28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
NUR PEYGAMBER
18 Nisan 2011 Pazartesi Bu yazı 24892 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Liderler vardır bulundukları veya lideri oldukları topluluğu rezil eder, liderler vardır vezir eder.

Lider olmanın özelliklerini defaten yazdım ve lider zor bulunuyor dedim. Bazı önde gidenler vardır ama ne karizması ne birikimi ne vizyonu ve nede hareketleri ile lider olamazlar.

Önder oldukları topluma felaket getiren birçok insanı bu tarih gördü ve lanetle yazıyor. Ancak sadece içinde yetiştikleri topluma değil tüm insanlığa faydası olan ve kurtuluş vesilesi olan insanları da minnetle yazıyor.

Tarihin yazmış olduğu bu minnet duyulacak insanlardan tartışmasız en önemli olanı Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’dir.

Dünyanın ve insanlığı yaradılış gayesi olan Allah(cc)’a itaat ve ibadetin, terbiyenin, tevazünün en büyük örneğidir tartışmasız.

Geçmiş tüm peygamberin ardında saf olup hakkın divanına durduğu ve lider kişiliği ile örnektir Sevgili Peygamberimiz.

Geçenlerde bir programda izliyorum. Dini bilgiler verme gayretinde olan hocaya ilginç bir soru geldi.

“madem Allah(cc) Peygamberimizi bu kadar seviyordu, neden melek veya nur olarak yaratmadı. İnsan olarak yaratıp bu kadar çile çekmesine izin verdi.” Evet; değişik bir yaklaşım tarzı.

Hoca güzel cevap verdi. “eğer nur veya melek olarak yaratsaydı ve insanlığa tebliğ için gönderilseydi tüm insanlık “ tabi melek bu kadar güzel itaat ve ibadet eder, bizler insanız, nasıl dayanalım bu ezaya cefaya, bizim gücümüz yetmez ki biz melek değiliz derlerdi”

Çok doğru.

Hicret eden peygamber yerinden yurdundan kovulmakla ondan sonra gelecek zulüm gören Müslümanların şartlar olgunlaşana kadar farklı memleketlerde dinini yaşamasına örnek oldu.

İnsanlık düşmanları tarafından görmüş olduğu çok çeşitli işkencelere karış direnerek ve sabır ederek sonraki gelenlere sabrın ne olduğunu anlatması bakımından örnek olmuştur.

Kendisine inana bir avuç insan varken tebliğe devam ederek tüm insanlığa ulaşma gayreti ile damla damla nasıl göl, nehir, deniz, okyanus olunacağını göstererek örnek olmuştur.

Cahiliye devri adetlerini bir bir kaldırarak nasıl alışkanlık ve geleneklerin insanlığa fayda analında değişeceğini göstermiştir.

Cennet ile müjdelenmiş olmasına rağmen ibadetlerini daha da sıklaştırarak hazırcılığın karşısında olduğunu göstermiştir.

Düşmanlarına karşı taktikler geliştirerek nasıl komutanlık yapılacağını göstererek galibiyete ulaşılacağını hayatında yaşamış oldukları ile ortaya koymuş ve örnek olmuştur.

Birkaç kişiden nasıl devlet kurularak, insanca ve islamca yaşantı sürülebileceğini göstermiştir. Ümmetim, ümmetim diyerek nasıl mahiyetine sahip çıkmayı göstermiştir.

Sosyal devleti, devlet başkanlığını, halka hizmeti, dinine hizmeti, yetime sahip çıkmayı, aile yaşantısını, çocuk sevgisini, hayvan sevgisini, canlıya yaklaşımı yaşantısı ile göstermiştir.

Zahiri anlamda zaten nurdur. Ama beşeri anlamda nurdan yaratılsaydı, melek olsaydı, tüm bunları yaşamında tatbik etmeseydi kimi nasıl inandırır, nasıl insanlığa ışık olurdu.

İnsanlığın kurtuluş reçetesi olması dileğiyle kutlu doğum haftasını tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net