17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
Azınlık Vakıfları
07 Eylül 2011 Çarşamba Bu yazı 36010 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Azınlık vakıflarına yeni bir statü kazandıran yasa 28 Şubat 2008 tarihinde kabul edilmişti.

Hükümet, Kanun Gücünde Kararname (KGK) ile, Müslüman olmayan cemaat vakıflarının 1936’da beyan ettikleri tüm taşınmazların, özel mülkiyete konu olanlar dahil iadesini şimdi yasalaştırdı.

Milli davranmayanlar, iftar sofralarında ağırladığı gayr-ı Müslim vakıfların yöneticilerine verdiği sözü tutmuş, Türk milletinin Ramazan alışverişine kendini kaptırdığı sırada çaktırmadan bu kanunu çıkarmıştır.

Bu yasanın çıkışını malum basınımız Ramazan Bayramı öncesinde Azınlıklara “bayram müjdesi verildi” diyerek haber yaptı. Bayram kimin bayramı, müjde ise bu, kime veriliyor. Üstelikte kimin malı veriliyor. Önemi yok bunun.

Bu yasa ile ortalama yirmi beş milyar dolar olduğu söylenen taşınmazlar, Gayr-ı Müslim vakıflara veriliyor. İçinde gece kulübü, evler, daireler, toplantı salonu, fabrikalar, oteller, mezarlıklar hatta futbol sahası bile var.

Bu yasalar hepimizin bildiği gibi Avrupa Birliğinin talimatları doğrultusunda, Türk Milletinin de gazını alarak hükümet açısından doğru zamanlarda çıkarılan yanlış yasalar bunlar.

Yasayı savunanlar, Devletlerarası Hukukun gerekliliğinin yapıldığını iddia edeceklerdir. Fakat devletler arası hukukta birde mütekabiliyet esası diye bir uygulama vardır. Yani biz buna karşılıklı eşitlik diyoruz. Benden bir şey istiyorsan sende bir şey vereceksin kısacası.

Hepimizin bildiği gibi Ondukuzuncu yüzyılda Osmanlı imparatorluk topraklarından Anadolu’ya çekilirken bir çok vatandaşını çekildiği topraklarda bıraktı. Şimdi Türkiye’nin bütün komşu topraklarında soydaşı bulunmaktadır.

Batı Trakya Türklerinin Yunan meclisindeki temsilcisi Ahmet Hacıosman’ın açıklamalarına göre; 1978’den bugüne kadar onbinlerce dönüm arazilerine Yunan Devleti el koymuş, hatta Türklere ait vakıfların yönetimi bile Yunan Devleti’nin temsilcileri tarafından yapılmaktadır.

Bulgaristan’da yıllarca Komünist baskısı altında mallarına el konulduğu için yurtlarını, yuvalarını terk eden Türk kardeşlerimizin mallarının geri alınması için bir şey yapılmamakta. Üstelikte bu iki ülke Avrupa Birliği üyesidir.

Irak’ta Türkmenlerin mallarını Kürtler gasp ederken bir şeyler yapılmıyor, Suriye’de Araplar el koymuşlar, Türk’ün mallarına, Azerbaycan’da Ermeniler Karabağ’a el koymuş, bir milyon Azeri kardeşimiz yıllardır mülteci olarak yaşarken dünyanın sesi çıkmıyor. Kıbrıs’ta Rumların sahte tapularla el koydukları Osmanlı vakıf arazilerini koruyamıyoruz. Balkanlar’da yüzlerce vakıf malı camilerimiz, hanlarımız, tekkelerimize el koymuşlar.

Her zamanki gibi ilk adımı biz atıyoruz. Çok emin olmamakla birlikte, Bunu iyi niyet göstergesi olarak yapıyor olabiliriz. Barışa katkı olsun diye yapıyor olabiliriz. Fakat karşı taraf bunu anlayabilecek düzeyde olmadığını defalarca göstermiştir.

Bu ülkenin vatandaşı gibi hissetmeyen, hala Ekümeniklik iddiasında, kendini Devlet Başkanı gibi gören bir papaz’a bu verilenler Türk Milleti’nin içine sinmemiştir.

Sağduyulu Türk Milleti bunu da bir kenara yazmalı.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Megmet gençer  -  09.09.2011 - 22:47
Sevgili hocam.Bu konu malesef toplum tarafından es geçildi.Aslında çok önemli bir konu.Vakıflar yasasını 2006 da 5555 sayılı yasa olarak çıkarttılar A.Nejdet Sezer tarafından memleket mefaatlarına aykırıdır diyerek TBMM ne geri gönderilmişti.sizinde yazdığınız gibi şubat 2008 de tekrar getirerek 5737 sayılı yasa olarak çıkarttılar ve sayın gül'de onayladı.Bu yasaya dayanarak bu işlemi yapıyorlar.Ancak, Ermeni Cumhurbaşkanının karabağı biz aldık,Ağrı'yıda siz alın sözlerini duymuyorlarmı.İstanbulda 60 tane Ermeni kilisesi olduğunu görmüyorlarmı.Ermenistanda ilk okullarda Türk düşmanlığı eğitimi verildiğini görmüyorlarmı.Irak'ta telefar'ı,Kerkük Türk'lerini görmüyorlarmı.1936 da Atatürk tarafından neden el konulduğunu sebeplerine bakmıyorlarmı.Ne değişti acaba.Neyse, kalemin keskin yolun ve bahtın açık olsun Sevgilerimle.
Resul Ercan  -  08.09.2011 - 15:23
Güzel bir yazı olmuş şevket hocam, tespitlerinize katılıyorum. Belirttiğiniz gibi sadece İstanbulda bulunan dini azınlıkların halen kullanmakta oldukları yerleri değil, özel mülkiyeti de kapsadığından,bu yasadan sonra çoğunluğu ermeni, yunan ve rumların açacağı mülkiyet davalarına büyük meblağlar ödeyeceğimiz kesindir. Çok aceleye getirilmiş, ilerisi düşünülmeden atılmış bir adım. Yakında medya manşetlerinde davaların miktarlarını gördüğümüzde gerçeği anlarız.
Mehmet Tevfik Deneri  -  07.09.2011 - 11:34
Şevket, tebrik ediyorum. Çok güzel bir yazı kaleme almışsın.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net