10 Aralık 2018 Pazartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Öztürk Ailesinden Manevi Destek
Öztürk Ailesinden Manevi Destek
Din Gönüllüleri Tecrübelerini Paylaştı
Din Gönüllüleri Tecrübelerini Paylaştı
Kırıkkaleli Taksiciler  Oylamaya Katıldı
Kırıkkaleli Taksiciler Oylamaya Katıldı
Gönüllü Doktorlardan Afrin’de Sağlık Hizmeti
Gönüllü Doktorlardan Afrin’de Sağlık Hizmeti
  YAZARLARIMIZ
BAĞIMLISI OLUNURSA BÖYLE OLUR
12 Eylül 2011 Pazartesi Bu yazı 12827 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bağımlı olunan şey çeşitlilik gösterebilir. Kimi zaman bir sevgili, sigara, izlenilen bir dizi kimi zaman da internet.

Bağımlı olunan şey olmadan yaşayamaz insan ya da öyle olduğunu zanneder, oysaki bağımlılık güçsüzlüğün, zayıflığın göstergesidir. Bağımlı olmak bir tür saplantıdır, mutlu ettiği sanılırken, aciz kılandır. Bağımlı olunan şeylere bakıldığında aslında yaşam kalitesini düşürdükleri, anlık mutluluklar sağladığı fakat uzun vadede kişiye veya kişiler üstü olgulara zarar verdikleri görülür.

Bağımlılık nesnesinden uzak da yaşanabilir ve kişi bunu başarabilirse kendisine olan özsaygısı artar, mutlu olur, huzur bulur ancak bunu başarabilmek için yaşamını anlamlı kılacak amaçlara ihtiyacı vardır. Bağımlılıklardan kurtulmaya "amacım ne, hayattan beklentilerim ne" gibi sorular sormakla başlanabilir.

Kişilerin bağımsızlıkları önemli olduğu kadar hatta ondanda fazlası devletlerin bağımsızlığıdır. Gerek ekonomik anlamda gerek sosyal anlamda ve gerekse askeri anlamda bağımsızlığınıza helal getirecek olguların içine girerseniz bir dönem sonra adım atamaz duruma gelirsiniz. Ekonomik anlamda bir devletin diğer bir devlete bağımlı kalması durumunda neler yaşanabildiğini yakın tarihimizde çokça gördük. Arap ülkeleri başta olmak üzere bunlara en büyük örnek yine Afganistan, Pakistan örneğidir.

Sadece Arap ülkeleri mi? Elbette hayır. Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan’ın ne durumda olduğunu yazılı ve görsel medyada bolca izliyoruz. Utanmasalar hatta utanmıyorlar da adalarını satılığa çıkartıyorlar.

Sosyal anlamda bağımlı olmanın en büyük örneği de yine Arap ülkeleridir. Ufak bir bağımsızlık hareketinde hepsinin darmadağın olduğunu yine yakından izleme fırsatımız oldu.4 Askeri anlamda ise birilerine bağımlı kalmanın örneği maalesef Türkiye’dir. Yıllarca Amerika’nın vermiş olduğu ikinci sınıf askeri malzemelerle savaşa hazır durumda bekleyen Türkiye’nin yeni yeni bir şeyler yapma gayreti içinde olduğunu görmek acı da olsa sevindiricidir.

Kendi tankımızı, kendi topumuzu, kendi radar ve uydu sistemimizi modernize ettiğim sürece ne Amerika’nın ne de yavrularının bize kafa tutması mümkün görünmemektedir.

İsrail’le olan ”Mavi Marmara” davası neticesinde haklı taleplerimizin yerine getirilmediğini görmemiz neticesinde tabirimi mazur görün “höst!!” dediğimizde bizi nelerle tehdit ettiğini içimiz acıyarak görüyoruz.

Bakım için gönderdiğimiz Heronları zamanında geri göndermemeleri başta olmak üzere pek çok askeri alanda almış oluğumuz teknolojiyi bize karşı koz olarak kullanmaktadırlar. Sözün özü özellikle askeri alan olmak üzere tüm alanlarda bir zamanlar bir siyasi görüşün sloganı olan “tam bağımsız Türkiye” diye avazımızın çıktığı kadar sesi bağırmak zorundayız.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Gökkaya
Fazlı GÜVENTÜRK
Şuayip Bütün
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Aralık 2018 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net