28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
HELAL SANA CAN POLİS
25 Mart 2011 Cuma Bu yazı 28535 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

4 Temmuz 2003 günü Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde karargâh kurmuş bulunan (bir binbaşı komutasında) 11 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun ve Türkmen mihmandarlarının Irak'taki işgal kuvvetlerinin bir parçası olan Amerikan 173. Hava İndirme Tugayı'na bağlı askerlerce ve yanlarında peşmergelerin de bulunduğu bir ortamda yaptığını biliriz. Sürpriz bir baskın sonucu bizimkilerin derdest edilmeleri ve başlarına çuval (kukuleta) geçirilmek suretiyle götürülüp 60 saat süresince alıkonularak sorguya çekilmeleri hadisesini hepimiz hatırlarız.

Bu olay olduğunda kamuoyu ikiye bölünmüştü.
Bir kısmı o zamanlar benim gibi düşünüyordu. O bölgeye gönderilen askerlerin normal muvazzaflık hizmetini yapan askerler olmadığı hepsinin çok özel kurslardan, eğitimlerden geçirildiğini, birçok olağan üstü görevler yaptıktan sonra o bölgede görevlendirildiklerini biliyorduk. Bölgenin birçok yerinde görev yapma fırsatı olan bendeniz de o meşhur Süleymaniye’de olayın olmasından kısa bir süre önce orda görevliydim.

Benim o zamanlar düşündüğüm gibi düşünenler o askerlerin orada ölmesi, şehit olması yönündeydi. Sonuçta orada ölmek için vardık. Ölemeyeceksek neden orada bulunuyorduk. Vatan için biz ölmek üzere yetiştirilmedik mi? Neden orayı havaya uçurup, amerikan askerlerinin canını almadılar, neden onları alan peşmergeler hala yaşıyor gibi hayıflandık.

Bir kısmı da daha itidalli düşünüyordu. Daha aklıselim düşünen bu grup, bu çok ağır sonuçlar doğururdu. Arkadaşlar çok akıllıca davranıp, orada ki askerler üzerinden Türkiye üzerinde emeli olan Amerikan ve onun küçük yavrusu peşmerge bozuntularına fırsat vermediler diyordu. Zamanla ikinci grubun haklı oluğu çıktı ortaya. Evet, itidalli davranmaları art niyetli insan bozuntularına malzeme vermemişti.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde kendini bir şey sanan milletvekili etiketli bir tarafından tokatlanan polis ve elinde oyuncağı alınan çocuk gibi taş taşıyan bir başka vekil etiketlinin karşısında ki poliste aynen öyle itidalli davrandılar.

Hela olsun size. En basit tabirle çok sevdiğim birinin bana hitabı ile hitap ediyorum size. ”can” sınız ”can”

Bunların oyununu nasıl bozdunuz öyle. Siz çalışkansızınız, siz aydınsınız. Almış olduğunuz ne güzel bir eğitim ve ne güzel bir terbiyeye sahipsiniz. Bu nasıl bir sabır ki sizi Kartal gibi göklerde tutuyor. Hasbelkader orda öfkenize yenik düşseniz ve bir tokatta siz nakşetseniz ki yarısı boşa gider, görün dünya nasıl yerinden oynuyor. Nasıl bir mağduriyet edebiyatı yaparlar. Milletvekili olur, kadın olur, Kürt olur, masum olur. Olmadığı kalmaz.

Silopi iki caddesi olan bir ilçedir. Bir uçtan girer, meydana kadar ilerler sonra döner on beş metre ileriden aşağı inan caddeden çıktığınız noktaya varırsınız. Bu ilçe Habur sınır kapısına en yakın ilçedir. Cudi’nin eteğindedir. Esnafından pek çoğunu tanırım. Bu küçük ilçede milletvekili neden bulunur. Neden nevrozu burada kutlar. Stratejik bir meseledir bu.

Ama bu oyunu koç gibi bir müdür bozmuştur. Üstelik bu müdür Şırnak’ta kendi meslektaşları arasında para toplayıp Şırnaklı kimsesiz çocukların eğitimi için gecesini gündüzüne katan bir müdürdür. Hangi vekil, ast konumunda, üst konumunda, eşidi konumda meslektaşlarına el açıp tanımadığı bilmediği insanların eğitimi için çırpınır. Eğer gerçek bir bölge vekiliyse bunların o müdürlere tokat atmak yerine, taş göstermek yerine ellerine sarılıp öpmeleri gerekiyor.

Bu “can”ların yaptığını Halik biliyor. Ama gönül istiyor ki balıkta bilsin.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net