27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
İKİ DAVANIN ORTAK YANI
17 Ekim 2011 Pazartesi Bu yazı 26974 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ana muhalefet partisi lideri Deniz Feneri davasında sanıkların gerekli hazırlığı yapmaları ve gerekiyorsa evrakları ve dokümanları yok etmesi anlamında zaman tanıması için zamanın İçişleri Bakan koruma müdüründen başlayan bir zincir ile haberdar edildiğini açıkladı.

Grup toplantısında koca siyah bir klasör ile sallayarak açıkladığı bu iddiada Kırıkkale’yi gerek hemşeri bakanı, gerek Belediye başkanı ile yakından ilgilendiren sözler sarf etti.

Bizim düşüncemizde bir değişiklik yok.

Fikrimiz değişmedi.

Ne Ergenekon davasında fikrimiz farklı idi nede onun karşıt versiyonu olarak sunulan Deniz Feneri e.V. davasında değiştik.

Her şeyden önce yargılama çok ivedi yapılmalı. Elbette biliyoruz dava büyük, dava geniş, dava çeşit, dava kollu kanatlı. Ergenekon’u da öyle, balyozu da öyle, savunası, deniz feneri daha bırakın yargılama sürecini adını bile takipte zorlandığımız davaların hepsi öyle.

Bir yerinden tutuyorsunuz, lime lime elinize geliyor. Her bir yanı üzerine asit dökülmüş et parçası gibi delik deşik olmuş, ne ele geliyor ne avuca geliyor. Tutup birleştirip dava yapmak, ardından soruşturma yapmak, ardından tetkikleri bitirmek ve ardından yargıya başlamak kolay olmuyor.

Ama tüm davaların bir gelişim süresi var bunu biliyoruz. Bizim yırtındığımız bir an önce bitmesi ve suçlunun cezasını çekmesi.

Yılardır süren davalarda içeride! yatan pek çok insan var. Bunların yargılanma süreci sonunda aklanması gerçekleşirse ve ilgilerinin olmadığı tespit edilirse ne olacak. Pardon demek yeterli olacak mı? Yada ben devletten tazminat olacağım dese alacağı para özgür yaşamadığı bir dakikasının kaç saniyesini kendisine geri verecek.

Söz konusu davalar devam edip gücümüzün yettiği kadar hızlı yapın diye feryat ettiğimiz yargılama süreci içinde olan hükümetin laik kesime hıncı gibi gösterilen Ergenekon davasının karşıtı şeklinde lanse edilen Deniz Fenerin aslen konu ile ilgisi yoktur.

Birisi derin işler ile bağlantı kurulan ve mevcut düzeni değiştirme anlamı taşıdığından muhatabı devlettir. Tabi olarak insanları da ilgilendiriyor ve halkın istemediği bir yapıyı yargılıyor.

Diğeri ise tamamen kul hakkını kapsıyor. Yaradan rahmanın “benim kaşıma kul hakkı ile gelmeyin” dediği kul hakkını kapsıyor. İnsanların manevi duygularını İstismar etmesi bakımından diğer dava ile bağlantılı değil.

Davaların belki de tek ortak yanı karşıt gibi gösterilmesi ve uzun sürmesidir.

Her iki davada da yargılama güresi uzun sürmüştür. Avrupa devletlerinin yargılanma süresinin baz alınması konusunda hükümetin çabası vardır. Ancak bu çaba pratikten uzak durumda olup biran önce artık fiili olarak hayata geçirilmelidir. Aksi halde inandırıcılığı kalmamaktadır. Halkın yargıya olan güveni uzayan davalar ile kaybolmaktadır.

Suçlu insanların cezasını çekmesinin esas olması gerekirken belki de suçsuz pek çok insanın zan altında kalmasını sağlıyor.

Suçsuz insanın töhmet altında bırakılmamsı için davaların biran önce bitmesi ve çamur attıkça izi kalan her iki davanın neticelenmesi elzemdir.

Yoksa daha çok bakanın, paşanın, askerin, başkanın bu konuda toplum önünde yüzü kızaracaktır. Kendisini aklayana kadar geçen sürede diken üstünde yaşaması hiçte insani değildir. Kaldı ki ağzı ile kuş tutsa bu çamuru silmesi mümkün olmayacaktır.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net