17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
HAYATA “DUR” DİYOR MUYUZ?
05 Aralık 2011 Pazartesi Bu yazı 40155 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bugünkü yazım bir dost yazarın anlattığı kimine göre ilginç kimine göre sıradan iki yaşanmışlıkla başlıyor.

1990'lı yıllar. Otobüsle Lüleburgaz'a gidiyorum. Yanımda bir asker var. Dağıtım izninden birliğine dönüyor. Yüzünde kısmen köse olduğunu da belli eden 15-20 günlük bir sakalı var. Lüleburgaz'a yaklaşırken yanımdaki genç yerinden kalktı ve şoförün yanına gidip bir şeyler söyledi. Geri döndüğü andan itibaren gözü bir saatinde, bir yoldaydı.

'Hayırdır' diye sordum, 'İmam Hatip Lisesi mezunu olan' bendenize, akşam namazının vaktinin çıkmak üzere olduğunu hatırlattı. O dakikadan itibaren o gencin namaz vakti geçmeden Lüleburgaz'a varıp varamayacağımız konusunda endişesi sürüp gitti. Ben ise epeyce(!) rahattım. O gence 'namazı kaza ederiz' dedim ama dediğime, diyeceğime pişman oldum. Yüzüme öyle bir baktı ki...

Yatsı namazına bir kaç dakika kala Lüleburgaz'daki otobüs yazıhanesine ulaştık. Aşağıya indik ve ben namaz kılabileceğimiz yer aramaya başladım. Görevli bana yazıhaneyi tarif ederken bir yandan da otobüsten birlikte indiğimiz gence 'gel' demek üzere arkamı döndüm. Gördüğüm manzara beni öyle bir çarptı ki... O genç, boynundaki atkıyı yüzlerce insanın gelip geçtiği kaldırıma sermiş, namaza durmuştu.

İkincisi ise; beni çarpan en önemli hadiselerden birini Zemzem sebilinin başında yaşadım. İki bidon alıp Beytullah'a 50 metre uzaklıktaki zemzem sebilinin önündeki kuyruğa girdim. Önümde Çinli (Doğu Türkistanlı değil, Çinli...) arkamda Iraklı bir Müslüman.

Yarım saat sonra çeşmelerin yanına kadar gelmiştim. Bidonlarımızı yerde dizili duran diğer bidonların yanına koyup beklemeye başladık. Benden önceki hacının son bidonu da dolmak üzereydi ki birden Zemzem akan çeşme akmaz oldu. Hal bu ki, tam da sıra bana gelmişti. Kim kesti bu suyu diye sinirli bir şekilde ayağa kalkarken ihtiyar bir hacının sesi duyuldu: Salah, hacı salah! Yani namaz, namaz..." Saate baktım, akşam namazı yaklaşmıştı.

Zemzem sebilinin vanası, namaz vakti geldiği için kapatılmıştı. Bidonlarımızı öylece bıraktık, bulunduğumuz yere seccadelerimizi serdik ve hayata namaz arası verdik. Tıpkı 1990'larda otobüste yanıma oturtulan o gencin hayatın en işlek yeri olan kaldırıma serdiği atkı gibi tesirliydi Zemzem'in bir anlık kesilişi... 'Zem' Arapça 'Dur' demek.

Hazreti Hacer oğlu Hz. İsmail'in ayakları dibinde akmaya başlayan suyu görünce Zem! Zem! diye seslenmiş akıp gitmesin diye... İsmi bu yüzden Zemzem kalmış. Zemzem, o akşam namazı vaktinde dile gelip, bize sesleniyordu: Dur! Hayata biraz ara ver. Kendine gel. Nereye bu gidiş. Nereye yetişeceksin? Sakinleş. Huzura gel.

Bilmiyorum hayata beş vakit “dur” diyebiliyor musunuz? Ancak kesinlikle dur demek gerekiyor bu maddi dünyaya. Elbet hayat devem edecek, yine endişemiz olacak, yine karnımız doyacak, yine üzüntü, sevinç, öfke olacak. Kaçınılmaz bunlardan. Ama bu duygulara birkaç dakikalığına “dur” diyebilmek, hele bunu cemaatle diyebilmek.

Bir profesör adını hatırlamıyorum şimdi. İşten çıkıp evine giderken eşine telefon ediyor. “Kılmayın bekleyin namazı. Ben gelince çocuklarla birlikte cemaat yapalım. “ hep namazları birlikte kılarlarmış. Yetişemiyor ve trafik kazasında hayatını kaybediyor. Bu şehitlik değil mildir?

