25 Mayıs 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Karantina Süresi Dolan 70 Kişi Evlerine Gönderiliyor
Karantina Süresi Dolan 70 Kişi Evlerine Gönderiliyor
Teşekkür Mektubu Yarışmasında Kırıkkale’den Derece
Teşekkür Mektubu Yarışmasında Kırıkkale’den Derece
Mezarlıklara Özel Bakım Yapıldı
Mezarlıklara Özel Bakım Yapıldı
TÜRK DÜNYASI 2020 YILI BELGESELİNİ SEÇİYOR
TÜRK DÜNYASI 2020 YILI BELGESELİNİ SEÇİYOR
  YAZARLARIMIZ
CENDERE
20 Mayıs 2011 Cuma Bu yazı 17873 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bu yıl yapılan YGS sınavından sonra yaşananlar herkesin malumu…Sınava tabi tutulanlar bizim geleceğimiz. 17 -18 yaşlarında delikanlı genç kızlarımız erkek çocuklarımız. Ve bu yıl ygs nin yanında hayat okulunda acımasız bir sınava tabi tutuluyorlar. Zaten sınav stresi istediği gibi bir okula yerleşememe, yerleşse bile mezuniyet sonrası seçtiği bölümün popülerliğini yitirmesi sonucu işsiz kalma ihtimali yeteri kadar gelecek endişesi taşımalarına yetiyordu.Okula devamsızlık sınırını aşmasın, rapor almasın,nefes almasın ,kıpırdamasın.Peki ama bu çocuklar ne yapsın?

Şimdi üstüne bir de sınav sonrası yaşananlar eklendi. Her şeyden önce yaşananlar çok büyük bir haksızlık. Sokakta karşılaştığınız her lise son sınıf öğrencisinin yüzün de uğradığı haksızlık karşısında nasıl bir tepki göstereceğini bilemeyen ama içinede sindiremeyen bir ruh halini gözlemleyebiliyorsunuz. Bu ruh hali içerisinde uğradıkları haksızlığı protesto edecek oldular. Onunda üzerine çocukların içinde bulunduğu durumdan siyasi rant elde etmeyi düşünen muhalif gruplar atladı. Oysaki hepsi pırlanta gibi çocuklar onlar. Devletleriyle de milletleriyle de barışıklar. İktidarla da muhalefetle de problemleri yok. Kargaşa çıkarmak değil demokratik haklarını kullanarak maruz kaldıkları haksızlık karşısında haklı tepkilerini ortaya koymak istiyorlar. Ama düşüncesizce bu haklı tepkilerini siyasi platforma taşımak isteyenler yüzünden yanlış anlaşılma endişesiyle bunu bile yapamıyorlar. Mağduriyetlerinin giderilmesi için çözüm önerileri üretmesi gerekenler çözümsüzlük üretip işleri çıkmaza sokuyorlar.

Şahsi kanaatim bu yıl sınava katıla bütün öğrenciler YGS den olmasa bile bu hayat sınavından yüzlerinin akıyla çıktılar, içinde bulundukları durumun suiistimal edilmesine fırsat vermediler. Her fırsat haksızlığa uğradıklarını iddia ederek zılgıt çala çala kamu malına zarar vermeyi marifet sayanlara da olayı siyasi platforma taşımak isteyenlere de adeta vatandaşlık dersi verdiler. Kazandılar. Peki ya diğerleri? Öncelikle sınavın sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamakla yükümlü kurum ÖSYM amiyane bir tabirle bu sınavdan resmen çakmıştır. Ülkenin geleceğini ilgilendiren bir konuda üstelik çok kısa bir süre önce KPS sınavından sonra yaşananlara rağmen meydana gelebilecek olumsuzlukları öngöremeyerek olayı sürüncemede bırakan iktidarda. Olayın önemine binaen hassasiyet gösterip alternatif çözüm önerileri sunmak yerine bu rezaletten medet uman muhalefette. İşin acı yönü, şimdi herkes ÖSYM Başkanını günah keçisi ilan ederek kendi sorumluluğundan kurtulabileceğini düşünüyor. Başkan görevinden ayrılacak herkes de vicdanları müsterih olarak yoluna devam edecek öylemi? Lütfen, kendinizi kandırmayın.Ektiğinizi biçmeye mahkumsunuz.Rüzgar eken fırtına biçer.Siz binlerce fırtına ektiniz ne biçersiniz? Bilmem. Onu da zaman gösterecek.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Musa Hacıbaloğlu
Gülüş Teke
Başar Özdemir
Kırlangıçoğlu Oktay
Bahattin Akyön
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Mayıs 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net