17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
KESKİN KARARLAR
05 Eylül 2011 Pazartesi Bu yazı 26597 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yo yine imla hatası yapılmadı veya siz yanlış okumadınız. Kesin değil “keskin” kararlar yazının başlığı. Hayatımızda öyle zamanlar oluyor ki karar verirken kesin ve bazen de keskin karar vermek zorunda kalıyoruz.

Türk siyasi geçmişinde keskin kararların verildiği zamanlar hep darbe zamanları olmuş. Askeri darbe zamanlarında günün cunta liderleri vermiş emri ve kimse hilafına hareket edememiş. Kıpırdama eğilimlerinde olanlar ise uzun süreli göz ve ev hapisleri ile sindirilmiş. Hatta bazıları sindirilmekle kalınmayıp bu hayattaki mevcudiyetini kaybetmiş.

Bazı durumlarda ki bunlarda darbelerin hemen sonuna rastlar keskin kararlar verilmiş ama askeri vesayetten kurtulamadan olmuş bu kararlar.

İstisna elbet olmuş. Keskin veya radikal kararların alındığı üç beş dönem olmuş. Bir Menderes, bir Özal dönemi olmadık kararların alındığı dönemlerdir. Cumhuriyetin ilk dönemleri zaten söz konusu olamaz. O zaman keskin karar alınmadığı takdirde bu inkılâbın yapılması söz konusu bile olmazdı. Şimdiki dönemde de keskin kararlar alınıyor.

Düne kadar tabu şeklinde olan bazı teamüllerin artık usulca ve ulusça değiştiğini görüyoruz. Doğru bulan vardır bulmayan vardır demeyeceğim. Zira demokratikleşmeden memnun olmayan, özgürlüğün getirdiği rahat yaşamdan sıkıntı duyan, insanca yaşamdan karnı ağrıyanların zaten bizimle aynı düşüncede olması bizim için baş ağrısı yapar. Bu nedenle alınan kararların ilk etapta bir şaşkınlığı olsa da zaman içerisinde ne kadar doğru olduğu görülecektir.

Benim askerin yıpratılması konusunda ki hassasiyetim aynen devam ediyor. Aynen birkaç yazı önce yazmış olduğum “bu kadar da olmaz, nedir bu asker düşmanlığı, nedir bu askeri yıpratma kampanyası. Eğer bu bilinçsiz yapılıyorsa çok büyük yanlıştır. Yok eğer bilinçli yapılıyorsa hainliktir” demiştim ve aynen ardındayım dediklerimin. Kimse askerle oynamasın ve onun üzerinden siyaset yapmasın.

Askere bu kadar yüklenip adeta attığı her adımı farklı anlamlara çekerek sorgulamak doğru değildir. Tabi ki hatalar bulunacak ve doğrular ortaya çıkacak. Tabii ki alından vurulan askerin hesabı da sorulacak, mayında havaya uçan askerinde. Ama bu asker top yekun yıpratarak olmayacak. Olmamalı. Zaten bizim gibi düşünen insanca özgür yaşamı yeğleyen insanlarında dediği ve yırtındığı budur.

Yani çok özgürlük olmalı ve ardından yanlış yapan her kesim sorgulanmalı ama eşit sorgulanmalı. Şimdilerde askerin aldığı nefesi eleştiren zihniyet ki bu gazeteci olsun, ekran görüneni olsun, dini bir vizyonu olsun, çok uzun unvanı olsun veya kartvizitinde yer kalmasın. Kim olursa olsun asker gibi sorgulanmalı. Öylemi şimdi? Hayır. Değil. Vurun askere ama kendinizi hiç sorgulamayın. Yok öyle. İşte bu keskin kararlar alınarak ve en yakın örneği 30 Ağustos Zafer Bayramında tebrik kabulünün Cumhurbaşkanı tarafından yapılması gibi keskin kararların alınması bazılarını rahatsız etse de doğrudur. Olması gerekendir.

Askerin tebrik kabulünü Cumhurbaşkanına bırakmasını içine sindiremeyenler ile askeri her fırsatta en ağır ithamlarla eleştirenlerin Allah için söyleyin ne farkı var. Birinin sivilden birinin askerden kuyruk acısı var.

Ben inanıyorum. Bu ülke içindeki bu her iki kesimdeki keskinleri keskin kararla atarak kesin neticeye varacaktır.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net