17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
GELENE NEDEN DENİR Mİ?
17 Kasım 2011 Perşembe Bu yazı 32394 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazen öyle şeyler oluyor ki inanın insanın aklı dimağı duruyor ve anlamakta güçlük çekiyor.

Kesinlikle tarafsız haberciliğinde şüphe duymadığım ve imtiyaz sahibinden, muhabirine, çaycısına kadar hepsini sevip saydığım yerel haber sitelerinden biri eski vekillerden birsi olan Turan Kıratlı için manşet haber yaparak buralarda çok dolanıyor hesabımı var anlamında bir haber yaptı.

Her şeyden önce şaşırdım bu habere. Çünkü genel anlamda elbette anlam ve içeriği çok çeşitli yerlere çekilebilir. Ama özet içeriği “burada ne geziyor” gibi algılandı. Şükür ne denmek istendiğini çözecek idrake sahibiz. Ama algılama herkes tarafından farklı olabileceği için bizce de farklı oldu.

Gerek bürokraside olsun ve gerekse siyasette olsun bir yerlere gelmiş ve bir işin ucundan tutmuş insanların görev yaptığı yere tekrar uğraması ve orada bıraktıkları ile içli dışlı olması gayet doğaldır. İstihbaratın bir kademesinde görev yapan görevliler, görevlerinin bitiminde bir başka yere tayin olduklarında veya emekli olduklarında o grev yaptıkları yere uzunca bir süre uğramazlar.

O şehre gidemez, o marketten alış veriş yapamaz, o kahvede çay içemez, o taksiye binemezler. Hatta şehir biraz küçükse o şehrin yanındaki şehirlerde bile gezemezler. Telefon numaraları değişir irtibat kopar. Korkularından falan değil, görev bunu gerektirir. Yani görevde iken bir yolla irtibatın olan insanlarla ilişkilerin soğumazı lazımdır.

Ancak biraz öncede belirttiğim gibi siyaset ve bürokraside durum neden öyle olsun ki. Tam tersi olmalı. Seçimi kaybedince veya görevden ayrılınca halkın içinde olanın muteber olması lazımdır.

Ben hatırlamıyorum sıralar siyaset dışı olan mesleğimi icra ediyordum ama bundan önceki seçimlerde Vahit beyin, Turan beyin, Mustafa beyin milletvekili olduklarında her kesimden vatandaşın eleştirisini daha sonraları çok duydum. İl dışından yani bu şehirde yaşamayanlardan neden vekil yapılır diye. Hatta birde isim konulmuş” çantacı vekil” diye. Seçilemezse çantasını alır gider derlerdi.

Nihayetinde umumiyetle öyle olmuş. Seçilemeyen almış bavulunu gitmiş. Bunu en son genel seçimde aday adayı olan vekil adaylarında görmedik mi? Nerde şimdi seçim öncesi fink atanlar.

Şimdi eski vekil Turan beyin Kırıkkale’de dolanması neden acayip olsun ki. Efendim beğenin veya beğenmeyin elbet o kişisel bir sorundur. Herkes herkesi sevmek zorunda değildir.

Belki arzu ettikleri olmamıştır. Belki gücü yetmemiştir. Belki farklı projelerini gerçekleştirmesi için engelleri aşamamıştır. Ama gerçekçi konuşmak lazım Turan bey halkın hep içinde olmuştur. Vatandaş ile vücut dilini de kullanarak irtibatlı olmuştur.

Şimdilerde bile hala pek çok vatandaşla hala yakın ilişki olduğunu biliyoruz. Bu durum ancak ona teşekkürü gerektirir. Alıp bavulunu çekip gitmemiş. Ne güzel. Hala cenaze olduğunda taziye için, düğün olduğunda tebrik için vatandaşın arasında bulunuyor. Onun açısından ne mutlu.

Ha bir hesabı varsa yani yarın Belediye başkanlığı için veya vekillik için yapıyorsa bunu yine helal olsun. Demek ki siyaseti öğrenmiş ve gereğinin vatandaşın gönlünü kazanmaktan geçtiğini idrak etmiş. Yine kendi açısından ne mutlu.

Ben kimsenin borazancısı değilim. Kimse babamın oğlu da değil. Turan beye ben kendimle ilgili olmayan bir konuda ricada bulundum. Bu ricayı da ikimize de yakın olan herkes biliyor. Olup olmadığı bende kalsın. Arzu edene söylerim. Olayı şahsileştirmek istemiyorum. Ancak Kırıkkale için çaba sarf ettiğini biliyorum.

