olayını kendi çıkarları için kullanıp, halkı Kürdü Türkü ile rahatsız etmeyi planlayanlar boş durmaz.

Önce sarı kırmızı yeşil bayrağı öne çıkarmaya çalışırlar. Renk takıntısı olanların veya bölücü terör örgütüne karşı olanları tahrik amaçlı yapılır bu. Elbet renklerin kullanılması doğaldır ama bunu öne çıkarıp bazılarının damarına basmak için kullanırlar.

Atılan sloganlar ve zılgıtlar işin tuzu biberi olur. Nevroz denince, bahar bayramı denince akla hemen birilerinin İmralı’da yattığı getirilir. Özgürlük çığlıkları atılır pervazsıca.

Sloganlarını resimlerle, posterlerle, açılan pankartlarla desteklerler. Güvenlik güçlerinin gözüne sokarcasına taşırlar bunu.

Neden yaparlar bunu?

Çünkü

Ondan nemalanıyorlar. Kargaşa ortamı atlarını koşturmaları için uygun zemin oluşturuyor. Devlete başkaldırıyı bu kargaşa ortamında yapıyorlar. Kinlerini bu ortamda kusuyorlar.

Amaç bahar bayramı falan kutlamak değil. Eğer öyle olsa Devletin uzattığı şefkat elini tutarlar.

Koca koca Valiler, Başkanlar, Komutanlar, amirler, müdürler yanan ateşin üzerinden atlayıp, dostluk mesajı verirken taşla sopayla ortalığı karıştırmaya çalışmazlar.

Bahara bayramını coşkuyla kutlayalım, Türk baklavasını Yunanistan’ın sahiplendiği gibi birilerine hediye etmek yerine dostluğun kardeşliğin, birlikteliğin bir nişanesi olarak kutlayalım. Kürdü Türkü kardeş ve birdir. Araya nifak sokmaya çalışanların dilerim ayağı kayıp nevroz ateşine düşer.(insandır ölmeden biri tutup çıkarısın yinede o ders ona yeter)

Selam ve dua ile...

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Nusret Kılıç
Şuayip Bütün
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  13 Temmuz 2020 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net