04 Temmuz 2020 Cumartesi
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Sistemler Değerlendirildi
Sistemler Değerlendirildi
Saran'ın Gönlü Zengin
Saran'ın Gönlü Zengin
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
  YAZARLARIMIZ
SABIR YA HACI
15 Nisan 2010 Perşembe Bu yazı 16737 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Umre seyahatinde çok şeyler öğrendik. Diyanetin vakfı adına yaptığı turizm turları Esnasındaki 7 günlük beraberliğimizde ilan edilen saatlerden hiç birinde tam zamanında Vaat edilen işlerin yapılamamasında bazen THY’nı bazen diyanet personelini, bazen bu işleri denetlemeyen kültür ve turizm bakanlığını sorumlu tutanlar oluyordu.

Gerek Medine de ve gerekse Mekke’de Diyanetin o kadar çok hataları oldu ki kafile içinde olanlar ve kafile eşi ile bulunan AKP Kütahya milletvekili Soner Aksoy ve eşi isyanları oynamak zorunda kaldılar. Konuları yetkili hocalara ve görevlilere ilettiğimizde haklı sorunlarımızı çözecekleri yerde bize sabır ya hacı diye nasihat veriyorlardı. Medine de otel den sabah erken çıksak iyi ve yeni otobüsler tutsalardı, altı saat sonra Mekke’de olurduk. Yani sabah sekizde çıksak 450 km yolu altı yedi saatte giderek iki, üç civarında Mekke’de olabilirdik.

Diyanetin getirdiği çok eski otobüsler hem pislik içinde hem çok eski idi. İtiraz etik ama ya sabır hacı dediler. Otobüste su koymayı unutmuşlardı. Yetkililere eleştirisel olarak ikaz ettik yine ya sabır hacı dediler. Öğlene yakın hareket edebildik. Yollarda çok pis yerlerde konakladık. Buraları hep resimlemiştim. İnsan olarak bir İslam ülkesinde böyle yerler olacağını hiç düşünmemiştim. Buralarda bizi durduran yetkililere kızdık ama bize yine ya sabır hacı dediler. Yetkililer yollarda bizi bekletirken Mekke de yatsı saatini iyi düşünmemişler ki bu saatten sonra giriş yapmamızı istedikleri için yine yollarda sinilerimiz gerildi.

Eleştirdik ama yine ya sabır hacı dediler. Mekke ye girdiğimizde saat 11 civarı idi. Otele indik. Yemek yedik hazırlıkları yaptık UMRE tavafımızı yapmaya indiğimize sabah saat 02 yi bulmuştu. Tavaf ve say bitirdik ama yine yetkililer görevlerini tam yapamamıştı. Yorgun bitap düştük. Sabah saat 4 de sabah hazırlık ezanı okundu. Namazı kıldık otele gittiğimizde sabah sekizdi Kahvaltı yaptık biraz uyuyabildik. Öğle namazına kalktık. Üç gün çeşitli ziyaretlere otobüslerle giderken görevliler Arap şoförlere yardım için para Toplamak zorunda kalıyordu.

Eleştiriyorduk eksikleri ama karşımıza yine ya sabır hacı çıkıyordu. Dönüşte Cidde hava alanında 4 saat rötarla gelen THY uçağını beklemek zorunda kaldık. Ulusal hava alanına bizi almadılar. Hacılar için kötü bir kısım yapmışlar orada beklettiler. Yorulduk üzüldük. Eleştirdik ya sabır hacı dediler. İslam ülkelerinde ve buraya din turizm yapanları eleştirmenin nasıl istismar edildiğini paranın onlara, sabırın bize gerek olduğunu öğrenebildik. Ben görevimi yaptım. Tüketici olarak Tüketici koruma müdürlüğüne şikayet ettim. Yasal haklarımı talep ettim. Keşke her mümin haklarını arasa bu işlerin bu şekilde düzelmesine hizmet etseler.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
suat  -  26.04.2010 - 13:07
ümit abi ,senin kalemini özlemiştik,devamını bekleriz,ergcihan beyede selamlar başarılar hayırlı olsun,
serkan özgür  -  16.04.2010 - 11:29
Yazılarını takip etmek güzel Ümit abi... Anlaşıldı sen hiç kocamayacaksın.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Başar Özdemir
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
Bekir Eroğlu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net