26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
EFENDİMİZ VE TÜRKLER
22 Nisan 2011 Cuma Bu yazı 33372 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Efendimiz ve Türkler Kutlu doğum haftası başlangıcı Rabiülevvel ayının 12. Pazartesi gecesi, Miladi takvime göre 20 Nisan tarihine denk gelen gecedir. Kutlu Doğum Haftası; Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifleri olan Mevlid-i Nebevî yani halk dilinde bilinen adıyla Mevlid Kandili asırlar boyunca kutlanmaktadır.

O, Güzel ahlâk bakımından insanların en üstünü idi Kâinatın efendisi, Allah'ın sevgilisi, düşünülebilen her türlü üstünlüğün sahibi idi.

Ondaki güzel vasıflar yaratılışında mevcuttu. Onu eğiten, edep ve ahlâkın en üstün özellikleriyle süsleyen Yüce Rabbidir.

İşte bundan dolayı, onu kendisine örnek kabul eden insan, onu ne kadar taklit edebilirse, o kadar istifadesi fazla olur, o nurdan aldığı feyiz, o nispette çoğalır.

Peygamberimizin ahlâkını ne kadar öğrenirsek ne kadar taklit edebilirsek hayatta o kadar başarılı olur ve mükemmele ulaşabiliriz.

O’nu anlatmaya bizlerin cümlelerinin kifayet etmeyeceği muhakkaktır. Efendimizin, Binyıl İslam’ın bayraktarlığını yapan Türk milleti hakkında birkaç hadis-i şerif’lerinden bahsederek, hem değişik bir konuyu gündeme getirirken hem de bir kez daha Müslüman Türk olmanın gurur ve şuuru ile hareket etmeye çalışmamız gerektiğini hatırlayalım.

Buhari’nin Türklerle ilgili bir hadisi de yine muttasıl bir senedle büyük sahabe tarafından nakledilmiştir. Bu hadis de şudur;

“Ebu Hüreyre’den rivayet edildiğine göre, Hz. Hz. Peygamber buyurmuştur ki; Sizler küçük çekik gözlü, kırmızı benizli, yatık burunlu, çehreleri sanki (örs üstünde döğülmüş ve ) üzeri derilerle kaplanmış (sağlam) kalkanlar gibi bir kavim olan Türklerle çarpışmadıkça kıyamet kopmayacaktır. Yine sizler, kıldan çarık (ve çoraplar) giyen bir kavimle (Türk) çarpışmadıkça kıyamet kopmayacaktır.”

"Fitne ve fesat çoğalıpta kan gövdeyi götürdüğünde Allah bu ümmete mevaliden bir ordu gönderecektir (TÜRKLER); onlara ata binmede Araplar'dan çok daha üstün ve silah kullanmada onlardan daha çok mahirdirler. İşte Allah (c.c.) bu dini onlarla yeniden bir kere daha güçlendirecektir."

"Habeşliler sizi bıraktığı sürece siz de Habeşlileri bırakınız. Hele Türkler size dokunmadıkça, siz de sakın Türklere dokunmayın."

"İstanbul mutlaka feth edilecektir. Onu feth eden nu ulu bir komutan, onun askerleri ise ne güzel askerlerdir."

Türkler dünyaya iki kere hükmedecektir..."Türkler size dokunmadığı, harb etmediği sürece ,sakın siz de Türklere dokunmayınız!"(en-Nesei, Sünen en-Nesei,4,s:44)

Allah'ın "Doğuda" bir ordusu vardır.Onun adını TÜRK koymuştur.Kendisine baş kaldıranlardan işte onlar vasıtasıyla intikam alır"(Hadisi nakleden Kazvini el-Kaşgari, Mahmud, Divanü'l-Lügat et-Türk, İstanbul, 1333, s: 292)

"Ey Ali ! sizler beni asfar ( Rumlarla) çarpışacaksınız. Oysa sizden sonra onlarla asıl çarpışacak ( bir millet ) "İSLAMIN YÜZ AKLARI" uluları gelir. Onlar öyle kimselerdirki Allah yolunda cihad etmekten; ne bir kınayanın kınamasından ve ne de onların dedikodusundan asla çekinmezler" ( ibn Kesir )

Allah’ın salât ve selamı O’nun ve O’na yakın olanların üzerine olsun.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
güngör  -  24.04.2011 - 19:27
bence ikinci hükümranlık gelmemiştir.tayyip iyi bir başbakan.o galiba kıyamete yakın olacak..
Ahmet Demir  -  23.04.2011 - 23:44
İsmail Ağa, hem bügünkü Türkler değil diyorsun hemde Tayyip diyorsun. Çelişkidesin..... Türksen eğer Türklüğünden utanıyorsun yazık.....
hanifi   -  23.04.2011 - 12:26
Şevket Hocam.İsmail ağa,ya katılıyorum. Ayrıca Efendimizi çok güzel anlatmışsın.Diline sağlık.Yinede senTÜRKlük adına kendine bir5 pay çıkarma.İslamiyet adına pay çıkart.saygılar...
İSMAİL AĞA  -  22.04.2011 - 11:54
HOCAM YAZINIZDA BAHSETTİĞİNİZ KAVMİN TÜRKLER OLDUĞUNA İNANMIYORUM.ÖYLEYSE DE GÜNÜMÜZ TÜRKLERİ DEĞİL..OSMANLI ZAMANINI TARİF EDİYOR EFENDİMİZ..ŞİMDİKİ TÜRKLERLE UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI YOK...DÜNYAYA İKİ KEZ HAKİM OLACAK DENİYOR...BİRİSİ OSMANLI ZAMANI HERHALDE..DİĞER İSE TAYYİP ERDOĞAN ZAMANI...BAŞKA DA UFUKTA LİDER GÖRÜNMÜYOR...
Resul Ercan  -  22.04.2011 - 9:05
Kainatın Sultanı, Peygamber efendimizin ahlakı ile ahlaklananlardan olalım inşallah hocam.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Ömer Dede Kılıç
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net