17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
SORMADAN OLMAZ
31 Mart 2011 Perşembe Bu yazı 27315 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Soru sormak bir akıl ve muhakemenin varlığına işarettir. Muhakeme zafiyeti ve akıl noksanlığı olanlar soru sormayı hatırlamazlar. Bu aynı zamanda bir hafızanın varlığını işaret eder. Hatırlamalı, muhakeme etmeli ve bu durumun sonucunda da akıl yürüterek bir sonuca ulaşarak ancak sorular düşünülebilir. O yüzden soru sormak bir düşünme yetisine sahip olabilmek demektir. Düşünmeyen veya aklı ile düşüncesini kiraya verenler, soruyu akletseler bile kirada olduğu için soru soramazlar.

Soru sormak bir yürek işidir. Yüreğinin terazisi sürekli adalet tarafına işler durumda olanlar soru sahipleri olmaktan imtina etmezler.

Soru sormak bir adalet arayışıdır. Adalet tutkusu olmayan kişinin gerçekle ve dolayısı ile sorularla işi olmaz! Adalet duygusu gelişmiş kişi, doğru ve gerçeğin ortaya çıkmasının doğru ve yerinde sorularla mümkün olduğunu bilir. O yüzden soruyu sormak bir adalettir. Çünkü adaletin tahakkuku için soruların cevaplarının bulunması elzemdir.

Yazar ne güzel demiş. Soru sormak bir vicdan meselesidir. Vicdanı olanlar aynı zamanda soru sormayı gerçeği bulmak için kullananlardır.

Sorduğunuz zaman, doğruyu bulma arzusu ortaya çıktığı zaman hata yapma olasılığınızda azalır. Bazen haftada birkaç defa yazı yazmanın gereği olarak ve bazen de bulunduğumuz görevin gereği olarak soru soruyoruz.

Sorduğunuz insan rahatsa ve verecek cevabı varsa siz aydınlatıyor. Akıllı ve sağlıklı cevaplar vererek sizi aydınlatıyor. Kafanızda ki soru işaretlerini halletmeniz için size destek veriyor. Soru sormadığınız zaman olduğu gibi kabullendiğiniz zaman eğer içinizde bazı duygular gelişmişse rahatsız oluyorsunuz.

Karşınızdakine sorduğunuz soru onun yanlış yaptığı anlamına gelmez. Sadece sizin içinizin rahat olmanızı sağlar. Doğru kabul ederseniz zaten ardında yürürsünüz, sizin değerlerinize göre yanlışsa eğer gerçek dostsanız doğruyu anlatmaya çalışırsınız yok anti dostsanız o zamanda desteğinizi çeker gerekli eleştiriyi yaparsınız.

Soru sorma konusundaki hassas tavrımı en çok Belediye Başkanımız bilir. Her fırsatta sorumu sorarım. Sormanın bir görev olduğunu biliyorum. Herkes her konuyu bilemez. Kim ki ben sormam zaten biliyorum derse yanılır. Hele bu sav’ında diretiyorsa yanılgının içinde boğulur durur. Başkanın cevabı hep vardır. Çünkü konunsa vakıftır. Yapmış olduğu görevin girdisini çıktısını ciddi takip eder. Dolayısıyla sorunuzda hıklamadan, mıklamadan, oflayıp puflamadan cevabını verir. Konusunu bilen insan olduğundan sorudan rahatsız olmaz.

Şimdilerde tüm partilerin aday adayları görücüye çıktı. Dolayısıyla her ortamda gerek gazetecilerin gerek halkın sorularına muhatap oluyor. İşte burada itidal ve akıllı davranmak önem kazanıyor.

Sorular karşısında ülke ve Kırıkkale gündemini iyi okuyarak hazır olmalılar. Genel anlamda ülkemde neler oluyor, dünyada neler oluyor iyi bakmalı ve buna bağlı olarak Kırıkkale’nin ihtiyaçlarını iyi okumalıdır. Hazır olmalıdır yani sorulara.

Sorular geldikçe vakur cevaplar vermeliler. Olmazsa yani bilmiyorlarsa şişirme cevaplar vermeliler. Vermiş oldukları bir yanlış cevap sadece kendisini bağlamaz, partisini ve liderini de bağlar. Soru sormak kadar cevap vermekte akıl, zekâ, birikim, vicdan meselesidir. Ama bilmediğini cevap gibi sunmakta adamı rezil eder. Ne vicdan kalır ne aklı, ne zekâ kalır ve birikim. Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net