19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
Siyasi yargı
09 Nisan 2010 Cuma Bu yazı 24888 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ülkemin gündemi yine dolu dolu geçiyor. Bu gündem yoğunluğunda yorgun bir anayasanın değişimi ilk sırada yerini almaya devam ediyor.

Kimi siyasi partilerin parti programlarında olmasına rağmen sadece bu hükümet ön ayak oluyor diye değişikliğe karşı çıkası zihinleri karıştırmaya devam ediyor.

Bu siyasi partinin kısır bir nedenden dolayı karşı çıkışına bir çok kararında dik duruş sergileyen diğer siyasi partilerinde destek veriyor olması ayrı bir handigap olarak karşımıza çıkıyor.

Elbette muhalefet olup yapıcı görüşlerini belirten ve en azından demokratikleşme adına bu değişikliğe destek olacağını belirten bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının tekrar ve sıkça belirtilmesi gerektiği gibi sadece demokratikleşme anlamında bile olsa destek vermesi ülke geleceğinin aydın olması anlamında önem taşımaktadır.

Yorgun anayasanın değişmesi konusunda yargının abartılı karşı çıkışı da çok dikkat çekiyor. Elbet hukukçu olduklarından onların bu karşı çıkış nedenlerini dikkate almak gerekiyor. Huzursuzluklarının nedenini anlamak ve bu olumsuzlukları bertaraf etmek gerekiyor. Bu anlamda hükümetin adım atması ve hukuk adamlarından destek alması şarttır.

Yalız;

Sırf siyasi gelecek kaygısı ile ve özellikle beli siyasi grubun önder olması nedeniyle karşı duruş sergilemeleri de doğru değildir. Herkes görevi bilecek ve ona göre davranacak.

Ana muhalefet parti lideri her konuşmasında bu değişikliğe destek olmayacaklarını belirtiyor. Oysa bu darbe anayasasının değişmesi gerektiğini kendi partisi içinden birçok aklıselim insanında kabul ettiğini ve destek verdiğini biliyor olması gerekir. Yarın olası bir referandumda birçok partilinin bu değişikliğe olumlu oy vereceğini hesaplaması gerekiyor. Darbelerden medet umma zamanı gelmiş geçmiştir. Ayrıca darbe döneminde yapılan bu anayasanın da artık ülke gerçeklerine ve dünya değişimine uymasının mümkün olmadığı görülmelidir.

Yine büyük siyasi partilerimizden birinin grup başkanı bence ağır olan bir söz ile bu değişikliğe karşı çıktığını gösterdi. Bu hükümet ve Başbakan kendini ipten kurtarmak için bu değişikliği yapıyor gibi talihsiz bir açıklama yaptı. Bu hukuk herkese lazım. Bunun muhalefeti iktidarı olmaz. Bağımsız bir hukuk düzeni herkesin işine gelmelidir. Kimse hükümetin bu değişikliği ömrü billâh iktidarda kalmak için yaptığını iddia edemez. Nihayetinde her canlı gibi siyasi partilerde doğar büyür olabilirse iktidar olur ve kaybolur gider. Yani bu değişiklik bugün bunların işine geliyor olabilir ama kesinlikle yarında iktidar namzedi olduklarını iddia eden hali hazırdaki muhalefet partilerinin de işine gelecektir.

Uzun lafın kısası. Kuru muhalefet yapmak yerine oturup konuşup çağdaş ve demokratik bir anayasanın yapımına katkı sağlamak tüm siyasi partilerin bugün olmasa bile gelecekte işine gelecektir.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
YORUMLAR  -  12.04.2010 - 11:22
bu millet için ne mi yaptı?? eskiden trabzondan ankaraya 20 saatte, ankaradan istanbula 12 saatte, adanadan diyarbakıra 18 saatte gidilirdi. insafınız kurudumu sizin? Birdaha artık bunun gibi adamları güzel ülkemde görmek istemiyorum. bunlar bu ülkeye faydadan çok zarar veriyor yahu. soruyorum buna, sürekli engeller çıkardığı insanlardan daha fazla mı bu ülkeye hizmet etti. Kaç kişinin evine ekmek götürmesini sağladı,ALLAH rızası için ne kadar hayır yaptı. Bu millet için ne yaptı daha doğrusu. HSYK, ANAYASA Mahkemesi aldıkları kararlarla demokratik hukuk devleti ilkesine taban tabana zıt kararlar veriyorlar.Hükümetler millete karşı sorumlu oluyorlar,ama bu kurumlar sorumsuz oluyorlar,hatta kendilerini halkın da üstünde görüyorlar,bunun en açık misali 411 millet vekilinin aldığı kararı çöpe atıyorlar kabul etmiyorlar,EGEMENLİĞİ HALKA VERMİYORLAR,alınan bu karar,kesinlikle eğemenlik hakkının çiğnenmesidir, danıştayın aldığı çoğu kararlarda böyle. KENDİLERİNE BAKSINLAR akp de Sayın Tayyip Erdoğan sultası yerine demokrasi olsa en az 150 vekil karşı çıkardı ama ne yazıkki kendini halk için riske atabilecek çok az insan var birinci dönemdeki eski vekiller olsaydı gene buna benzer durum çıkabilirdi ama eski vekilleri ne yazıkki 1 mart ırakın parçalanma projesine destek vermediler diye Sayın Erdoğan onları partiden tasfiye etti akp ye Sayın Erdoğan için oy veriyorum diyenler Sayın Tayyip Erdoğan'ın kendi vekillerine ramen kime hizmet ettiğini görsün artık
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net