28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
KANDİL DE LAMBA YANAR MI?
16 Eylül 2011 Cuma Bu yazı 30341 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hep söylüyoruz ya yetkili yetkisiz her insan konuşacak ortam bulduğu zaman hiç affetmiyor konuştukça konuşuyor.

Son günlerde olası bir kara harekatı senaryoları bolca konuşulur oldu. Pek çok insan tutturdu gidelim Kandil’ yerle bir edelim diye. Buna İçişleri Bakanının da acele ve gereksiz bir açıklaması iyice ivme verdi. “Kara harekâtı olabilir” açıklaması kamuoyunda cidden yankı yaptı. Ancak ne var ki bakan düzeltme yaptı “şimdi de olabilir bir yıl sonra da olabilir”

Bu açıklama ile kamuoyu rayına oturdu.

Bu tür operasyon haberleri kamuoyunu yakından ilgilendirdiğinden acele yapılmamalı. Hatta mümkünse hiç yapılmamalı. Çünkü öyle veya böyle karşıdan gelecek yumruğa karşı bir blok almak veya eğilmek en azından bu yumruğa maruz kalmamak için kaçmak yalnız insani değil canlıların ortak refleksidir. Hele terör gibi bir belanın başındakiler yıllardır edindikleri tecrübeler ile bu tür operasyonlarda ciddi tedbirler alıyor. Her şeyden önce ana üs bölgelerini boşaltıyor veya iyice tahkim yapıyor. Hâkim yerlere uzun namlulu suikast silahlarından teşkil edilmiş gözcüler bırakıyor ve koca birliği yavaşlatıyor veya durduruyor. Zira zaten kendilerinden ümit kesilmiş olan birkaç tepeci tek tek attıkları mermilerle birliğin ilerlemesini kesip, kaçabiliyorlarsa kaçıyorlar kaçamıyorlarsa inandıkları saçma değer uğruna ölüp gidiyor. Bu esnada ise asıl grup emniyetli bölgelere çekiliyor ve operasyondan zararsız çıkıyor.

Aslında diyeceksiniz ki bakan açıklama yapmasa bölücü terörün haberi olmayacak mı? Haklısınız.

En olmadık gizli bilgilerin internet sitelerinde dolaştığı, Genelkurmay Başkanının çok üst düzey komutanlar ile yapmış olduğu toplantı ve değerlendirmelerin basına yayıldığı, siyasilerden gazetecilere, bürokrasiye kadar her kesimden insanların mahrem belgelerinin boy boy haber olduğu günümüzde operasyon haberinin gizli kalması da zor görüyordu.

Hele bugün medyaya düşen MİT ile bölücü örgüt sözde liderlerinin yapmış olduğu gerçekten devlet sırrı niteliğinde olan bilgiler basına düşmüşse durum gerçekten vahim üstü demektir. Bazılarının bu haberlerin sızıp sızmadığına bakmaksızın kayıtsız şartsız kandil harekatını desteklemeleri acele karardır. Elbet sınır ötesi veya sınır içinde bizim bağrımızı dağlayanların bağrını dağlayacağız. Bunun için gerekirse sayısız şehitte vereceğiz ki bir karış toprağımız kıymetsiz değil. Ancak bir kararı vermeden iyi fizibilite çalışması yapmak gerekiyor.

Kandil; Kıbrıs’ın üç katı büyüklüğünde bir yüz ölçümüne sahip. Olağan üstü doğa şartları hâkim. Dibi görünmeyen vadiler, zirvesi görünmeyen kayalar, sonu görünmeyen mağaralar var. Tabi olarak orada terörün yaşam şartı bulması oraya yapılacak operasyon kadar zor. Ancak zaten keçi gibi dağda yaşayan terörist ile askerin durumu bir değil. Hem orada ki yaşam şartlarına uyumu kalay değil, hem bölgeyi tanıma anlamında kolay değil.

Oraya on binlerce askeri dikmek ve didik didik aramak oldukça zordur. Bölge şartları buna izin vermez. Geniş bölge olduğundan kaçacak çok delik var. Zemin müsaade etmez. Orada konuşlanmak gerek ve çıkanı etkisiz hale getirmek gerekiyor. Buda aylar boyu bölgede kalmak demek. Buna da ne Kürt denetimi altında ki Irak nede işgal gücü Amerika izin verir.

Bu nedenle en güzeli hızlı hareket ile hava destekli özel askerlerin bölgedeki haber elemanlarından da faydalanarak kısa süreli ama etkili girmeleri ve kandile lamba yakmalarıdır. Ancak böyle kandilin göbeğinde fenerimiz baki kalır.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net