27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
CEVABI SANDIKTA ALSINLAR
21 Nisan 2011 Perşembe Bu yazı 28637 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Vallahi ben kendi günahımı nasıl çekeceğimi bilmiyorum bu nedenle başkasının günahını almakta istemiyorum. Ama bu gündem oluşturan veto olayında pis kokular var.

Her şeyden önce suçlu aramak yerine bu sıkıntı nasıl çözülür bunu güzel müzakere etmek gerekiyor.

Ancak görülüyor ki çözüm makamında olanlar kendi çıkarları ile adım atıyorlar ve siyasi rant elde etmeye çalışıyorlar.

Suçlu aramak değil elbet bizim de amacımız. Yalnız ortada da bir suç var tabi olarak. Bunu vurgulamak gerekiyor.

Ülkedeki seçim barajını bay pas yapma amaçlı olarak bağımsız adaylarla seçime girecek olan BDP’nin bu manevrasını anlamak mümkün. Zira bir baraj var ve bu barajı seçime parti ile girerek geçmek mümkün değil. Ha bu seçim barajı düşsün düşmesin o ayrı tartışma konusu. Uzunca ele alınması gereken bu konuda sadece şimdilik vurgulamak istediğim bizim ülkemizin özel bir durumu var. Yani özellikle başta terör olmak üzere bazı sorunlar çözülmeden barajı düşürme gayreti ülkede sıkıntı doğurur.

Dönelim konumuza. Bu barajı atlamak için bağımsız aday çıkaran ve bu adaylarını bir parti ciddiyetinde yapan yani bağımsızları kendi başına bırakmadan başvuru yapan bu partinin bu tür sıkıntı olabilecek adayları neden aday gösterdiğini iyi irdelemek lazımdır.

Sen partinin içinde kimin ne olduğunu bilemeyecek durumda mısın ki seçilmesi sakınca doğuracak adayları gösteriyorsun. Güvenlik ile ilgili sürekli sıkıntısı olan bir partinin üyelerinin pek çoğunun emniyet ve yasanın çarkından geçtiği vakadır. Hal böyle olunca birçoğunun mevcut yasalar ile sabıkalı olduğu bu partinin göstereceği adaylarda çok dikkatli olması gerekiyordu.

Öyle yapmayarak gösterdikleri adayların veto yiyeceğini bildikleri halde aday göstererek ortalığı karıştırmak için bir bahane doğmasına neden oldular. Bu çok tehlikeli bir yaklaşım ve mevcut sıkıntıyı doğurduğu için yanlıştır.

Yüksek Seçim Kurulu almış olduğu kararla tartışılır duruma geldi. Çok hızlı bir veto kararı ülkeyi birbirine soktu. Elbette mevcut yasalar ile hükmettiklerinden bu kararlar çıkıyor ama daha duyarlı karar alınması gerekiyordu. Mesela bir dönem önce vekil olanın kızlık soyadı ile yapılan arama neticesi deniliyor, önceki dönemde adaylıkta sıkıntı olmayanın şimdi engellenmesi deniyor, bu tür kararların dikkatli alınması gerekiyordu.

Ülke hassas bir durumdan geçiyor. Kimse terör örgütüne ve onların uzantılarının yapmış olduklarına pirim vermiyor ve desteklemiyor. Bu zihniyette olanların davranış ve eylemelerini engellemek için can ortaya konulur, onda da sıkıntı yok. Kimse onların borazancısı da değil. Kimse demokrasi kayasının kovuğuna girmekte istemiyor.

Ancak eğer bu ülkenin yaşam biçimi demokrasi ise bunun gereğini yerine getirmek gerekiyor. İstikrar ve barışçıl bir gündem varken, kardeşlik ile yaşama gayreti hâkimken neden bir provokasyona alet olalım ki. Bu provokeyi kim yapıyorsa ona engel olarak kendini dev aynasında gören bu partinin boyunun ölçüsünü sandıkta verelim. Sandıktan uzaklaştırmanın kimseye yararı yoktur. Tabi ki gerekli cevabı alsınlar ama sandıkta alsınlar.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
yorum bu  -  22.04.2011 - 9:37
Yorum1 polis orantısız güç kullanıyor kesinlikle doğru bdp li yöneticilere katılıyorum polis göz yaşartıcı gaz tazikli su plastik mermi ve jop kullaıyor karşı taraf taş molotof kokteyli ve havai fişek sık sıkta çivilerle güçlendirilmiş el yapımı bombalar :)tck nın silahlarda eşitlik orantı ilkesine göre polisin hepsini kullanması gerekiyor bu olaylar avrupada olsa hergün bir sürü insan ölür ama bizim polisimiz yinede kendi insanına oyuna gelen insanına bunu yapmıyor yorum2 nedir anlayamadım şu demokrasi dağa çıkıp askere polise silah sıkmakmı Türk bayrağını indirip yerlerde çiynemekmi Atatürk büstüne pkk amblemlerini asmakmı işyerlerini taşlamakmı anlamakda zorlanıyorum vesselam yorum3 korkaklar işbirlikçiler hatta hukuksuz karar alan mahkemeler sıraya girmiş bu itleri kurtarmak için seçimde görüşürüz.dün bayrağı indirip TÜRK BAYRAĞI nı yakanları kurtaranlara tek cevap bahçeliden geldi. helal sana devlet bey oyumuz sanadır artık hata etmişiz özür dileriz senden yorum 4 hala çemberin dışında dolanıp duruyoruz... yasa koyucunun koyduğu yasanın uygulamasını yapanların verdiği kararlar birileri tarafından siyasi olarak nitelendiriliyor (sadece uygulandığı için) sonrasında ise top yekün yasama organı üyeleri çıkıp destek veriyor ( bu adamlarda seçime girebilmeli diyor) sonrasında kurum bir açıklama yaparak 12 den 10 nunun önünü açacak bir karar veriyor. HAdi bakalım sen çöz bilmeceyi HANGİSİ SİYASİ KARAR.. yasalara aykırı.... en acısıda yasama üyelerinin bu tür yolları desteklemeleri ve seslerini çıkartmamaları... yasaları koyma değiştirme yetkisini elinde bulundurup yasa yapmayıp mevcut çağdışı yaşaları uygulamaya çalışıp kevgire çevirmek ne kadar doğru?
otsukarcı  -  21.04.2011 - 23:56
sayın yazar iyi niyetlerinize her kes katılmaktadır sanıyorum.ancak, onları bu kadar şımartan mevcut yönetim değilmidir.Bu kadar çok taviz verilirse bu tür olayların önüne elbette geçilemez bu ve bundan daha büyük olaylar elbette olacaktır.İleriki tarihlerde daha büyük olaylar olacağını düşünmekteyim. Zamanında gerekli tedbirleri almayarak bunların her yaptıklarına göz yuman ve onlarla pazarlık yapan üyesi olduğunuz parti suçludur. suçlu arıyorsanız arkasında yürüdüğünüz ve oy istediğiniz adaylarınıza bakınız.sevgilerimle.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net