28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
KAZANAN KİM KAYBEDEN KİM
23 Aralık 2011 Cuma Bu yazı 25980 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Amerikalı bir gazetecinin ilk haberi yayınlaması ile ABD ve Britanyalı hükümetlerinin Irak'ın kitle imha silahlarına sahip olduğu ve bu silahların koalisyon ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkenin güvenliğini ciddi şekilde tehdit ettiği gerekçesiyle bir ülkeyi yok etme planı hayata geçti.

Irak savaşı başladı.

Birleşmiş Milletler Doğrulama ve Teftiş Komisyonu yetkililerinin kimyasal silahların varlığı konusunda kanıtlarının olmadığı, işgal sonrasında, ABD-Iraklı İnceleme Grupları Irak'ın kitle imha silahı programına 1991'de son verdiği belirtti. Fakat ambargo kalkmazsa tekrar faaliyete geçirebileceği belirtti Buna rağmen terk edilmiş veya konulduğu yerin belirsiz olduğu kimyasal silah kalıntıları olacağı gerekçesiyle koalisyon kuvvetleri harekât düzenledi.

Bazı ABD'li görevliler Saddam Hüseyni, El Kaideye destek vermek ve barındırmakla suçladılar fakat bu ilişkiler hiçbir zaman kanıtlanamadı. Bir söylentiye göre dönemin ABD başkanı George W. Bush Filistinli bir görevliye Tanrı'nın kendisine Saddam'ı devirerek Irak'ı baskıdan kurtaracağına yönelik ilham verdiğini söylemiştir.

İşgalin başlamasından kısa süre sonra düzenli Irak ordusu yenildi, neticede Saddam Hüseyin yakalanarak idam edildi. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Irak'ta yeni bir demokrasi inşa etme denemelerine başladı. Bazı tarikat ve diğer çeşitli silahlı gruplardan oluşan direnişçilerle koalisyon güçleri arasında bir asimetrik savaş başladı. Şii ve Sünni gruplar arasında sorunlar çıktı ve Irak'ta El Kaide operasyonları başladı. Bu operasyonlar öyle bir kanlı hal aldı ki artık akranlarda Iraklıları nasıl avladıklarını, nasıl yok ettiklerini görmek çokta garipsenmedi.

Aslında bir ülkenin işgali durumunda işgalcilere karşı durulması ve işgal güçlerini yıpratmak, halkın gözünden düşürmek, bu ülkede tutunmasını önlemek için her ülkenin olması gereken gayri nizami harp unsurlarının Irak’ta zaman zaman başarılı işler yaptıklarını da gördük. Yani ne işgalci güçlerin ülkede rahat dolaşmaması nede onlara el altından destek veren işgalci yandaşlarının rahat olmaması için yapılan eylemler yerini buldu.

Nihayetinde bu savaş bitti ve geçmiş günlerde yapılan bir tören ile sembolik olarak ABD bayrağı indirildi.

Savaş bitti de ne oldu. Bir milyonun üzerinde Irak’lı hayatını kaybetti. Kitle imha silahı var dendi ancak bulunamadı. Pek çok Irak’lı yerinden yurdundan edildi ve ülkesini terk etti.

Düne kadar birbirlerini yiyen Kuzey Irak’lı peşmerge liderlerinden biri ülkenin Cumhurbaşkanı oldu. Diğeri kendi çapında bölgesel bir yönetim oluşturup başına geçti. Ülke fiili olarak olmasa bile üçe bölündü. Artık Kürt, Şii Irak ve suni Irak olarak bölünmenin ötesinde Türkmenlere baskılarını artırdı.

Petrol gelirlerinin neredeyse tamamı ABD ve İngiltere’nin kontrolüne geçti. Artık ekonomik olarak daha da fakirleşen bir Irak ortaya çıktı.

ABD ülkenden çekiliyor ve askerleri ülkesine dönüyor dendi. Ancak bin dört yüz civarında Irak ta kalan ve büyükelçilik içinde görev yapacak güç demokrasin kılıcı gibi kalması karalaştırıldı.

Tüm bunlar göz önüne alındığında nasıl bir savaş olduğu ve nasıl sonuçlandığı, kimin kazanıp kimin bu savaşın kaybeden tarafı olduğu görülmekte ve gelecekte ABD’nin Irak üzerinde nasıl bir etki bıraktığını gördük ve gelecekte nasıl olacağını, Iraklının nasıl bir miras bırakacağını göreceğiz.

Allah kimseyi vatanında garip bırakmasın. Irak’lı belki de hak etti ama ne olursa olsun nihayetinde saf inançlı insanların nasıl ayaklar altında ezildiğini bize öğretti. Bu nedenle vatanımıza bayrağımıza biraz daha sarılmamız gerekmiyor mu?

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ömer OLGUN  -  25-12-2011 - 14:23
Sevgili kardeşim yazını ilgi ile okudum. Düşüncelerini aynen paylaşıyorum. Selam ve saygı ile
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net