26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
İSYANDAN ÖZÜR
10 Aralık 2011 Cumartesi Bu yazı 33961 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Geçen haftaya kadar belki de vatandaşlarımızın büyük bir bölümünün haberinin olmadığı Dersim Olaylarının nasıl gerçekleştiğinden hiç bahsetmeyeceğim. Televizyonda tartışma programları ve gazeteler yeterince, ayrıntıları ile anlattıklarını düşünüyorum. Yanlı yansız, hain, satılmış, devlet ve millet düşmanları gerekenleri söylediler zaten.

Hiç umulmadık bir anda hükümet Dersim isyanını diline doladı. Ve kimsenin beklemediği bir anda kıskıvrak özür diledi. Bu mevzu niye açıldı? Niye özür dilendi? Kim istedi özür dilemesini anlayamadık.

Şimdilerde AKP’li bir vekil bu durumdan istifade ederek içindeki bütün pisliği kusmaya başladı. Akıldan, izandan uzak teklifler getirmeye başladı. Önce Sabiha Gökçen’in adının İstanbul havalimanından kaldırılması, arkasından Cumhuriyet’in kurucularına dil uzatmaya başladı. Milli Mücadele’de dağlarda Kuvay-ı Milliyeci, sonra ilk mecliste vekil, Başbakan, Cumhurbaşkanlığı yapmış olan Celal Bayar’ın kendileri için bir şey ifade etmediğini söylemeyerek, Onun da adının kaldırılmasını istiyor zevat. Haklılar tabiî ki bu isimler sadece vatanseverler için bir şeyler ifade ediyor.

Şimdide Kurtuluş Savaşı’nın simge ismi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve en uzun süreli Genel Kurmay Başkanı olan Fevzi Çakmak’a dil uzatmaya başladılar.

Bu talepler aslında meselenin Dersim değil, sorunun Atatürk, yakın arkadaşları ve Cumhuriyet düşmanlığı olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır.

Seçmene mesaj adına, CHP’yi yıpratmak amacıyla yapılan siyası çıkış, cumhuriyetin kuruluş felsefesi ile oynamaktadır. Tarihi olayları tarihçilere bırakalım derken Dersimde çok acele davranıldı.

Olaylar araştırılsın beklide özür dilenecek bir şey yoktur. Devlet ve Yöneticileri bu kadar çabuk özür dilememelidirler.

Dersim’de insanlar durduk yere öldürülmemiştir. Bu bir isyandır. Karakol basılmış onlarca asker şehit edilmiş, paraları bile gasp edilmiştir. Bu günkü PKK neyse o günkü Dersim’de o idi. Abdullah Öcalan neyse Seyyid Rıza, Şeyh Sait’de odur.

Seyyid Rıza’dan özür dileniyorsa sıra diğerlerine mi getirilmek isteniyor?

Şimdilerde bazıları da Seyyid Rıza’nın kendi halinde bir din adamı olduğunu iddia ederek onu aklamaya çalışmaktadırlar. Oysaki İngilizlere mektup yazarak Kürdistan Devletinin kurulmasını isteyen o değil midir?

Sadece Türkiye’de değil, devletler tarihinde bu gayet doğaldır. İsyan edenler “tenkil” “tedip” edilir, hatta öldürülebilirde.

Herkes meseleyi kendi tarafından bakmaktadır. Bazı İslamcı yazarlarda fırsattan yararlanarak Alevilere mesaj vermeye başladılar. Yıllardır oy verdiğiniz CHP zihniyeti sizi katletti. Cemevlerinizi kapattılar, propagandası ile Alevi kardeşlerimizi ve onların siyasi görüşlerini kullanmaya çalışmaktadırlar.Alevilerin niye CHP’ye oy verirler. O da ayrı bir tartışma konusudur da.

Özürler tazminat davalarını getirecektir. Özürler, Ermenileri sözde soykırım konusunda umutlandıracaktır. Birileri Kürt isyancıdan özür dileyen Devletin, Ermeni isyancıdan da özür dilemeli, anlayışını ortaya koyacaklar.

Görüldüğü gibi bir özür nerelere kadir olmuş, herkes içindekileri dökmüş, daha da gelecekte neler getireceği belli değildir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet gençer  -  10-12-2011 - 20:46
sevgili kardeşim. Şehit ailelerinden özür dilemesini beklediğimiz başbakan vatan hainlerinden özür diliyor.Açılımlarla yapamadıklarını bu gün dersim yarın ermenilerden, Şeyh saitten,Muğlalı Mustafa paşanın yapmadıklarından dolayı,İskilipli ATIF Hoca,Menemen,K.Maraş,Çorum,Apo vs.gibi olaylardan ve kişilerden en sonunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapmadıklarından dolayı özür dileyecekler. Asıl hedefleri, Cumhuriyet ve Cumhuriyeti kurarak koruyanlardır.AKP milletvekili yunanlılarla savaşmamışız bu konu TBMM de incelenmelidir diyor.Başbakan bu milletvekiline neden ses çıkartmıyor.Bu nasıl parti bu nasıl milletvekili bu nasıl tepkisiz millet ALLAH cc.yardımcımız olsun.Kalemine güç şahsına sağlık dilerim.
Resul Ercan  -  10-12-2011 - 17:40
Dersim olaylarında meydana gelen ölümlerden dolayı özür dileniyorsa, yakında çatışmalarda öldürülen teröristler içinde özür dilenir. Birde öldürülen terörist ailelerine haklar verilirse şaşırmayalım. Gidişat bunu gösteriyor. Bilinçli bir şekilde, sistematik olarak, Milli Türk kimliği ve Türklük bilinci unutturulmaya çalışılıyor. İsyancıların başı olan Seyyid Rıza ve Şeyh Said'e yakında iadei itibar yapılarak resmi anma programları düzenlenmesi yakındır.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Sadettin KARALÖK
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net