17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
BEDELİ AĞIR OLUR
14 Kasım 2011 Pazartesi Bu yazı 23832 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kurban bayramından yeni çıktık, bayram olunca camiden namazdan gelinir ve gelenek olarak büyüklerin elleri öpülür ve bayramlaşıp helallik alınır. Feministler kızacak ama bizim büyüklerimizden gördüğümüz ve bizlerinde severek uyguladığımız kadınların eşlerinin elini öpüp hayırlı bayramlar dilemesi ve karşılıklı hakların helalleşmesi de uygulanır.

Nihayetinde bayramdan yeni çıktığımızdan aile efradı da karşılıklı hakları helal etti.

Bu güne kadar tartışma olmadan kalp kırmadan geldik derken akşam sohbetinde konu döndü dolaştı “bedelli askerliğe” geldi.

Elbet aile ikiye bölündü ve tartışmanın dozu artı.

Bir kısmı bedellinin bir bedeli olduğunu savundu. Bu bedelin ise maddi olarak karşılandığından ülke ekonomisine katkı sağlamakla olduğu ve binaenaleyh vatana hizmet olduğunu savundu.

Bu grup aynı zamanda bir işi olan ve hayata atılan pek çok insanın eşini işini bırakıp askere gitmesinin o kişiyi zora sokacağını savundu.

Eşi ve belki birden fazla çocuğu olan bir erkeğin askere gitmesi ile aile fertlerinin maddi zorluk çekeceğini, kirasını ödeyip, ekmek alacak para bulamayacağını bu nedenle sadece askere gideceklerin değil onların ailelerini de zorluk çekeceğini savundular.

İşi olan ve bu işsizlikte zar zor bir iş bulan birinin askerlik ile ara vereceği işine bir daha dönemeyeceğini belirttiler.

Katkı sağlayacakları maddi gelir ile pek çok insana fabrikalar kurarak iş sahası açtıracaklarını da söylediler.

Kendilerince haklılar.

Bu cihetten düşündün zaman olay doğru. Onların bakış açısı ile düşündüğün zaman bedelli askerlik bir haktır ve dönem içerisinde uygulanarak bu tür artılarını daha da artıya çevirmek güzel.

Ancak;

Her şey o kadar da basit değil.

Askerliğin bedeli “askerliği “””bizzat””” yaparak” olur.

Kısa olur, uzun olur, orta olur ne olursa olur ama kesinlikle o nizamiyeden girerek olur.

Saçların kesilmesi, elbisenin giyilmesi ile olur. Botun ayağı vurması ve topuktan yara etmesi ile olur. Sabah “koğuş kalk” sesini işitmekle olur. Günlük tıraşı aksatmadan olmakla, kahvaltıda tahin pekmezi ekmeğine katık etmekle olur. İçtimada komutanın fırçasını yemekle, eğitim arasında çay kuyruğunda sıra gelmeden molanın bitmesi ile hayal kırıklığının yaşanması ile olur.

Atışta karavana atmanın ezikliğini yaşamak, hedefteki mermi ile çocuklar gibi sevinmekle olur. Gece eğitimini taksimde fing atmakla ayırdığında olur. Çorabını, atletini yıkamakla olur. Elini uzattığında cep telefonu ile görüşememekle, ankesörlü sırasında beklemekle olur.

Özlemekle, beklemekle, arzu etmekle, sabrı öğrenerek, ölçüyü, paylaşmayı özümseyerek olur.

Biliyorum hemen peşin hükümlüler tepki verecek ama profesyonel olmanın, operasyona çıkmanın, dağda terörist kovalamanın, çok farklı olduğunu ve gereklilik olduğunu zaten savunuyorum. Üç günlük eğitim alanların ne ordu evinde garson olmasını nede cudi’de terörist kovalamasını istiyorum nede savunuyorum.

Ancak askerliği yapmak ve o anları yaşamak ayrıdır. Konuyu hassas olması ve “hanilik mi gereklilik mi” tartışmasını içimde yaşadığımdan ileride tekrar ele alacağım.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Armağan  -  15-11-2011 - 01:19
Bedellide sorunmu sayın Güventürk, vicdani ret geliyor...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net