29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
KURT
14 Nisan 2011 Perşembe Bu yazı 33395 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kurtlar biz insanlar gibi dünyanın her yerine topluluklar halinde dağılmıştır. Bozkurt, Akkurt, Alakurt Asya kurdu gibi tanınmış türleri vardır. Kurtların en belirgin özellikleri ortak hareket etme, işbirliği, yardımlaşma ve lidere itaattir.

Avlanma tekniği en gelişmiş hayvan türlerinden biridir kurtlar. Teknik diyoruz, çünkü halk arasında ağızdan ağıza çokça dolaştığı gibi, önüne gelene saldırma yoktur. Ne vardır? Hayatlarının devamı için takdir edilen rolleri oynayan kurtlarda disiplin ve düzenli hayat vardır. İşte bundandır ki kurtlar, rastgeldikleri sürüye rasgele saldırma yerine, bu sürünün yaşlı, güçsüz ve hasta, kısacası sürüye artık ayak uyduramayan hayvanın izini sürer ve teknik bir şekilde avlarlar.

Kurtların avlanma sanatını göstermesi bakımından bilhassa dikkat çekicidir. Burada tek kelimeyle emsalsiz bir işbirliği ve ekip ruhu sergilenmektedir.

Bir kurt sürüsü yaklaşık olarak yedi ila yirmi adet kurttan meydana gelir. Sürünün biri erkek, diğeri dişi iki lideri vardır. Avdan sonra önce erkek lider karnını doyurur, diğerleri sabırla bekler. Çünkü lider kurt, yediklerinin bir kısmını yavruları beslemek üzere tekrar çıkaracaktır. Çıkarılan bu etler kısmen sindirilmiş olduklarından, yavrular bunu kolayca yer ve hazmederler.

Erkek lider, erkek kurtların, dişi lider de dişi kurtların en kuvvetlisidir. Erkek ve dişi kurtlar sürüde eşit şartlar altındadır. Fakat bu eşitliğin yanı sıra sürüde hiyerarşi hakimdir. Her sürünün yaşayıp avlandığı belli bir bölgesi vardır. Sürü birlikte avlandığı gibi, kendi bölgelerine başka sürüleri katmayabilirler de. Sürüdeki her kurda kabiliyetine göre görev verilir. Korkak olanların bile yapacağı çok önemli görevler vardır. Sürünün liderlerine karşı görev ve sorumlulukları olduğu gibi, liderin de sürüye karşı sorumluluk ve vazifeleri vardır. Liderin vazifeleri arasında en başta sürüsü için kendini feda etmek gelir.

Mesela, avcılar tarafından kovalanmakta olan sürüyü kurtarmak için lider, geride kalarak, avcıları oyalar ve gerekirse kendini feda eder. Buna karşılık sürüdeki bütün kurtlar, lidere itaat etme durumundadırlar. İyi beslendikleri ve topluluğa uyum sağlayabildikleri sürece, normal olarak hiçbir kurt sürüsünü terketmez. Fakat bir gün bir erkek veya dişi kurt, lider olmak isteğiyle sürüyü terkeder ve kendine bir bölge ve eş arar. Bu istisnai, yani binde bir meydana gelen hadisedir. Genellikle hiçbir kurt ölünceye kadar sürüsünden ayrılmaz. Bundan dolayıdır ki, özellikle av bakımından zengin bölgelerde yaşayan sürülerde kurt sayısı 30’lara kadar çıkabilir.

Liderler yaşlanıp sürüyü eskisi gibi disiplinli ve mükemmel yönetemeyecek duruma gelirse, sürü bunu hemen hisseder. Bu durumda sürünün en güçlü erkek ve dişi kurdu, liderlik görevini normal bir şekilde devralırlar. Liderlikten ayrılan kurtlar ise kaderlerine küsmeye yeltenmez, isyan da etmezler. Eski liderler, halefleri tarafından aşağılanıp, hor bakılmaz ve itilip kakılmaz. Bunlar sanki önceden lider değilmiş gibi, sürünün sade birer üyesi olarak yeni liderin yavrularının bakım ve gözetimini üstlenirler, bununla birlikte avlanma esnasında diğer kurtlar gibi kendilerine düşen görevi yapar, rollerini güçleri elverdiği sürece oynarlar. Ne liderin sürüdekilere, ne sürüdekilerin lidere, ne de sürüdekilerin birbirlerine karşı bencillik, ihtiras, ihanet ve bozgunculuk, kin ve düşmanlıkları yoktur.

Görevleri sona erene kadar koşturur, tek başlarına hareket etmekten kaçınır ve hep topluluk halinde bulunur, hayatlarını sürdürürler. Büyük bir bölümü alıntı olan bu yazıda bahsetmek isterim ki her kurt aynı olmaz. Bozkurt, Ballıkurt, Akkurt, Alakurt’umuz oldu. Ama zaman bize hep şunu gösterdi ki önemli olan sürüden ayrılmamak ve kurt’ça bir hayat yaşamakmış ve geriye dönüp baktığımızda çakallık yapmamış olmak en büyük gururumuz olacaktır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hangi Kurt  -  15.04.2011 - 11:39
Evet Armagan beye katılıyorum; ancak; aklıma gelen şudur hoca heçen yıl mhp den milletvekili adayıydı acaba ; buyıl kurtlar sofrasında kayıp mı oldu sitemi onamıdır. son sözüne katılıyorum hoca kurt dur kurt da kalacak çakallık asla
Armağan  -  15.04.2011 - 1:04
Şevket Bey, yazınızı okurken sizin gibi bilgili ve tecrübeli bir tarih öğretmeninin Kurtlarla ilgili neden yazı kaleme aldığını anlamaya çalıştım.Son paragrafa kadar. Nedense bu yazınızın genel okurlara hitab etmediği kanaati oluştu bende.Birilerine bir sitemmi, yoksa bir ikaz mı anlamak zor. Sizden pek alışık olmadığımız bir yazı olmuş. Yinede başarılar sayın hocam.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net