27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
BİR DAKİKA YA BİR DAKİKA
02 Ocak 2012 Pazartesi Bu yazı 29824 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yani bir şeye, bir insana, bir konuya, bir canlıya veya bir cansıza haksızlık yapılır. Yapılmasa iyi aslında ama bazen bir şeylerin önüne geçmek mümkün olmadığından haksızlık edilir işte.

Ülkemizi çok seviyorum. Vatan sevgisi gerçekten bir şeye benzemiyor. O sevgi farklı bir sevgi. Ancak bu sevdiğim vatanımda bu haksızlıklar öle çok oluyor ki şaşırıp kalmamak elde değil.

Bazen siyasetçi haksızlık ediyor bir diğer siyasetçiye, bazen bürokrat vatandaşa haksızlık ediyor. Bazen vatandaş valisine, başkanına yöneticisine haksızlık ediyor.

Denilecektir ki efendim insan evinde yaşayan efradına bile haksızlık yapıyor ne olacak, dünyanın hali bu denilebilir. Doğrusu da bu. Herkes birbirine haksızlık ediyor bir türlü işte. Fakat kardeşim bu kadar haksızlık yapmak ağır olmayacağını bilsen şeytanın bile aklına gelmez diyeceğim.

Uludere kırsalında otuz beş vatandaşın vefatı ile ilgili açıklamaları ibretle izliyorum ve kime nasıl haksızlık yapıldığını görüyorum. Gördükçe de içim biraz daha acıyor.

Kesinlikle insancılım. Ben haksız yere bir tek sineğin bile öldürülmesine veya bir karıncaya bile basılarak hayatına son verilmesine içim razı olmaz. Hak etmediği sürece inanın abartmıyorum ben bana dokunmayan ortalıkta gezen sivrisineği bile öldürmem. Belki size saçma gelecek ama bu iş gerçekten öyledir. Kıyamam yani ben canlının yok olmasına.

Aslında en rahat yok olmanın yani ölüm olayının insan ölümü olduğunu düşünürüm. Garip karşılayabilirsiniz ama öyle.

Elbette bir canlı olarak bir insan olarak Uludere olayında hayatını kaybedenlere üzüldüm. Hele o toplu mezar olayını gördüğümde veya caminin içinde sıralanmış tabutları gördüğümde her insan gibi üzüldüm.

Bu üzüntünün Kürdü Türkü, Kaçakçısı, Öğrencisi veya korucunun 17 yaşındaki çocuğu olması bir şeyi değiştirmiyor. Farklı aileden olmalarına nasıl üzülüyorsak aynı aileden olmasına bir o kadar üzülüyoruz.

Üzüldük ama bir o kadarda kızdık. Askere nefret bir kere daha ortaya çıktı. MİT’e kızgınlık bir daha nüksetti. Hükümete yüklenenlim derdi daha bir kendini öne attı. Yahu bu nasıl bir haksızlık yapmak ki önce askerden başlayan, Heronlardan çıkan, alınan istihbaratı sorgulayan kindarlık her yanı sardı. Başbakan doğru söyledi. Aile içinde izlerken bile ilk yorum hepimizin aynı oldu. Daha dün Han tepe baskınında katırların geçişini gördükleri halde ateş etmediler diye aynı askeri Ergenekoncu yapmadık mı? Nerde bu ülkenin MİT’i demedik mi? F-16’lar dağı taşı bombalıyor bu iş devletin işi demedik mi? Şimdi ne odluda aynı askeri aynı istihbaratı aynı Jetleri hain yaptık.

Efendim teslim ol çağrısı yapılsaymış, hepsi teslim olurmuş. Hayır o işte öyle değil. Askerliğini bölgede yapmış herkes bilir. Operasyonlarda bin kere teslim ol diye telsizle, megafonla bağrın. Karşılığını keleş mermisi olarak alırsınız. Her seferinde sonuçsuz kalır. Çaresizliğin “en”inde olmadan zordur bu çağrıya cevap almak.

Elbette üzüldük. Elbette insani duygularla olmasaydı keşke dedik. Ama kardeşim hırsızın hiç mi suçu yok. Bebe betlik çıkacaksınız patikaya, önünüzde katırlar ile intikal yapacaksınız. Bölge malum. Coğrafya malum, olaylar malum. Herkesin diken üstünde olduğu bu pozisyonda kaçakçılık yapacaksın. Bunu çocuk bilir. Hatadır. Olmaması gerekendir. İnsanlarımıza gerçekten üzüldüm. Ama bunu bile bile patikada katırlarla gecenin yarısı gezersen olacaktan kaçamazsın.

Onlara üzüldüğüm kadar devlete haksızlık yapana da “yuh” diyorum “yuh” asker suçlu, MİT suçlu, Hükümet suçlu, İstihbarat suçu. Ama sınırdan geçip askerlerimizin canını alan terör bölgesinde gece fink atanın hiç suçu yok. Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Demet  -  03-01-2012 - 08:07
Sanki Celel Bayar Parkına Piknik yapmaya gidiyorlardı. Herkesin Vah tüh dediği bu insanlara bizde üzülüyoruz. Ama sanki pikniğe gidiyorlardı da kafalarına bomba atıldı gibi bir havada fazla yani. Ayrıca Mehmet Gencer Bey doğru söylüyor. Pekte sivil halk değildi yani. Facebookta elden ele ölen iki kişinin PKK elebaşının resimli gölmelkleri ve PKK sözde ünüforması ile çektirdkileri resimler elden ele dolaşıyor. buna ne diyeceksiniz.
Resul Ercan  -  02-01-2012 - 21:30
Fazlı abi, yazınıza katılıyorum, bir kaç husus eklemek istiyorum müsadenizle. Bölgenin ve terörün durumunu siz çok güzel özetlediniz. BDP Milletvekili Hasip KAPLAN'a ne demeli, Kaymakama ve koruma polisine saldırı talimatını veren ne yazıkki TBMM çatısı altında bir milletvekili, oradaki provakatörlerin başıdır. Tüm olaylar açık, gizli saklı yok, ama nedense ortada çaresiz bir devlet var. Çok acı çok. Kim kimi suçlarsa suçlasın umursamıyorum ama devletimizin ve yargımızın devletimize ve yasalarımıza karşı inadına göstere göstere suç işleyenler karşısında acziyet içerisinde kalması yok mu? işte en çok bu yıkıyor insanı. selam ve dua ile
mehmet gençer  -  02-01-2012 - 11:18
Sevgili Güventürk, tesbitiniz çok doğru ve yerinde. Halkımızın cenaze töreninde tabutların üzerine serilen PKK bezlerini ve ağlayarak bu ülkenin bölündüğüne artık inandım diyen selahattin Demirtaş ve onun gibi olanları görmesi lazım.Ölenlerin ayaklarındaki mekap ayakkabılarla elbiseleri görmesi lazım.PKK bölgesinde PKK dan habersiz kaçakçılık yapılamayacağını görmesi lazım.Linç edilmek istenen kaymakamı görmesi lazım.TSK bana göre normal görevini yapmıştır.Devlette kaçakçılığa göz yummamalıdır.Sevgilerimle.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net