19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
YA BAKİ ENTEL BAKİ
11 Mayıs 2011 Çarşamba Bu yazı 26540 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yarabbi giden gitsin, kalan kalsın, baki olan sensin ve sen varsan her şey boş sen bana yetersin. Telsim olmak, tevekkül etmek, yetinmek, her güzelliği onda bulmak ne güzel, ne ayrıcalıklı bir duygudur.

Rabbim tüm sıfatlarından insanoğluna belli ölçüde vermiş. Oturup düşündüğünüzde tüm sıfatlarından insanda belli oranda bulmak mümkün. Sadece kibir sıfatından vermemiş. İnsanoğlunun kibre kapılmamasını istemiş ve o sıfatından vermemiş. Yani kibirden insanoğlunda olmamasını istemiş ve kibri insanoğluna yasaklamış.

Büyüklenmek, büyüklük taslamak, ululuk iddia etmektir. Kendini başkalarından yüksek görerek onları aşağılamak demektir kibir.

Günümüzde görüyoruz ki Rahmanın vermemiş olduğu bu kibre sahip olma gayretinde olanlar, almış başını gidiyor.

Hani büyük insan büyüdükçe küçülmesini bilen insandı. Nerde?

Son günlerde seçimler için kızışan siyasette görüyoruz ki birçok insan bu kibir hatasına düşer olmuş.

Adayların birini değil tümünü inceden incelemek lazım. Aslında kibre kapılanlara kesinlikle pirim vermemek lazımdır. Seçmenlerin bence bunu iyi irdelemesi lazımdır.

Bir insan hangi makamda olursa olsun kendini ulvi görüyorsa o zaman hata yapmaya başlar. Seçilmiş olsun atanmış olsun, kim olursa olsun eğer burnu havada geziyorsa ondan ne köy olur ne kasaba. Hatta mezra bile olmaz. Onun olup alacağı en büyük olgu ancak tek haneli kom’dur. Atanmış bazıları bir havada geziyor. Bu makamı babasından kalma gören atanmışlar onların verdiği vergilerle orada oturduğunu ve saltanat sürdüğünü görmez oldular.

Seçilmişlerde de aynı hatayı tekrarlayan insanlar mevcut değil mi? Elbette var ve hiçte azınlıkta değil.

Kibrin büyüsüne kapılan ve veli nimetleri olan insanlara tepeden bakan bu zihniyetin yarın o makamdan indiğinde etrafında kimlerin kalacağını çok merak ediyorum.

Emin olun en yakınları bile veya şimdilerde karşısında el pençe divan duranlardan bir Allahın kulunu bulamayacaklar.

Bu nedenle makamın hevesine kapılıp onun büyüsü ile etrafına saldıran, kendisinden başkasını küçük gören insanların yarınını düşünmesi lazım. eğer yarın etrafında birileri olacaksa ve sen bunun biliyorsan iyisin, aksi takdirde koltuk adamı pozisyonundasın bilmelisin.

Akıl akıldan üstündür. Senin aklın çok iyi olabilir. Çok zeki konuya vakıf olabilirsin. Ama etrafında kafasını aklını beynini insanlığın faydasına sunan insanların olduğunu da unutma.

Her şeyi biliyorum diyen insan yanılır. Hata yapar. Kibrin büyüsüne kapılır ve sonunda şimdi dost sandıkları tarafından yalnız bırakılır.

Ünlü düşünür düşünmüş ve “ben bir şey biliyorum. Oda hiçbir şey bilmediğimdir” demiş. Sen daha mı fazla düşünürsün ki karşında ki insanı beğenmeyip kibre kapılıyorsun. Seçilmiş ol, atanmış ol. Ne olursan ol ama alçak gönüllü ol. Unutma yerdeki yüze kimse basmaz.Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net