28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
BAŞBUĞ YALNIZ DEĞİL
09 Ocak 2012 Pazartesi Bu yazı 27383 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanları karalamak, insanlara “suçlu” damgası vurmak ne kadar kolay. Ne kadar basit “iyisin” “kötüsün” “hainsin” “ vatanperversin” “birlik bütünlük yanlısısın” veya “ayrımcısın” demek.

Türkiye Cumhuriyetinin 26 ncı Genelkurmay başkanı E. Orgeneral İlker Başbuğ’u tutuklandı. Bu haber ülkenin 35 sivil ölümlü gündemini bir anda değiştirdi. İlgiler ve tüm idrakler bu yana yönelendi.

Kim suçlu veya kim suçsuz bunu tarih gösterecek. Dünyanın en güçlü ordusundan biri olan Türk ordusuna emir komuta etmiş birinin elbette “içeri” tıkılmasını kabul etmek zordur. Olabilir demek son derece güçtür. Bu demek değildir ki suçlu olan suçunun üzerine yatacak ve ceza görmeyecek. Elbette hayır. Suçlu kimse gerektiği kadar cezasını çekmeli ki, iyi ile kötü ortaya çıksın ve kötü cezasını görsün. Ancak netleşmeyen suçlardan veya itham edilerek suç oluşturmaktan sadece o kişi zarar görmez. Gelecek tarihte gerçekler ortaya çıktığında o insana bunu reva görenlerinde yüzü kızarır.

Tarihte tek yargılanan Genelkurmay başkanı Başbuğ değildir. Bu anlamda Başbuğ yalnız ve ilk değildir aslında. Zamanında demokrasi yanlısı olan bir genelkurmay başkanı da tutuklanmış ve çile çekmiştir. Şimdi doğru veya yanlış bunu bilmiyoruz ama bir genelkurmay başkanı demokrasi karşıtlığı ile “içeri” alındı.

Türk siyasi tarihinde nice acılara sebebiyet verilmiş, dönülmesi zor kararların alındığı bir tarih 27 Mayıs. 10 yıl süreyle ülkeyi idare eden ve tek parti dönemine son veren merhum Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan'ın idam edilmeleri sürecini başlatan 27 Mayıs 1960 tarihinin karanlık günleriydi. Bu süreçte ilk kez bir genelkurmay başkanının tüm rütbeleri söküldü ve er statüsünde yargılandı. Sonuç idamdı.

Genelkurmay başkanı iken 27 Mayıs İhtilali yapılmış ve gelen ihtilal yönetimi tarafından apar topar bir hafta içinde emekliye sevk edilmiş, ardından da tüm Demokrat Partililer gibi Yassıada'ya sevk edilmişti. İmralı'ya elleri arkadan kelepçeli olarak götürülmüştü. Diğer siyasilerle birlikte Rüştü Erdelhun için de acılı günler başlamıştı; zira tüm rütbeleri sökülmüş ve konumu er statüsüne indirgenmişti. Yassıada Mahkemesi Başkanı kendisini adeta bir partili gibi yargılamışlar, asker olmasına karşılık 'partili' sınıfına sokmaya büyük çaba göstermişlerdi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk daha gerçekleşiyor ordunun başı olan bir komutan, bir dönem emrinde çalışan kişilerin oylarıyla idama mahkum ediliyordu. Cezası 1961 gün ve 75 numaralı kararla müebbet ağır hapse çevrilmiştir.

Yaklaşık 1 sene Kayseri Cezaevi'nde kalır. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel de kendi yetkisini kullanarak bazı isimleri affeder. Affedilenler arasında oda vardır. Eski genelkurmay başkanı için tutukluluk yılları sona ermiştir. Paşa, hapisten çıktıktan sonra İstanbul'a yerleşir.

Rüştü Erdelhun Yassıada'nın izlerini ömrünün sonuna kadar hayatından çıkaramamış ve cezaevinden çıktıktan sonra münzevi bir yaşamı tercih etmiş. Siyasetten, politikadan ve sosyal yaşamdan soyutlamış kendini. Demokrat Partili olmakla yargılanmış ama hiç bir zaman siyasete girmemiş. Politikaya karışmamış ve gelen bütün siyaset tekliflerini de geri çevirmiş.

Şimdi tüm bunların ışığında Başbuğ ilk değildir. Bu ilk unvanını da yalnız taşımıyor. Erdelhun paşa’nın 9 Kasım 1983 yılında vefatında devletin geniş katılım göstererek bir nevi iadeiitibar yapması tarihin bir cilvesidir. Bu cilveyi ileride Başbuğ içinde yaşamak istenmiyorsa yargılama ivedi yapılmalı, adil yapılmalı. Yoksa tarihimizde ki pek çok iadeiitibarın bir yenisini çocuklarımız yaşar.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
fazli guventurk  -  12-01-2012 - 18:25
Saygideger arkadaslar lutfen tarafli oldugumu hele hele bu tutuklamayi hakli olundugunu dusunmeyln.olurmu oyle sey.ben diyorumki insani suclu saymak kolay ama yanlis.Turkiyede adam harcamak kolay diyirum.zamaninda nasil haksiz tutuklama olmusa slmdlde hatali dlyirum.tablkl suclu isi yargilacak ama kacma rlzki yokki dedlm.yalniz degil yani.haksizlikta da tek degil. sap ile samanin karismasi uzer bizi.sslamlar.
otsukarcı  -  10-01-2012 - 23:08
Sayın güventürk. Başbuğun tutuklanması ilk değil derken bu tutuklama normal bir olaymış gibi sunuyorsun gibi algıladım. Başbuğ, nereye kaçacaktı. Kaçarmıydı hayır.Delil karartma ihtimali varmıydı hayır.Terör örgütü lideri olarak suçlanarak APO ile aynı kefeye konuldu çok acı.Eğer hakkında bir suçlama var ise tutuksuz olarak yargılanmalıydı.Bu tutuklama ile belirli yerlere mesaj belirli yerlerede göz dağı verilmeye çalışıldı.En acı tarafı ise terörist olarak suçlanmasıydı.Rahmetli Rüştü Erdelhun paşanın tutuklanması yapılan bir darbe sonucu olmuştu.Bu tutuklama olayıda sivil bir darbe sonucumu yapılıyor ne dersiniz.Bu şekilde okuyabilirmiyiz.Verdiğiniz örnekle Başbuğ paşanın tutuklanması arasında hiç bir benzerlik yoktur.Bu yazıdan şunu anladım.Siz diyorsunuzki bakın ilk tutuklanan gen.kur.Bşk.nı Başbuğ değildir. Bu tutuklama normal bir olaydır diyorsunuz.Normal değil.Benzerlikte yok.Birisi askeri darbe sonucunda tutuklanıyor.Başbuğ paşa ise sivil darbe sonucu tutuklanıyor.Selam ve dua ile.
A.Rasim Yıldırım  -  09-01-2012 - 20:02
Fazlı Bey, başlığa baktım herhade yazarımız Başbuğ paşayı savunan, destekleyen ve yanında olduğunu vurgulayan sıkı bir yazı yazdı ki bu başlığı attı. Ama içeriğini okuyunca yalnız başbuğ değil bir iki genel kurmay başkanınında başına böyle şeyşerin geldiği anlaşılıyor.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net