Amacım kimseyle kıyaslamak falan değil. ancak çantasını alıp gidenlerden olmadığı için ve hala vatandaşın derdi ile dertlendiği için teşekkür gerekiyor.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı  -  18-11-2011 - 09:41
Sayın KILIÇ; Yorumunuz benim için son derece önemli. Allah sizden razı olsun. Hemen cevap vereyim müsadenizle. 1.Turan bey Kırıkkale'nin neresinden olursa olsun yine aynı yazıyı bin katı ile yazardım. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Sanırım biz tanışmıyoruz tanışık olsaydık daha önce Keskinli vekil hakkında herkes karşısında esas duruşta beklerken benim ne ağır yazı ile eleştirdiğimi ve böyle yaparsanız kimse üç gün sonra yüzünüze bakmaz demiştim. Benim için kesinlikle ama kesinlikle ilçe yöre önemli değil.Kim Kırıkkale için hizmet ediyorsa başımın tacı. Oğuz bey Keskinlimi?,Ramazan bey keskili mi? yok valla keskin falan değil. Ben bişeyler yapmaya çalışanı deteklemek için yazdım. 2.Hangi fabrikanın bacası tütüyor bilmiyorum. pek çok sözünde arkası gelmeyebilir. Ancak takdir edersiniz ki insani yönü oldukça kuvvetli. Bende bu yönü ele aldım dikkat ederseniz. 3.Bırakın gelip dursun. Halkın içinde olsun. Halk ile ilgisi olmayanalra ders olma mı sayın KILIÇ onun bu tavrı. 4. Vekilin nefesi kuvvetli mi bilmem. Ama haklısınız kesinlikle nefes yetmez. Çalışacak kim olursa bu memlket için. Yoksa nefesle mefesle olmaz haklısınz.
Mehmet Cankut  -  17-11-2011 - 18:29
Yahu pes diyorum başka da birşey demiyorum..Adama helal olsun işte adam dediğin böyle olur.Hani nerede diğer eski vekiller..Adam 100 kişi getiricem 10 tanesi yatırım yapsada ben yorulmaya razıyım dedi , osman durmuşun kalesini yıktı.Hastaneyse hastane yolsa yol yatırımsa yatırım ne gerekıyorsa yaptı,yetmedi hepimizi korudu kolladı,yemeğini yedik suyunu içtik kapısına gideni birgün bile geri çevirmedi.Listeye niye konulmadığıda artık herkes tarafından da biliniyor.O listenin Allah bugün ona en başında olması gerekirken şu bir türlü kurtulamadığımız cemaat oyununa oy için kurban verildi ama Allah ona yardım ediyor bu haberlerde onun kanıtı..Durmak yok yola devam dedin vekilim durmuyorsun ya sen bizim gönlümüzün vekilisin..Hala Kırıkkale için çalışıyor iken bu manşeti atanlar içlerindeki kıskaçlığı bu kadar net kusacak kadar aptallar mı yahu?Hemşerim bazen benimde aklım dimağ duruyor valla...
Kılıç  -  17-11-2011 - 15:49
1- Sayın Güventürk bu eski vekil Keskinli değide misal Balışeyhli olsaydı onun içinde aynı şeyleri yazarmıydın bilmiyorum 2--Bu sayın eski vekil Kırıkkaleye gelebili elbette.Bura onunda memleketi.Ancak Kırıkkale insanının oylarını alarak 5 yıl boyunca fabrika getirtiyorum,yok santral kurduruyorum,oda olmadı maden fabrikası kurduruyorum diye bir çok La Fonten masalı anlatıp milleti ikna ettikten sonra söylermisiniz 5 yılın sonunda hangi fabrikayı,hangi maden santralini bilmem neyi kurdurmuş?? 3-Kıratlının kurdurduğu kaç fabrikada kaç işsizimiz iş ve aş sahibi olmuşta sayın eski vekil kaçıp kaçıp kırıkkaleye gelip duruyor. 4- Hal böyle iken Kıratlı bundan sonra tekrar vekil olsa ne yazacak belediye başkanı olsa ne yazacak? Politikacının nefesinin kuvvetli olması yetmiyor.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net