26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Yol
30 Kasım 2011 Çarşamba Bu yazı 38192 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

14-15 Kasım’da Kültür Müdürlüğü’nün düzenlediği Kırıkkale Sempozyumunda ilk konuşmacı hemşerimiz değerli hocam Ahmet Kankal idi. Konuşmasına çok ilginç bir sunum ile başladı. Uzay mekiğinin yakıt tankının genişliği niye 1.5 m. imiş ?

ABD'nin uzaya gönderdiği uzay mekiğinin yakıt tanklarının genişliği 4 feet, 8.5 inçtir. (yaklaşık 1,5 m.) Uzay mühendisleri bu tankları genişletmek istemişler, ancak başaramamışlardır. Çünkü bu tanklar fırlatma rampasına trenle gönderilmek zorundadır. Ve söz konusu tren yolu tünellerden geçmektedir. Tünellerin genişliği ise tren raylarının arasındaki genişlik olan 4 feet 8.5 inçten biraz fazladır. Neden 4 feet, 8.5 inç? Çünkü vaktiyle tren rayları İngiltere'de böyle yapılmıştır ve ABD demiryolları İngiliz göçmenler tarafından inşa edilmiştir.

Peki neden İngilizler bu genişliği kullanmışlar ? Çünkü ilk tren raylarını yapanlar eski tramvay yolu yapımcılarıdır ve tramvay yolunun genişliği tam olarak budur. Tramvay rayları neden daha geniş değildir ? Çünkü bu ölçü vaktiyle at arabalarını yaparken kullanılan genişliktir.

Soru: At arabalarındaki tekerlekler arasında neden bu ölçü dikkate alınmış ? Çünkü çok eskiden beri İngiliz topraklarından gelip geçen araçlar bu ölçüyü ortaya çıkarmıştır. Arabalar için başka bir ölçü kullanıldığında tekerlekler engebeli arazi üzerinde kalmakta ve kısa sürede bozulmaktadır.

Bu eski yol izleri nasıl ortaya çıkmış ? derseniz...İngiltere’deki ilk uzun mesafeli yollar Roma İmparatorluğu tarafından kendi savaşçıları için açılmıştır.

Peki Romalılar’ın yol izleri neden bu ölçüdeymiş ? Çünkü Roma İmparatorluğu’nun ilk savaşçılarının arabaları yan yana getirilmiş iki atın çektiği araçlardır. Ve iki atın poposunun genişliği 4 feet, 8.5 inçtir. Sonuç olarak dünyadaki en gelişmiş ulaşım sisteminin füzelerinin dizaynı ikibin yıl önce yan yana getirilen iki atın popo genişliği ile belirlenmiştir

Bu kuralı değiştirmeye ise Ay'a giden, Mars'a gitme ve uzaya açılma planları yapan Amerikalı uzay aracı mühendislerinin bile harcı değildir.

Bu ilginç durumdan da anlayacağımız üzere yol gerçekten çok önemli. Yol olmadan kültür olmaz, yol medeniyettir.

Yollar sevgileri, sevgilileri birbirine bağlar. Dostu dosta kavuşturur. Sıla ile gurbeti bağlar birbirine, Hele kültürümüzde yol çok önemlidir. Bir çok deyim vardır bu konuda, “Yol açmak”, “Yola çıkmak”, “Yola gelmek”, “Yoluna çıkmak” , “Yola getirmek”, “Yol almak”, “Yol aramak”, “Yol bulmak”, “Yoldan çıkmak”, “Yol göstermek”, “Yol kesmek”, “Yol tutmak”, “Yoluna koymak”, “Yolunu beklemek”, “Yolunu bulmak”, “Yolunu kaybetmek”, gibi deyimlerin yanında “yollu”, “yolsuz”, “yolsuzluk” diye deyimler daha var ki, son üç deyimden Allah saklasın hepimizi.

“Kamu gücünün özel çıkar için kullanılması” anlamına gelen yolsuzluk günümüz dünyasının belki de en büyük belası.

Her konuda Sünneti örnek aldığı iddiasında bulunanlar bu konuda ne düşünmektedirler bilmem ama Yolsuzluk yapan hakkında Hz. Peygamber, nasıl davranmıştır? Bir örnekte görelim; “Bir harp sonrasında Hz. Peygamber’e: “Filanca, falanca şehit oldu” diye gelip haber verdiler. O, bunların birisi için şöyle dedi: ‘Hayır! İşte o dediğiniz kişi şehit olmamıştır.

Ben onu cehennem içinde görüyorum. Sebebi de, kamu malından (Beytü’l mal’dan devlet malından) çaldığı bir giysidir. Hz. Peygamber bunun ardından Hz. Ömer b. el-Hattab’ı çağırarak şu talimatı vermiştir: ‘Git, ey Hattab oğlu, git de insanlara şunu duyur: Cennete yalnız ve yalnız müminler girecektir.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I/30, 47).

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Ömer Dede Kılıç
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net