27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ÖYLEYSE MEMNUNSUNUZ
06 Ocak 2012 Cuma Bu yazı 28349 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazen insanlar bazı olaylar karşısındaki tepkisini içine atıyor. Belki böylesi daha iyi. Ancak bazı durumlarda açık konuşulmaması telafisi zor sıkıntıları da beraberinde getirebiliyor.

Bugün çıkalım Cumhuriyet meydanına ve tarafsız bir anket yapalım. Yani anketörlerin tarafsız olduğunu denekler bilsinler ve verecekleri cevabı eğip bükmeden söylesinler.

Birde denek bilsin ki falancanın adamı ve onun adına bu anketi veya araştırmayı yapıyor, o zaman inanın sonuç farklı çıkıyor.

Bunun sebebini araştırmak için sosyolog olmak gerekiyor. Okunan bir iki sosyoloji kitabı ile bunun nedenini yazmak bize düşmediği gibi kimsenin haddine de değildir. Yani bir meslek erbabının işidir. Ancak; kıt sosyoloji bilgimizle ancak bunun, bilinçaltında korku ve çekingenlik olduğunu söyleyebiliriz. Belki biraz da mazlum görüyorsa bir tarafı onun yönünde kanaat bildirmektir diyebiliriz. Hani toplum olarak mazlumun yanında oluruz ya biz ondan bunu düşüncemize yansıtabiliriz.

Korkudur çünkü bilincin gerisinde “acaba”lar yatar. Acaba mimlenecek miyim? Acaba benim vereceğim cevaptan bir türlü etkilenecek miyim? Yaşam tarzıma etkisi ne olur gibi nedenler vardır. Bir arkadaş ile konuşuyorum. Belediye Başkanı da “zaman zaman anketler yaptırırım ve ona göre yapacaklarımı planlarım” diyor. Belki bu anketin belki de partinin yaptırdığı bir anketin deneği olmuş. Telefon ile aramışlar ve sorular sormuşlar. Verdiğim diyor her cevapta düşündüm. Acaba bilerek mi soruyorlar veya denemek için mi beni denek yaptılar. Ona göre verdim diyor cevapları. Gerçekçi olamadım, olmadım. Arkadaşın bu tavrına konuşulan toplumda herkes karşı çıkıyor. “ben olsaydım” cevapları havada üşüşüyor. Ama konu enlemesine masaya yatırıldıktan sonra herkesin kafasına “acaba”lar yapışıp kalıyor. Şimdi kiminle oturup konuşsan atarken mangalda kül bırakmıyor. Kimse halinden memnun değil. Kimse Belediye Hizmetinden memnun değil. Kimse Hükümetin icraatından memnun değil. Pek az kişi “şükür gidişat iyi” diyecektir. Gerisi yandık bittik edebiyatında sınıf atlarlar.

Basına yansıyan eski yılın son anketinde “hal”in böyle olmadığını görüyoruz. Metropol şirketi araştırması. Anketör soruyor.”ülkenin gidişatından memnun musunuz?” % 54.1 evet diyor. “genel olarak ülke iyiye mi kötüye mi gidiyor?”% 77.7 iyiye gidiyor diyor. “hayatınızdan ne kadar memnunsunuz?” % 11 çok memnun. % 62 memnun. Yani memnunların toplamı % 73’ü buluyor. Yok memnun değilim diyenler sadece % 26.6.

Devam ediyoruz “bir yıl önce ile bugünü kıyasladığınızda hayatınız …” diyor soru. % 41.6 değişmedi derken, % 35.4 bugün daha iyi diyor. Kötüye gitti diyen oran% 22.3. diyor ki soru: “2012 ile ilgili beklentiniz nedir.” % 54.1 daha iyi olacak.% 25.0 değişmeyecek derken, umutsuz olup bugünden daha kötü olacak diyenler %15.

