19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
BEKÇİ OLUNMASINI İSTEYENLER
25 Haziran 2011 Cumartesi Bu yazı 27959 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yok; Hayır başlamayacağım yine Gayri nizami harbin gereklerinden ve özelliklerinden söz etmeye.

Aslında çok önemli gayri nizami harp. Özellikle psikolojik kısmı olan bu garip harbin unsurları günümüzde çok ince ayrıntılarına kadar gerek ulusal bazda gerekse ferdi bazda uygulanıyor.

Gayri nizami harbi başarılı kılan çok önemli unsuru beklide en önemli unsuru kompartimasyon yani üstün astını, astın üstünü, eşitin birbirini tanımadığı, sadece irtibat kurulan şahsın tanınmasıdır. Yani bir üçüncü şahsı tanımadığın için bu harbi uygulayanların çözülmesi zordur.

Bir diğer önemli unsuru da “bilmesi gereken kadar bilgi prensibidir.”

Yani görevin ve yetkin ne kadar gerektiriyorsa o kadar bilgi sahibi olmaktır. Daha ilerisini bilmek sıkıntı doğurur ve yine bu harbin uygulayıcılarını zora sokar. Bu nedenle ciddi şekilde bu maddede uygulanır.

Günümüzde bu harbin gereğini bilerek veya bilmeyerek uygulayan ve bu uygulamadan hiçte rahatsız olmayan yöneticilerin olduğunu görüyoruz.

Evet bu kötü değil. Yani bilmesi gereken kadar bilgi çok güzel ve uygulanması gereken bir olgudur.

Ancak; Kimileri bu olguyu öyle abartılı ve gereksiz kullanıyor ki artık bu bilgi sakınmaktan çok bilgi saklamaya dönüyor.

Astlarını veya komutası altındaki personeli öyle bir kullanıyor ki, fabrika bekçisi muamelesi yapılıyor.

Fabrikanın bekçisi fabrikanın korumasını üslenir, gözünü kırpmaz görevini yapar, gerektiğinde canını verir, veli nimeti olarak gördüğü patronuna kimseye laf söyletmez, fabrikanın dışı ondan sorulur. Ancak bu fedakâr bekçi fabrikanın içinde ne oluyor bilmez. Ne üretiliyor, ne tüketiliyor, kim ne kadar ciddi görev yapıyor, geliri nedir, gideri nedir bilmez.

İşte bu şekilde kendine bekçi arayan yöneticiler mümkün olduğunca astlarını bekçi zihniyetlilerden seçer.

Eğer mümkün değilse yani bir yolla astlarını seçemeyecek durumdaysa o zaman da aslarını veya çalışma arkadaşlarını bekçileştirmeye çalışırlar.

Bu otoritesine güvenen ancak bilgi ve birikimlerine güvenmeyen liderlerin özellikleridir. Bu seçilmiş olsun atanmış olsun veya bir iş yerinin sahibi olsun böyledir.

İçten bilgi vermek istemez yol arkadaşlarına. Bütün özelliklerin ve yönetim yeteneğinin Allah vergisi bir özellikle şahsında toplandığını sanarak bilgi kendilerinde olsun isterler.

Dikkat ederseniz bu tür insanların etrafında üç beş kişi vardır. Onların dünyaları o kadardır. Yol arkadaşı derya olsun taşsın onların gözünde değildir.

Yeni bir parlamento oluşuyor. Seçimler bitti. Dileğimiz bu parlamento herkese örnek olacak şekilde lider suntasından arınmış olsun. İktidar olsun muhalefet olsun liderler kendilerine bekçi aramak yerine yol arkadaşı, bilgidaşı, gönüldeşi olsun istemeliler.

Bu bekçisizlik ise her kademeye yansımalı ve patronu, işvereni, başkanı, bakanı, müdürü, amiri bekçilerden kurtulmalı ve artık yol arkadaşı olmalı eşitine, astına, mahiyetine.Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net