Hayata bu koşturmada ara verin. Camiye gidemesen de eşin ve çocuklarınla birlik olup hayata az bir zaman “dur” de.

Muharrem ayı ve içimizi yakan Kerbela olayının yıldönümü inşallah tüm insanlığa selamet ve barış getirir.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
HANGİSİ SİZE UYAR  -  07-12-2011 - 09:20
Müslümanım Diyen Bir İnsan Niçin Namaz Kılmak İstemez… ..........???? 1- Namaz kılmak için kendimi henüz hazır hissetmiyorum. 2- Birkaç defa denedim ama alışacağımı zannetmediğim için bıraktım. 3- Okunacak duaları bilmediğim için kılmıyorum. 4- Kılmam gerektiğine inanmadığım için kılmıyorum. 5- Kalbim temiz olduğu için namaz kılmıyorum. 6- Allah’ın namazımıza ihtiyacı olmadığı için kılmıyorum. 7- Özgür olduğum için kılmıyorum. 8- Her gün namaz kılmaktan sıkıldığım için kılmıyorum. 9- Ailemin baskısına inat kılmıyorum. 10- Çalışıyorum. İşyerinde ortam müsait olmadığı için kılmıyorum. 11- Ailemin namaz kılmayacaksın baskısından dolayı namaz kılmıyorum. 12- Abdest almaya üşeniyorum. 13- Zamanım olmuyor, vakit bulamıyorum. 14- Abdest almak makyajımı bozduğu için namaz kılmıyorum. 15- Çok günahkarım. Kılacağım namazların kabul olmayacağına inanıyorum. 16- Kendimi namaza veremiyorum Olmadık şeyler aklıma geliyor. Bu yüzden bıraktım. 17- Arkadaş çevremde namaz kılan yok. Onlardan etkilendim. 18- Bazı özgürlüklerimin kısıtlanacağı düsüncesiyle kılmıyorum. 19- Bir vakit kaçırınca moralim bozuluyor. Kılacaksan tam kılacaksın diyorum. 20- Namaz, kısmet meselesi. Allah’tan bir uyarı, bir ışık bekliyorum. 21- Küçükken alıştırmadılar. Şimdi de zor geliyor. 22- Çocuklarla uğraşırken namaz kaçıyor sonra da birikiyor. Kılmak zor oluyor. 23- Namaza başlayıp tekrar bırakacağımdan korkuyorum. 24- Bazı namaz kılanların hatalarını gördüğümden soğudum. Kılıp Allah’ı mı (Haşa!) kandıracağım dedim. 25- Gerici ya da yobaz olarak anılmaktan korktuğum için namaz kılmıyorum. 26- Namaz kılıyordum. Fakat hayatımda bir değişiklik olmayınca bıraktım. 27- Gencim. Yaşlannca kılmayı düşünüyorum. 28- Namaz kılmıyorum ama kılanlardan daha dürüstüm. 29- Nefsime yenik düştüğüm için namaz kılmıyorum. 30- Namaz kılmadığımda cehenneme mi gireceğim? Sonunda cennete girmeyecek miyim? Ya sizin sebebiniz hangisi?
Fazlı  -  06-12-2011 - 10:07
Hakısın abi valla meteryalist dünya kimyamızı bozdu. Azıcık yapmaya çalıştığımız ibadet ile cennete gideceğimizi sanıyoruz. Öyle kolay olsaydı ömrünü ibadetle geçiren alimlere sorgu sorulurmuydu? dünyayı mekan belleyen bizlerle onlar nasıl kıyaslanır değilmi? saygı selam ve hürmetler...
a.vural  -  05-12-2011 - 21:50
EVET ÇOK DOĞRU BİRAZ HAYATİ ERTELEYİP MANEVİYATA DÖNMEMİZ GEREKİYOR AMA GEL DE ANLAT ŞU ÜÇ GÜNLÜK DÜNYADA HEPİMİZ BİRBİRİMİZİN BOĞAZINA SALDIRIYORUZ HALBUKİ MANEVİYATA DÖNEBİLSEK BİRBİRİMİZİ SEVEBİLSEK CENNET VATANIMDA HER ŞEY GUZEL OLACAK AMA METARYALİST DÜNYA HEPİMİZİN KİMYASINI BOZDU SAYGILARIMLA
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net