27 Mayıs 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
Mücadelede Aileleri Katıyoruz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
MKE’de Yaşanan Tüm Sorunları CHP İktidarında Çözeceğiz
Keskin'e Cönger Atandı
Keskin'e Cönger Atandı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
Havalandırma Boşluğuna Düşen Kedi Yavruları Kurtarıldı
  YAZARLARIMIZ
Bozkürtler
10 Ağustos 2011 Çarşamba Bu yazı 34080 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ülkücü hareket kendisini Türk-İslam sentezinin bir sonucu olarak görürler. Bunu da “Tanrı dağı kadar Türk Hira dağı kadar Müslümanız” vecizi ile ifade ederler. Bu hareketin ana fikrinde İslam olduğu için hiçbir zaman ırkçı, faşistçe bir söylem içerisine girmemiştir.

Milliyetçi camiada ırkçılık yapan varsa da ki kesinlikle marjinal bir gruptur bunlar ve kesinlikle bu gurubun ülkücülükle ilgisinin olmadığını biliriz.

Türk Milliyetçiliğini esas olan bir ideolojide nasıl olurda başka etnik kökenden gelen insanlar bu fikrin içinde olurlar. Ülkücü camianın beklide kapalı kalmış konuşulması gereken önemli alanlarından birisi olsa gerek. Bu camiada Çerkeş, Laz, Boşnak, Kürt kökenli insanların olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu da bize zaten ülkücü Hareketin ırkçı bir hareket olmadığını kan milliyetçiliğinin değil, kültür milliyetçiliğinin yapıldığının en önemli delilidir.

Kürt kökenli birinin ülkücü hareket içinde yer almasını garipseyen kişilerin ülkücü camiadan habersiz oldukları, bilgisiz oldukları kesindir. Kürtlerin ülkücü olmalarının sebepleri arasında Kürtlerin Türk kökenli olduğuna inanarak bu hareketin içinde olanlar olduğu gibi bunun yanında İslamı ön plana çıkararak ülkeyi kominist ideolojiden kurtarmaya çalışan ve inananların ibadetlerini serbestçe yapmalarını sağlamalarından dolayı ülkücü olanların sayısı bir hayli fazladır.

Her ne sebeple olursa olsun bu topraklarda yaşayan insanlar eğer bu toprakların kültürünü içinde barındırıyorsa hiç değilse ülkücü harekete sempati ile bakmıştır. Bu hareketin başladığı günden bu güne kadar aynı saflıkta devam ettiği, kesinlikle yozlaşmanın yaşanmadığının en önemli göstergelerinden biride hala değişik etnik kökenden gelenlerin ülkücü hareketin içinde olmaları en önemli göstergedir.

Ülkücü camia ile ilgili ilmi, taraflı, tarafsız bir çok eser meydana getirildi. Fakat İşte tam bu konuyu ele alan bir eserle karşılaştım. “Ülkücü Camianın Kürt Evlatları: Bozkürt”. Ahmet Dinç kaleminden Kara Kutu Yayınları’ndan çıkan eser Bozkurt’tan uyarlanıp 1990’ların başında dillendirilmeye başlanan Bozkürt kavramının sosyolojik temeline odaklanıyor. Yazar hiç çalışılmamış bir konuda tarafsız,akıcı çok güzel bir eser ortaya çıkarmış.

Kitap altı ana bölümden oluşuyor. Başlıkları : “Kürtler, Türk Milliyetçiliği ve Ülkücü Hareket”, “Bozkürt Ata”, “Türkeş ve Bozkürtler”, “Bahçeli ve Bozkürtler”, “Muhsin Yazıcıoğlu ve Bozkürtler”, “Günümüzde Bozkürtler”.

Kitapta yine hem Kürt kökenli ülkücüler ile ilgili hem de ülkücü camianın tarihi ile ilgili çok ilginç ve güzel altbaşlıklar bulunmaktadır.

Kitapta yine Kürt kökenli ülkücüler için “Bozkürt” tabiri kullanılmış, Bozkütlerin ataları olarakta Bozkürt Ata diye ifade ettiği Ziya Gökalp, Şükrü Mehmet Sekban, Mehmet Şerif Fırat, Fahrettin Kırzıoğlu gibi Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş aşamasında ki önemli şahsiyetlerdir. Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal’in Gökalp için “O benim fikri babamdır” dediğini hepimiz biliriz.