Demokrasi güçlenmiştir diyenler deneklerin yarısından fazla. Akparti’ye başarılı ve çok başarılı di,yenlerin toplamı %71.2, hükümetin ekonomi politikasına iyi diyenler %69.0, bu Pazar seçim olsa dendiğinde % 51.8 Akparti, 21 CHP, 11.4 MHP,4’te BDP diyorlar.

Şimdi bu araştırmayı ben yapmadım. Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri yapmış. Efendim anket şirketi taraflı, sorular taraflı, anketörler taraflı, nerde yapıldığına bağlı gelsin burayı dinlesinler falan sözleri üzerine alınacakları ilgilendirir. Beni bağlamaz. Ben bir tespit yaptım. Netice bu dedim. Vurguladığım gibi ya herkes halinden memnun ya da biz anket yapmayı bile beceremiyoruz. Veya en acı olanı, Kore’de devlet başkanının öldüğünde korkudan gözyaşı dökenlerden farkımız yok. Korkudan böyle diyoruz. Takdir sizin. Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Armağan  -  08-01-2012 - 21:44
Abidin emmi'ye tamamen katılıyorum, anketler paraya göre şekil değiştirir. Kim ne amaçla yaptırırsa o şekilde çıkar. Yani bir tür propagandadan farksız. O yüzden bende anketlere inanmıyorum.
a.vural  -  07-01-2012 - 18:55
abidin emmi aklı sıra şunu demek istiyor akp oyları düşük ama medya ufuruyor diyor kardeşim akp oyları düşükse peki seçimdeki yüzde elli ne oluyor bana göre basın eksik söyluyor şu andaki akp oyları Türkiye genelinde yüzde altmışbeş kardeşim seçmen kime oy verecek chp yi getirelimde enflasyon fırlasın mı anap,dyp gibi partilere oy verelim ondan sonrada enflasyon yüzde 250 olsun anamız ağlasın yok öyle üç köfte beş kuruşa Türkiyemiz akp gibi güzel bir iktidar bulmuştur en az Türkiyemizi elli yıl idare etmesi gerekir ekomomi güzel gidiyor şu terörüde engellerse Türkiyeyi kimse tutamaz akp nin şu andaki yüzde elli oyu kemik oylardır saygılarımla
Abidin Emmi  -  06-01-2012 - 21:54
Fazlı bey bir ilçede seçim öncesi yapılmış bir ankete katıldım. Hatta bu anketin koordinasyonunu yaptım.Sorulardan ve anketten hedefimiz karşı partinin adayının ilçede çok zayıf olduğunu ispatlamaktı. Daha doğrusu bu havayı oluşturmak için bu anket bir bahaneydi. 10 tane anketörle yaklaşık 150 evin ve çarşıdaki esnafların kapsını çaldık kimi kapısını açmadı, kimi açtı cevap vermedi,kimide bizim istediğimiz yönde cevaplar vermedi. Ama her kapısını çaldığımız insan bildi ve gördüki bu ilçeye 10 tane anketör geldi ve bir anket yaptı. Biz bir gün sonra kendi istediğimiz şekilde belirlediğimiz anket neticelerini o ilçede dağıttığımızda ilçede vede özellikle karşı partinin adayında tam bir şok olmuştu. Kimse kimsenin bize ne cevap verdiğini hatta cevap verip vermediğinide bilmiyordu ama biz 150 tane ev ve işyerinin kapsını çalmıştık ilçe halkı bunu kesin olarak biliyordu. Dolayısıyla bizim anket sonucumuza halkın yüzde 80 i hatta yüzde 90 ı inannmıştı. Şimdi Türkiyede halkın ne kadar memnun olduğunu anket yaptığını söyleyen bir anketin sonuclarınada siz ister inanın ister inanmayın. Bana sorarsanız bu anket sonuçlarına kesinlikle inanmadım. Çünkü ülkede şu anda tamamen tek taraflı bir medya üfürüğü hakim. Bende medya üfürükçülerini bu zamana kadar hiç sevmedim. Çünkü bu üfürükçülerin görevi toplumu at gözlüğünden baktırmaktır.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net