19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
VİCDANİ BEDEL
19 Kasım 2011 Cumartesi Bu yazı 24185 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hükümetin tez zamanda ele alıp bitirmeye çalıştığı ve öneminden olsa gerek Savunma Bakanına bırakmadan bizzat açıklayacağım dediği “bedelli askerlik “ile ilgili fikirlerimi belirtmiştim.

Bedelin para ile ödenmeyeceği, her ne kadar ülke ekonomisine katkı sağlamak için bile olsa paranın maliyenin kasasına gitmesi ile askerlik hizmetinden muaf olmak isteyenlerin aslında görevini farklı anlamda yerine getirdiği anlamı çıksa da ben öyle düşünmüyorum demiştim.

Askerliğin sadece silahı eline alıp öldürme sanatını öğrenmek olmadığı, aynı zamanda özlemeyi öğrettiğini, birlikteliği öğrettiği, gurbeti öğrettiği, hayatını disipline etmeyi öğrettiğini söylemiştim.

Bedelli konusunda dün sohbet ettiğim milletvekili ilginç aslında gerçek bir tespitini anlattı.

Polislerin askerlik hizmetinden muaf tutulması ile birlikte kendisine pek çok mektubun ulaştığını söyledi. Kimisi teşekkürler ile yere göğe sığdıramazken kimileri oldukça fazla eleştirmiş. Hele bir aileden gelen mektup dedi çok ilginçti. “benim eşim yaptı askerliği ve biz on beş ay maaş alamadık, madem şimdi askerlikten muaf olundu o zaman bizimde o on beş aylık maaşız ödeyin” daha pek çok ilginç mektuptan söz etti.

Nihayetinde şu kanaate vardık. Askerlik ile ilgisi olmayan, yani eşi, kendisi, çocuğu askere gitmeyecek olan, askere göndereceği olmayan paralı askerliğe karşı çıkarken, askere gideceği olan, yani yakını asker olacaklar ise bedelli askerliği şiddetle savunuyor.

Deme ki ekseriyetle olduğu gibi yine bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı devam ediyor.

Tabi ki herkes öyle değil. mantık yürütüp, bu güzide ülke ile dertlenen düşünürler ve sağ duyulu vatandaşlar bu konu ile ilgili düşüncelerini değişik platformda dile getiriyor.

Tam bedelli ile ilgili tartışmaların alevlendiği ve gözlerin Başbakanda olduğu bu günlerde birde başımıza “vicdani ret” çıktı.

Avrupa birliği standartlarına göre ülkelerin yasalarında olması gereken vicdani ret olayı bizde uygulanmıyor ve onunla ilgili hiçbir hazırlığımız yokken ülkesini mahkemeye veren bazıları tarafından ülke mecbura koşularak bu yazansın çıkması gerektiği anlaşıldı.

Dini veya ahlaki gerekçeleri ile askerlik hizmetini yapmak istemeyenler için çıkarılacak yasanın Türkiye de uygulanmasının zor olduğunu düşünüyorum. Her şeyden önce bizler asker milletiz. Hala Anadolu’da askerliğini yapmayanların erkekten sayılmadığı ve kız verilmediği düşünüldüğünde başvuru yapanların bir elin parmağını geçmeyecek kadar az olacağı muhakkaktır.

Vicdani retçilerin askerlik yapmamaları durumunda askerlik süresi kadar kamu kurumlarında çöpçü, itfaiyeci, şoför, aşçı, bakıcı gibi hizmetler yapması örneği Avrupa’da var. Ama ülkemizde peygamber ocağı denilen, kutsal hizmet denilen, şehitlerin kanı ile sulanmış toprakların bekçiliği denilen hizmetten kaçıp acaba kaç kişi huzur evlerinde paspas yapar. Hadi yaptı diyelim bunu insanlar nasıl normal karşılarda aralarına alır.

Bu yağmurdan kaçarken doluya yakalanmak gibi bir şeydir. Biz bedellinin bedelini tartışırken, vicdani retçilerin haltına bakın. Onlar içinde bu yağmur meselesi geçerli. Askerlikten kaçarken aylığı bir liradan tuvalet temizlemeye mahkûm olmak. Gerçi tercih kendilerinin ama gel de kabul et.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
SEDAT  -  20-11-2011 - 20:10
doğuda askerlik yapmış birisi olarak derhal bedelli çıkmalı diyorum. Bedelliden gelen gelirde ne şehit ailesine nede van depremine kullanilmamali bu parayla profesyonel orduya geçişte kullanılmalı. Askerlik 3aylik temel eğitime düşmeli. Kimse 15ay askerlik yapmamalı yeter artık
misafir  -  20-11-2011 - 06:55
şehit ailelerine bunu nasıl anlatırsınız.bazıları vatan için can versin vatana sahip bile çıkarmazlar bu insanları!,diğerleri de bedel ödesin vatanın toprağı için öyle mi yazıklar olsun bu kanunu çıkaranlara.
A.Yıldırım  -  19-11-2011 - 23:10
sayın güventürk, bence askerliğini yapan polisler alamadıklarını talep etmekte haklı, ayrıca vicdani ret ile askerlik yapmak istemeyecek kadar vatan sevgisi olmayanların huzur evinde ne işi var? tuvalet temizlemek ve paspas yapmak rencide edici bir iş değilki, huzur evinde seve seve yapılır. askerlik yapmak istemeyene siz ne verebilirsiniz ki al bunun yerine şunu yap diye, hangi iş kato-cudi-gabar-dargeçit-cilo gibi terörün cirit attığı yerlerde canı pahasına 15 ay oralarda her türlü zorluğa karşı koyup vatan korumanın karşılığıdır. kamuda verilecek hangi iş -35 nederece geçireceğiniz bir haftalık operasyona denktir. Vicdani reddi hiç saymıyorum. Askerlik çoluk çocuk oyuncağı değildir.paraya pula alet edilmemeli, geliştirilebilir ama çok oynarsanız savaşacak asker bulamazsınız. Dışardan gelen askerde sizi korumaya gelmez zaten.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net