28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
DİSKO GERÇEĞİ
20 Ekim 2011 Perşembe Bu yazı 29723 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Biz profesyonel askerlik başlasın ve profesyonel olmayan veya olmak istemeyenlere temel eğitim verilsin terhis olsun derken, hele üniversite mezunlarına kesinlikle uzun dönem askerlik yaptırıp, hayatlarından ayları silip almayalım derken ve dahi bu insanların vatana millete daha hayırlı işler yapmasının yolunu sivilde açalım derken karşımıza bir disko olayı çıktı.

Kısa adı ile disko olan veya askerler arasında disko diye adlandırılan Askeri disiplin ve ceza evi veya disiplin koğuşu bir askerin orada gördüğü işkence ile öldüğü iddiası ile gündeme geldi.

Tabi olarak özellikle askeri darbeler ile hat safhaya çıkan bir cezaevi gerçeğimiz vardır. Tarihin her döneminde cezaevlerinde olumsuz bazı hareketlerin olduğu söylenir durur. Bu iddialar hangi hükümet baştaysa muhalefet tarafından bir seçim malzemesi olarak kullanılır eleştirilir.

Nihayetinde bu millet bir Diyarbakır cezaevi, bir Mamak cezaevi, bir Ulucanlar cezaevi gerçeğini yaşamış ve buralarda tutuklu insanlara neler yapıldığı zamanın geçmesi ile ortaya çıktı.

Orada olanlar doğrudur demek yani işkenceye “aferin onlara iyi yapmışlar” demek doğru değildir. Bazen oraya düşmüş dediğimiz ceza almış kişilerin ne denli hatalı olduğu, ne denli yanlış işlere saptığı bilinse bile orada yapılan işkenceler yine mazur görülemez.

Askeri cezaevinde yapılan işkence ile hayatını kaybettiği iddia edilen erin ardından neler söylendi neler yapıldı neler yazıldı. Hayret ile takip ettik, okuduk ve okurken içimiz içimizi yerdi.

Bu kadar abartılır, bu kadar asker düşmanlığı yapılır, bu kadar askere çamur atılır.

Ulusal bazı gazetelerde ve ekranlarda sanki o askeri disiplinsizliğinden dolayı hapse gönderen bölük komutanı suçluymuş hatta vatan hainiymiş gibi gösterilmesi içimizi acıttı.

Söz konusu askerin olayı olduğundan tüm asker düşmanlarının internet sitelerine yapmış oldukları yorumlardan derlemiş olduklarını olmuş gibi gösteren yazıların yazılması askere karşı bir hıncın göstergesidir.

Efendim insan pisliği dolu kedi kadar farelerin olduğu lağımlarda bekletilmekmiş, sandalyeye kelepçelenip güneşte bekletilmekmiş, zemini ıslayıp betonda yatırmakmış. Daha neler neler.

Gördükleri tüm rüyayı yorum diye yazmışlar, bazıları da almış bu fantezileri köşesine taşımış. Askerleri disiplin suçlarından nöbette uyumak, kavga etmek, arkadaşının malzemesini çalmak, askeri malzemeye zarar vermek gibi suçlardan askere disiplin cezası verilir.

Peki, vermezsen ne olur. Asker nöbette uyur, tüm birlik imha olur bu mu iyi? Askeri malzemeyi kaybeder devletin malı gider bu mu iyi? Birbirleri ile kavga eden( ki söz konusu askerin suçu buydu) askerlere ses etmezsen yirmi yaşında ki deli kanlıları nasıl birlikte yaşatırsın. Bu mu iyi? Elbette değil ve disiplini sağlamak için bu tür cezalar verilir. Çünkü bir gerekliliktir.

Disipline giden asker doktor kontrolünden geçer, belli periyotlarla doktor muayene eder, ceza bitiminde yine doktor kontrol eder. Bu ceza evleri denetlemeye tabidir ve birlik denetimlerinde mutlaka özel denetlenir.

Ha efendim olumsuz örnekler yok mudur? Elbette vardır. Ama bu kötü örnekler üzerinden askere çamur atıp yüklenmekte, askerleri rencide etmekte bir o kadar kötüdür, çirkindir. Oda farklı bir işkencedir. Haksızlık yapılmasın kimseye ve kuruma.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net