10 Ağustos 2020 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Matematik Bölümü Dünya’da İlk 500’de
Matematik Bölümü Dünya’da İlk 500’de
En Başarılı Ülke Türkiye
En Başarılı Ülke Türkiye
Başaran'da Tercih Dönemi
Başaran'da Tercih Dönemi
Kırıkkale'de çiftçilik yapmaya başladı
Kırıkkale'de çiftçilik yapmaya başladı
  YAZARLARIMIZ
İTİDAL
28 Haziran 2011 Salı Bu yazı 18381 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kelime anlamının aşırıya kaçmamak olduğu, soğukkanlı olmak olduğu, ılım olduğu, bazı durumlarda ise bunu başarmanın bir ilim olduğu kelimedir “itidal”.

İnsanlar hareketlerinde itidali yakaladığı ölçüde başarılı olur. Zira soğukkanlı ve ılımlı olmayan insanın öteki durumuna düşmesi ve insanlarla en azından diyalog sorunu yaşaması kaçılmazdır.

Toplumun itidalli davranması ise fertlerin yüceltilmesi kadar adını o topluma veren olgununda yücelmesine vesile olur.

Hele konu bir ülke, bir millet, bir ulus ve bir vatansa itidalin önemi tartışılmaz ölçüde artar.

Ülkelerin aşırıya kaçması bir başka ülke ile beklide sonu felaketle sonuçlanan savaşlara yol açar. Tarihin tamir edemeyeceği çatlakların oluşmasına neden olan bu durum her iki tarafa da yayar getirmez. Bunun en büyük misali zamanında hiç nedenlerle başlayan İran Irak’ın durumudur. Ilımını yitiren liderlerin açmış olduğu savaş hem binlerce insanın ölmesine yol açtı, hem ekonomik anlamda halkın refahına gidecek paraların silah tüccarlarına gitmesine yol açıldı ve iki kardeş ve tarih birliği yapan ülkenin arasının yıllar boyu bozuk kalmasına yol açtı. Hala da tam düzelmiş sayılmaz.

Devletin itidalli olması vatandaşı arasına girebilecek şeytanın yalnızlaşması anlamına gelir. Eşit, sevecen, babacan, koruyan, kollayan bir yapıda olması gereken devletin soğukkanlılığını yitirmesi iç savaşın bile çıkmasına neden olabilir ki bunun Ortadoğu’da şimdilerde çok örneğini görüyoruz. Soğukkanlı ve sevecen tavrını yitiren liderlerin ülkelerini nasıl felaketlere sürüklediğini ve yad güçlerin çizmelerinin ülke topraklarında gezinmesine yol açtığını görüyoruz.

Son genel seçimler sonunda ortaya çıkan tablonun olumsuz yönlerinin ortaya dökülmesi ile ülke içinde soğukkanlı davranmayan ve itidalini kaybeden güçlerin felaketlere yol açacağını görmek için kâhin olmaya gerek yok.

Bağımsız olarak seçime giden ve aslında ülkede uygulanan seçim barajını etrafından dolanma realitesi olan vekillerin başta Hatip Dicle olmak üzere bazılarının meclise kabul edilmemesi fitili ateşledi.

Ardından Ergenekon ve Balyoz soruşturmaları ile içeride olan ve Ana muhalefet ve Milliyetçi hareke partisinden meclise girmeleri planlanan Haberal, Balbay ve Alan’ın başvurularının reddi ile devam eden süreçte itidalini kaybeden birçok kişi gördük.

Meclise girmemek için protesto eden, sokak kavgalarının başlayacağını ima eden, iktidar partisini yerden yere vuran, yeminine sadık kalmayacaklarını deklare eden, bunun hesabının sorulacağı çığırtkanlığında bulunan, en sonunda demokratik olarak seçilen Akparti milletvekillerinin sokakta gezdirilmemesi çağrısında bulunan insanları gördük.

Tüm bu gereksiz gayri itidalli davranışlar ülkeye zarar verdiği kadar çözüm sürecide olan pek çok sorunlarında tekrar kaşınarak kanatılması anamı taşır.

Bu nedenle başta karar verme yetkisine sahip yargı olmak üzere, hükümetin, partilerin ve şahsi olarak düşüncesi dinlenir durumda olanların itidal içinde olması gerekiyor.

Tabi olarak sorun çözülmeli ve bu kriz atlatılmalı. Ancak bu soğukkanlılığı koruyarak, itidali kaybetmeden hukuki arenada bir çıkış yolu bularak olmalıdır. Ülkeyi gererek netice alınmaz olan necip millete ve aziz vatana olur Allah korusun.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Ahmet Tarlabölen
Ahmet Kankal
Bekir Eroğlu
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  09 Ağustos 2020 Pazar
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net