27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
KEDİYİ KÖŞEYE SIKIŞTIRIRSAN
24 Kasım 2011 Perşembe Bu yazı 27494 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yine şu sihirli kutu denen ekranın başına geçtik ve açtık, modern tabirle zap yapıp yapıyoruz.

Yine malum televizyonlardan biri. Malum dediğime bakmayın. Bir taraf diğerinden söz ederken o şekilde söylüyor ya ondan öyle diyorum. Bunu irilisi ufaklısı ter basın için cüssesi ve makamı büyük küçük her kesim söylüyor. İşte bu ekranlardan birinde tartışma programı var.

İlgimizi çekmesi kadar doğal bir şey yok. Çünkü hem gündem ile ilgili hem genel konular ile ilgili. Ayrıca da bizim hasbelkader düşüncelerimizi okuyucularımız ile paylaştığımız konu.

Askerlik.

Bedelliden başlayıp vicdani ret’e kadar.

Hani galiba birazda can alıcı nokta olsun ve ekran dolambacına göz çeksin kulak çeksin diye olsa gerek alt tarafta “Her Türk Asker doğar (mı)?” yazıyor.

İnsan kendisini alamıyor hemen giriyor tartışmamın bir yerinden ekranın içine. Bizde öyle yaptık. Tabi ki doğar diyerek.

Adam çıkmış bedelli yeni icat edilmiş bir Türk ürünüdür diyor. Oysa gerçek o değil. Bedelli askerlik 1856 yılında çıkarılan bir kanun ile gayrimüslimlerin askere alınması ile başlayan bir süreçtir.

Önceleri askerlik hizmetinden muaf tutulan gayrimüslimler bu kanun ile askerlik mecburiyetine tabi tutuldular. Ancak hem gayrimüslimler ve hem de askeri eğitimi veren komutanlar bu durumdan memnun değildi. Zira askerlik hizmeti zor olduğundan askerlik yapmak istemen gayrimüslimler ile askeri vatan millet din ile motive edecek askere “Allah Allah” nidaları attıracak ama içlerinde Müslüman olmayanlara ne dedirteceğini bilemeyen komutanlar aynı fikirde idi.

Hal böyle olunca bir çare aranıp bulunmak zorunda kalındı ve ilk defa bedeli askeriye çıktı ortaya. Gayrimüslimlerin vermiş oldu verginin genişletilmesi ile gerçekleşen bir olgudur bu konu.

Dolayısıyla yeni değildir. Bedelliyi savunmak veya yermek durumunda değilim şimdi. Çünkü benim bedelliye karşı çıktığımı ve askerliğin bedelinin sevdiğini özlemek, birlikte yaşamak, sabrı özümsemek, gerektiğinde silah kullanmayı bilmek, gece dersleri ile vatan sevgisini, millet sevgisini tekrar etmek, güçlü ile güçsüzün, zengin ile fakirin bir arada yaşamasını sağlamak ile ödeneceğini her fırsatta söyledim.

Aksini savunmakta hainlik değildir, ama bana ters düşer. Eyvallah. Ancak bedelliyi savunurken yüce Türk milletine hakaret vari konuşmak veya askerliğin yüce şahsiyetine vıdı vıdı yapmak doğru olmayandır.

Artık her Türk asker doğmuyor demeye getirilen ve jandarmanın polis ile arasını açmaya dönük kelimeler kullanmak, jandarma kendisine gri alan oluşturuyor ve bu gri alanda her türlü darbe planını yapıyor demek hiçte etik değildir.

Hele üstüne birde vicdani retten söz ederken sanki A milli takımın maçına gitmekmiş gibi “isteyen istediğini yapar” demek etik değilliğin ötesinde adını koymakta utandığım bir düşüncedir.

Artık eskisi gibi değildir her şey. Asker görevini yapıyor ve yurt savunması ve kendi görev alanları ile ilgileniyor. Her gün Genelkurmaydan bir siyasi açıklama gelmiyor. Bunlar güzel ve olumlu gelişem ve uygun süreçlerdir. Ama artık bazılarının da askerin yakasından elini çekmesi lazımdır. Sürekli vur, sürekli vur nereye kadar yahu. Pes vallahi.

Yok, tehdit falan değil. zaten benim tehdit edecek pozisyonum da yok. Ama birilerinin de iyi bilmesi lazım ki “kediyi köşeye sıkıştırırsan tırmalar.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net