17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
DİNLEYEN DİNLEYENE
20 Eylül 2011 Salı Bu yazı 25202 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hani bir fıkra vardır ya Nasrettin Hoca fıkrasıdır. Hoca bir köye imam olur. Camide vaaz vermeye başladığı ilk gün “ey cemaat benim ne söyleyeceğimi biliyor musunuz? “ cemaat istem dışı bir ifade ile” biliyoruz” der. Hoca “ iyi o zaman söylememe gerek yok” der ve iner kürsüden.

Haftaya yine sorar “ey cemaat ne söyleyeceğimi biliyor musunuz?” cemaat bu sefer hazırlıklıdır. “bilmiyoruz” der. O zaman konuşmama gerek yok der hoca ve yine kürsüden iner. Cemaat kendi arasında konuşur. Bir kısmımız biliyoruz diyelim. Bir kısmımız bilmiyoruz diyelim” hoca kürsüde soruyu tekrarlar. Cemaatin bir kısmı bilmediğini söyler, bir kısmı bildiğini söyler. Hoca bu altta kalır mı? “o zaman bilenler bilmeyenlere anlatsın” der ve yine iner kürsüden.

İşte bu günlerde Türkiye’nin hali buna döndü.

Bilenler var, bilmeyenler var ve durmadan birbirine anlatıyor insanlar. En kötüsü de bildiğini sanalar var.

Evvelden biliriz teknolojinin kullanıldığını ve polisin bu teknoloji sayesinde pek çok suçluyu yakaladığını.

Aslında telefon dinlemelerinin olmadığı zamanda eskilerin değimi ile muhbir kullanılırdı. Yenilerde bunun adı haber elamanı oldu. Bazen suç örgütünün içine sızdırılır, bazen zaten o ekibin veya oluşumun içinde olan insanlardan faydalanarak bilgi alış verişi yapılırdı.

Şimdilerde telefon denen alet ile nede ne zaman ne yaptığın gizli kalmıyor. Her türlü önlemi almış bile olsanız bir türlü bu çağın gereçlerini kullanarak gizlileriniz açığa çıkıyor.

Genelkurmay başkanından önce Muhalefet liderinin gizli görüntülerinin ortaya dökülmesinin ardından muhalefet milletvekillerinin özelleri ortaya çıktı. Pek çok insan bulunduğu makam ve mevkiden bu gizliliklerin ve özellerin orya çıkması neticesinde ayrılmak zorunda kaldı.

Bazen bu dinlemeler özel dışına çıkıp devlet meselesi oldu.

Bunun en güzel örneği Genelkurmay Başkanın üst düzey komutanlar ile yapmış olduğu toplantıda söylediklerinin su yüzüne çıkmasıdır. Doğru tespit yaptı veya itiraf veya yılların birikimin ortaya çıkması deyin ne derseniz deyin bu devlet meselesinin internet sitelerine düşmesi ardından da ekranlarda yer alması artık gizliliğin çok zor olduğunu gösteriyor.

En son skandal neneliğinde ki olay ise MİT müsteşarının bölücü terör ile görüşmesidir. Olayın hemen ardından yapılan ankette Halkın yüzde on iki kadarı bu görüşmeyi olumsuz bulurken büyük çoğunluk “bu iş bitecekse görüşülsün. Artık kan dursun” diye düşünüyormuş. Kişiden kişiye farklılık gösterecek olan bu devlet-örgüt görüşmesinin olması ayrıca değerlendirilecek konudur. Ancak burada dikkat çekmesi gereken ciddi konu bu kadar gizli görüşmenin nasıl ortaya döküldüğüdür.

Mossad veya diğer dünya gizli servisleri boş durmuyor. Ortadoğu’da parlayan yıldız olan Türkiye’nin ayağına köstek olmak için her türlü şey yapılıyor. Bu iş basit bir sızdırma değil kesinlikle organize bir köstek olma girişimin neticesidir.

Bu sızdırmanın veya köstek olmanın Mossad ne kadar güçlü olursa olsun tek başına yapacağı değildir. İşin içinde en azından iç kamuoyunda güçsüz duruma düşmesini istedikleri hükümet için Erdoğan’ın ziyaretinden panikleyip Libya’ya çıkarma yapanlar sorumludur.

Tahriklere ve yönlendirmelere gelmeden aklı selim düşünerek, bu tür sızmaları değerlendirmek gerekir.Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net