29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
Tüsiad’ın Anayasası mı?
01 Nisan 2011 Cuma Bu yazı 55416 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Anayasa Taslağında yıllardır söyleyip de yapamadığı şeyleri tekrar dile getirme imkanı buldular.

Daha öncede AKP’ye Anayasa hazırlayan Prof. Dr. Ergun Özbudun bu seferde TÜSİAD’a hazırladı.

Başbakan Erdoğan’ın, referandum sürecinde TÜSİAD’ yönelik “Taraf olmayan bertaraf olur” sözleri ile adeta tavrını belli etmeye zorlanmıştı. Şimdi ise bu zenginler klubü kendini affettirmek ve AKP’nin şimdilik diyemediğini söyleyebilmek amacı ile uzun zamandır beklenen Anayasa taslağını açıkladı.

Öyle hükümler koydu ki bazısını açıkça İmralı Canisi dile getirirken bazılarını da her ne kadar istese de AKP’nin açıkça dillendiremediği maddelerdir.

Dikkat çeken öneriler; Seçimler sonunda oluşacak kurucu meclis tarafından hazırlanılmasının istendiği Anayasanın tümüyle yenilenmesi fikri ön plana çıkıyor. Etnik, dini ya da mezhepsel kimliklerin serbest ifadesi ve örgütlenmesi önündeki engellerin kaldırılması isteniyor.

PKK’lıların parti olarak yakın zamanda meclise girebilmelerini sağlayabilmek amacıyla seçim barajı temsil adaletine uygun bir seviyeye çekilmeli deniyor.

Milli Güvenlik Kurulu’nun anayasal bir organ olmaktan çıkarılması, Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması gerektiğinin vurgulandığı taslakta söz konusu tüm işlemlerin yargı denetimine açık olması belirtiliyor.

Abdullah Öcalan tarafından dillendirilen “demokratik özerklik” konusunda TÜSİAD'ın görüşlerine de yer verilen raporda “demokratik özerklik” sözcüğü yerine, “yerel yönetimler güçlendirilmeli, yetkileri arttırılmalı” deniliyor.

Anayasanın ilk 3 maddesi “değiştirilemez” hükmünden çıkarılmalı deniliyor. Sadece yönetim biçiminin “cumhuriyet” olarak kalması benimseniyor.

İşte O 3 madde Madde 1: Türkiye devleti bir cumhuriyettir.

Madde 2: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

Madde 3: Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı İstiklal Marşı'dır. Başkenti Ankara'dır.

Kişi hak ve özgürlükleri devletin bütünlüğünden daha önemlidir diyen TÜSİAD’ın yöneticisi olan bu meşhur aileye millet gereken cevabı vermelidir.

Bu zenginlerin mallarını almaktan, kullanmaktan vazgeçilmeli, protesto edilmeli. Türkiye’nin kaymağını yiyenler, Türkiye’nin imkanlarıyla en lüks hayatı yaşayanlar sonra da Türkiye’nin bölünmesine demokrasi ve özgürlük adına katkı sağlıyorlar.

Bu Anayasa AKP’nin seçimden sonra hazırlamayı tasarladığı Anayasaya referans mı? Olacak acaba, yoksa ölümle tehdit edip bizi sıtmaya razı mı edecek bu AKP ?

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
mehmet gençer  -  01.04.2011 - 20:01
Haklısın ancak ne yazıkki milliyetcisin.Bu ülkede vatanını sevmek suçtur.Hele hele AKP yi eleştirmek en büyük suçtur.Sevgili kardeşim sen ne yazarsan yaz kafası kumda olanlar seni duyamazlar. Kur'an ayeti derki; onların gözleri var gerçekleri görmezler, kulakları var doğruları duymazlar der.Saygılarımla.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net