23 Ekim 2020 Cuma
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
ŞİDDETİ ENGELLEMEK İSTİYORUZ
ŞİDDETİ ENGELLEMEK İSTİYORUZ
Bülbül'e Haddini Bildirdik
Bülbül'e Haddini Bildirdik
Perşembe Pazarı Açılıyor
Perşembe Pazarı Açılıyor
Eşini Bıçakla Yaralayan Şüpheli Tutuklandı
Eşini Bıçakla Yaralayan Şüpheli Tutuklandı
  YAZARLARIMIZ
GEÇMİŞTEN GELECEĞE KIRIKKALE
19 Kasım 2011 Cumartesi Bu yazı 23444 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkale Valiliği, Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kırıkkale Üniversitesi’nin işbirliğiyle ilimizde ilk kez düzenlenen “Geçmişten Geleceğe Kırıkkale Tarihi ve Halk Kültürü” konulu sempozyum geniş katılım ile başladı.

Valimiz ve Rektörümüzün katılımları ile kalabalık bir şekilde başlamış, bu da bizin için bir umut ve mutluluk kaynağı olmuştu. İkinci gün maalesef aynı ilgiyi göremedik. Geniş katılım devam etmedi. Hele son oturumda izleyici sayısı otuza kadar düştü.

Dicle Üniversitesinden programa katılan hemşerimiz Profesör Dr. Ahmet Kankal, Kırıkkale bölgesine yapılan iskanı anlattı. Ama en ilginç bölümü Amerika’nın neden uzay araçlarına bir buçuk metreden daha geniş yakıt tankı koyamadıklarına dair sunumu idi.

Arkasından yine hemşerimiz Doç. Dr. Hamit Pehlivanlı’nın Kırıkkale’nin il oluş serüvenini anlattı. Kırklareli Üniversitesinden gelen hemşerimiz Yrd. Doç. Dr. Raşit Gündoğdu kendi köyü olan Hacılar ile ilgi sunumu vardı.

İkinci gün Prof Dr. Adnan Karaismailoğlu, Hasandede ve şiirleri ile ilgili anlatım yaptı. Ama bir tane bile Hasandedeli yoktu dinleyiciler arasında, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Gencer, Rahmi Pehlivanlı ile ilgili sunumunda Pehlivanlı ailesini göremedik. Folklor Araştırmacısı Ebru Ekici ‘Kırıkkale Kilimleri Dokumalar’ hakkında anlatım anlatımında kendi köyüm olan Delice ilçesi Arbişli Köyüne ait bir kilimin bulunması da ayrıca bana hem sürpriz oldu hem de duygulandırdı.

Prof. Dr. İsmail Özçelik Oğuz boylarını anlatırken Orta Asya’da Anadolu’nun ovalarında gezdirdi bizi, Yrd. Doç. Dr. Esat Sarıcaoğlu Kılıçlar Kasabası’nı anlatırken salonda bulunan elli kişiden bir tanesinin bile Kılıçlar’lı olmaması bizi derinden üzdü. Bendeniz ise hocalarımla birlikte akademisyen olmayan tek panelist olarak acizane ‘Kırıkkale ve Savunma Sanayi’ni anlatmaya çalıştım.

Son oturumunda Kırıkkale Türküleri konuşulmuş özellikle Prof. Dr. Muhittin Eliaçık Karakeçili gelenekleri hakkında anlatım yaptı.

Belediye Başkanının katılmamasının sebebini bilmiyoruz. Ama şehirle ilgili böyle bir programa katılmamasının mazereti olmasa gerek.

Kırıkkale maddi manada tam olarak şehirleşmesini gerçekleştiremediğini biliyorduk. Fakat kültürel manada da bunu henüz gerçekleştiremediğini gördük. İnsanlar yöneticilerine görünmek için kendi kültürleri ile ilgili bir panele katılmaları ne üzüntü verici şey.

Sempozyumda özellikle bazı kasabaların katılmamaları sebebi ile eleştiriyoruz. Özellikle yerel tarih anlatımlarında o bölgenin katılması beklenir. Ama bu değerler tabiî ki sadece o kasabalara ait değerler değil, hepimizin ortak mirasıdır. İki yüz bin nüfusa sahip şehirde beşyüz kişilik bir salonu dolduramamanın ayıbı var.

Sempozyumun kitaplaşacak olması, Kırıkkale tarihi ve kültürü için çok önemli birer kaynak oluşturacak. Bu anlamda bu programa destek veren herkese özellikle sayın Valimiz, Kültür Müdürümüze, Rektörümüze ve sempozyumun bütün organizasyonu ve hocalar ile yakından ilgilenen Ebru Ekici hanımefendiye Kırıkkale adına minnet borçluyuz.

Kırıkkale’de gün yüzüne çıkmayı bekleyen daha bir çok alanının olduğu bir gerçektir. Daha fazla katılımlarla bu bilimsel faaliyetlerin devam etmesi ümit ediyoruz.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Bünyamin POLAT  -  19-11-2011 - 23:30
Kırıkkale Valiliği, Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kırıkkale Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Geçmişten Geleceğe Kırıkkale Tarihi ve Halk Kültürü” konulu sempozyuma, iştirak eden, emeği geçen hocalarıma ve size şükranlarımı arz ederim. Sevindirici haberleri duydukça ve okudukça mutlu oluyoruz. İnşallah bu tür sempozyumların devamı gelir. Allah hepinizden razı olsun. Allaha emanet olun. Baki selamlar.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin Şahin
Kırlangıçoğlu Oktay
Bahattin Akyön
Erol Serkan Kılıç
İsmail Dursun Kuzucu
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Ekim 2020 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net