17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
İKİ HİKÂYE
06 Haziran 2011 Pazartesi Bu yazı 64042 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Asında dini hikayeler ve kıssalar bölümünde de yer alır ve hepimiz duymuşuzdur.

Ülkenin birinde zalim bir kral vardır. Halka zulmeder, asar keser, dediğim dediktir yani. Kimse önüne çıkıp bir laf edemez. Bu ülkede yaşayan veli bir zat vardır. Rabbinin emirlerini tebliğ eder, insanlığa faydalı olmak için çabasına çaba katar didinir durur.

Zalim kral çağırır ve yolundan vazgeçmesini söyler. Görür ki bu insanı yok etse daha çok tepki alacak. Bir iddiaya girer. Sarayın yanından geçen nehri kim tersine akıtırsa onun dediği doğru olsun der. Sen akıtırsan senin (haşa) Allahın var. Ben akıtırsam (haşa) Tanrı benim. Elbet veli bunu kabul eder bu zalim adam ders vermeyi istediğinden.

Akşam ayrılırlar sabah buluşmak üzere. Sabah olur toplanan insanların yanında veli zat “ters ak” der nehre ama tık yoktur. Akmaz. Kral emir verdiğinde başlar ters akmaya koca nehir.

Tabi şaşırırlar ve ne olduğunu sorgularlar. Sonuç ilginç ve ders verir niteliktedir.

Veli zaten veli olduğuna güvenip gidip eline yatar. Oysa kral sabaha kadar gözyaşı döküp Allaha yalvarır. Rahmanın büyük sıfatlarından faydalanır. Ağlar sızlar ve rabbinden bu yeteneği ister.

Araştırdım ama net bulamadım. Kralın Firavun, Velinin Hz. Musa, Nehrin Nil olduğunu doğrulayamadım. Bazı rivayete göre bu olaydan sonra Allahın büyüklüğünü anlayan kralın gerçek mümin olduğu anlatılır.

İkinci hikâyeyi bilmeyen zaten yoktur.

Hani şu tavşanla kaplumbağanın yarış hikâyesi.

Koşu yarışına giren tavşan ile Kaplumbağa başlayan yarıştan kısa süre sonra koşup öne geçip arayı açan tavşanın rehavete kapılıp ağaç altında keyif yapıp uyumasıyla kaplumbağanın nasıl çaba vererek, bıkmadan usanmadan koşması ile uyuyan tavşanı geçip yarışı kazandığı hikâyesidir.

Vallah teşbihte hata olmaz.

Kim üstüne firavunluğu alıyorsa, kim Hz. Musa’yı alıyorsa veya kim tavşanlığa daha yakın veya kaplumbağanın azmini örnek alıyorsa onu alsın. Ben hikayeyi aktardım, başrol oyuncusunu kedileri seçsinler.

Seçimlere az kaldı. Son viraja girildi. Artık herkes son hamlelerini yaparak seçmene ulaşacak. Kendini garanti görenler yatar uyursa sonucunda velinin düştüğü durumu yaşarlar ve yerinden kalkamazlar toplumun önünde.

Kim kaplumbağa gibi azimle yarışa devam ederse, tavşanın tepenin üstünde ağaç altında uykusunda havuç yerken keyif yaparken geçer gider, alır yarışın neticesini.

Siyasilerin halka kendilerini projeleri ile anlatması ve Kırıkkale için söylüyorum şehre ne katacaklarını, işsizliğe, açlığa çareyi nasıl bulacaklarını anlatarak meclis vizesi almaya çalışması lazım. Hani şu nefes filmdeki gibi “uyursan ölürsün”

Burada yani seçimde ölmezsin amma meclisin yolu yerine bavulunu alıp en iyimser tahminle harcayacak paran kalmışsa üç günlük Antalya tatiline gidersin. Gerisi hikâyedeki gibi ”hikâye”Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
armağan  -  06.06.2011 - 19:38
Başbakanımız hemen hemen her ile yapılacak yatırım ve projeleri anlattı. Ancak ilimize yapılacak projeler tam anlatılmadı.MKE 20 bin işçi çalıştırırken 2 bin e düştü.özel sektör can çekişiyor.Mlletvekili Turan Kıratlı biraz birşeyler yapmaya çalışmıştı.Onuda aday yapmadılar.Şimdiki adaylar ise bürokrat.Bürokratların yatırımdan anlayacağını ve Kırıkkale için canla başla çalışacaklarını sanmıyorum.Millet Başbakanımız hatırına gönülsüzce oy verecek bunlara.Ne projeleri var anlatsınlar bilelim.Kırıkkale için ne planlamışlar.Hodri meydan.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net