06 Aralık 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Motosiklet Sürücüsü Açılan Ateş Sonucu Bacağından Yaralandı
Motosiklet Sürücüsü Açılan Ateş Sonucu Bacağından Yaralandı
Üçüz çocuk sahibi sağlıkçı çift omuz omuza çalışıyor
Üçüz çocuk sahibi sağlıkçı çift omuz omuza çalışıyor
Tartıştığı Amcasının Oğlunu Vuran Şüpheli, Evini de Ateşe Verdi
Tartıştığı Amcasının Oğlunu Vuran Şüpheli, Evini de Ateşe Verdi
Sağlıkçılar İş Bıraktı
Sağlıkçılar İş Bıraktı
  YAZARLARIMIZ
Tarikatlar ve Cemaatler
09 Nisan 2011 Cumartesi Bu yazı 31236 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Tarik Arapça yol anlamına gelmektedir. Tarikat ise en kısa tanımı ile Allah’a ulaşma yolarından biridir. Hicri 6. yüzyıldan itibaren başlayarak çok sayıda tarikat kurulmuş ve bunlar çeşitli kollara ayrılarak bütün İslam dünyasına yayılmış ve günümüze kadar gelmişlerdir.

Tarikatların her zaman misyonu insanları iyiye doğruya götürme, mutlu, huzurlu birer mümin yapmaktır.

Orta Asya’nın Müslümanlaşmasında önemli roller oynayan Hoca Ahmet Yesevi Türk dünyasının ilk tarikat lideri olarak bilinir. Hoca Ahmet Yesevi’nin emriyle müritleri Anadolu’ya akın akın girmeye başlamışlar, daha Alparslan Malazgirt’te o büyük zaferi kazanmadan önce Horasan Erenleri dediğimiz Alperenler Anadolu’da önemli noktaları tutmuşlardı.

Anadolu Selçuklu Devleti merkezi otoritesini kaybedip Anadolu’da Moğollar terör estirmeye başladıkları günlerde halkı teskin eden, rahatlatan ve koruyan hep tarikatlardı.

O gün Anadolu’yu Müslümanlaştırıp Türkleştiren tarikatlar, aynı şekilde Osmanlı Devleti’nin kurucu unsurları olmuşlardır. Ahiler, Bektaşiler, Mevleviler, Kadiriler Osman Bey’e gazalarında destek vermişlerdir.

Osmanlı’nın son dönemlerinde bütün kurumların bozulduğu gibi maalesef Tarikatlarda bozulmuş, asli görevlerinden uzaklaşmışlar siyasete, ticarete bulaşmışlar, neredeyse cahilleştirilmiş halka cennetten arsa satmaya kadar götürmüşlerdir işi.

II. Mahmut yeniçeri ocağını kaldırırken bu serserilerin yuvası haline gelen Bektaşi tarikatını kapatmıştı. Nihayet Cumhuriyetle birlikte Mustafa Kemal halkı bir sömürü yuvası haline gelen bu tarikatları kapatmıştır. Süreç içerisinde dinini daha doğru kaynaklardan öğrenen Türk Milleti günümüzde tarikatları, cemaatleri tekrar canlandırmışlardır.

Samimi bir şekilde insanların dinini daha iyi yaşayabilmesi, temiz bir toplum meydana getirmek için halisane bir şekilde çalışan bu gruplar halkın teveccühünü kazanmışlardır.

İnsanlara yardım elini uzatan aldıkları tövbelerle kötü alışkanlıklardan uzaklaştıran, sohbetler ile iyiyi doğruyu anlatan, açtıkları eğitim kurumları ile bilinçli bir gençlik oluşturmaya çalışan, Kur’an kursları ile gençliğe sıcak yuva ve ilim öğreten çağımızın bu sivil toplum örgütlerine karşı çıkmak bu milletin gerçeklerine karşı çıkmaktır.

Lakin bu kurumlar asli görevlerinden uzaklaşarak, insanların manevi duygularını kullanarak ticarete, siyasete girdikleri ve doğrudan müdahil oldukları zaman inananlar karşısında ciddiyetlerini ve inandırıcılıklarını kaybedeceklerdir. Halkın onlara duydukları muhabbet eksilecektir.

İnancımız gereği bizi Allah’a ulaştırma gayreti içerisinde olması gereken tarikatlar inananlar sayesinde oluşturdukları maddi ve manevi güçlerini halkı daha fazla sömürmek, yönlendirmek yerine yine halk için kullansalar daha faydalı olacaktır.

Geçmiş dönemlerde olduğu gibi şefkat ve huzurun yuvası olan tarikatlara her Müslüman’ın ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Günümüzdeki sivil toplum örgütü de diyebileceğimiz bu kurumlar toplum adına daha bir çok faydalı hizmetlere imza atabilirler.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Resul Ercan  -  09.04.2011 - 15:51
Sn. Hocam; İnsanların dini ve siyasi yaşamlarında aktif rol oynayanlar sadece tarikatlar veya cemaatler değil, Dernekler, Vakıflar, Ocaklar, Kulüpler de var. Her siyasi parti kendine yakınlığı bulunan sivil toplum orgütüne arka çıkmaktadır. Bunların tamamının siyasetten uzak durmaları mümkün değil bence.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
Bahattin Akyön
İsmail Dursun Kuzucu
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  06 Aralık 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net