19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
ÇÖZÜM TİMİ
26 Ağustos 2011 Cuma Bu yazı 24213 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Genellikle kimse sorun olmak istemez. Bir sorunun tarafı olup şimşekleri üzerine çekmek pek akıllıca bir hareket değildir. Ancak olası bir sorun olmak durumunda da bu alandan çıkmanın yolunu bulmak yine başta insan olmak üzere canlıların özelliğidir.

Bizim başımızdaki şu terör belasının çıkışından bu yana geçen zaman çizelgesini birkaç önceki yazımda belirtirmiş ve ne olacak bu iş nereye kadar sürecek demiştim. Babamdan miras kalmayan ama bu gidişle çocuğuma miras bırakacağım terör belasının bitirilmesi için aklıselim tüm insanların mutlaka oturup konuşması ve beyin fırtınası yapması lazımdır.

Sosyal içerikli bir çözüm şarttır. Bölgenin dengeleri göz önüne alınarak sosyologların bu işi enine boyuna irdelemesi lazımdır. Zira bölgede artık adı net konulan bir Kürt sorunu var.hiç bir sıkıntı olmasa bile, et ile tırnak gibi birbirimizin içinde olsak bile, orada sorun olarak ortaya konulanların aslında Edirne’nin de, Muğla’nın da, Rize’nin de, sorunu olduğunu bilsek bile bir kere sorun olarak tanımlanan bir yapı var bölgede. Bunun çözüme kavuşması lazımdır.

Ekonomik açıdan sorun olarak görülen kısmında halledilmesi lazımdır. Kim kimin sırtında kene gibi, asalak yaşıyor, kim ürettiklerini ve vergisini kiminle paylaşıyor, kim çalışıyor kim yiyor kavgası başta olmak üzere tüm konuların ekonomik açıdan değerlendirilmesi lazım ve siyasal yetkililer tarafından ekonomik sorun masaya yatırılmalıdır.

Buda tamam. Sıra geldi askeri önleme. Mutlaka siyasi gücü ardına almış, demokrasiden ayrılmadan ve insan haklarını göz ardı etmeden yapılacak bir askeri mücadele başarılı olur.

Kesinlikle profesyonel olmalıdır mücadele edenler. İyi eğitilmeli, atışını iyi yapmalı, tatbikatını iyi yapmalı, bölgenin şartlarını bölgeye gitmeden yaşamalıdır. Bölgeye gidildiğinde sadece haritadan okuyup, yönünü bulunca acemilik çekmemesi lazımdır. Buna bağlı olarak bu profesyonel askerlerin kışlada, karakolda beklemek yerine araziye çıkması lazımdır. Hareketli olması lazımdır.

Büyük birlikler yerine küçük timler halinde arazide dolaşması lazımdır. Terör örgütü gibi arazide yaşaması lazımdır. Örneğin Verilecek koordinatlar ile on timi 100 km’lik alana çeşitli bölgelerden bırakmak lazımdır. Üç gün süre verilmelidir. Bir toplanma bölgesi belirlenmelidir. Bu tim arazide kendini koruyarak, arazi şartlarında mağaraya girerek, subaşı bularak, tırmanarak, atlayarak ve en önemlisi bölgeyi tarayarak hedef bölgesine ulaşacaktır. On ayrı bölgeden taranarak gelinen bölgede göreceksiniz ne sığınaklar, ne lojistik üslere rastlanacaktır.

Üç gün sonunda bu timleri dinlenmeye alıp farklı yerlerden farklı tümleri Salacaksınız. Böylece onlardan önce bölgeye hâkimiyet sağlanacaktır.

Kesinlikle birkaç dakika içinde müdahale edecek şekilde hava desteği, helikopter desteği sağlayacağınız bu tür operasyonlar ile netice alınır. Bu timlerin desteğini ciddi şekilde sağladığınız takdirde öyle gecesi gündüzü bölgede cirit atan kahpelerin yerine koç gibi askerlerimiz olacak. Bu durum hem baskın tarzında artan terörün önüne geçer, hem bölge halkına güven verir ve teröre desteğini keser.

Küçük ve aktif profesyonel askerlerin dağlara hâkimiyeti ile bu iş askeri yönden çözüme çok yaklaşır. Ekonomik ve sosyal yön siyasilere kalır.Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net