Eserde de ifade edildiği gibi Kürtlerle Türklerin eğer bir ayrı yönü varsa bin ortak noktası vardır. Yine bir Bozkürt’ün ifade ettiği gibi Türklerle Kürtler etle tırnak değil etle kemik gibi olmuşlardır. İfadesinde de yer aldığı üzere bu ortak noktalarımızı ön plana çıkararak birilerinin bizi birbirimizden ayırmak istemelerine tepki göstermemiz gerekmektedir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Yıldırım  -  10.08.2011 - 18:26
Sayın Özsoy, Her Türk Milliyetçisi ve Türk Ülkücüsünün yegane isteği ve hayali, Misak-ı Milli sınırları içerisinde tam bağımsız, güçlü, iç ve dışta barışı sağlamış, siyasi ve sosyal birliğini tamamlamış bir Türkiye'dir. Bu fikir her Türk Ülkücüsünde mevcuttur. Ancak sizinde yazınızd abahsettiğiniz gibi ülkemizde ülkücü kürtler olduğu kadar hatta daha fazla ayrılıkçı-bölücü Kürtler, Türk olmadığını söyleyen Kürtler ile dvletine bağlı muhafazakar Kürtler mevcuttur. Bu seçimde bunların bir çoğu netleşti. Kendimizi kandırmaya gerek yok sayın Özsoy, bir gerçeği kabul etmek lazım. Son 10 yılda hortlatılan Kürt milliyetçiliği adeta 70-80 li yılların aşırı ülkücü hareketine dönüşmüş durumdadır. Buna da etken Kürt açılımıdır. Eğer Kürt açılımı olmasaydı şimdi ayrılıkçı-bölücü kürtler bu kadar cesaretle ayrılmayı böyle alenen dillendiremeyecekler, atılan siyasi ve yatırım adımlarıyla da 10-15 yıl içerisinde kürt sorunu yerni yatırım ve kalkınmada birbiriyle yarışan bir doğu ve g.doğu anadolu illeri olarak karışımıza çıkacaktı. Ondan dolayı kimse bahane aramasın gerçekleri artık kabul edip çare nedir ona bakalım. Vatan bölünemeyeceğine göre: 1."Ben Türk değilim, Kürdüm" diyen vatandaşlarımızın durumu. 2.Geri kalmış g.doğu illerimizin durumu. 3.PKK terör örgütü ve bu örgüte alenen yardım ve yataklık yapan bdp,dtk,kck vs. teröre destek verenlerin durumları acilen net bir şekilde çözülmedikçe. 4--PKK'ya sağlanan dış destekler açıkça ve belgeleriyle halka açıklanıp halkında desteğiyle teröre destek veren ülkeler dahil içerde ve dışarda sert önlemler alınıp, bunlar yasalar çerçevesinde kararlılıkla uygulanmadıkça....... kendimizi kandırmayalım, ne bozkürt, ne arıkürt, ne Kürtler Türk'ü hayalleriyle çözüleceğini düşünmek tozpembe hayalden öte bir şey olmayacaktır. Lafı uzatmadan sayın özsoy, Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yaşayan herkes eşittir ve yasalar karşısında sorumludur. Herkesimin kabul edeceği, misak-ı milli sınır ve hedeflerinden şaşmayan, her kesimce onaylanan, yapıcı ve bütünleyici yeni bir anayasa yapıp, bu anayasaya herkesin bağlılığını sağlamak, kabul etmeyene ise yasaların uygun gördüğü yaptırımları yine yasalar çerçevesinde milliyeti dini ne olursa olsun. kararlılıkla uygulamadıkça kürtü türkleştirsenizde, başka şeyler yapsanızda soy kütüğünü çıkartıp önüne altın yazıyla koysanızda bu iş çözülmez. Büyük bir Kompleksin altına gizlenmiş büyük bir kin ve nefret var, sökemezsiniz bunlarla.sokmek için ortaya çıkacak sonuça rıza göstereceksiniz.selamlar
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
Sadettin KARALÖK
İdris KARAKUŞ
Sami GÜLER
Cenk DOĞAN
İlknur TUNEY
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  26 Mayıs 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net