27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
BULAMAMAK BİLEMEMEK
26 Nisan 2010 Pazartesi Bu yazı 25705 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hani her sözü altın olan atalarımızın yine ders alınacak bir sözü vardır “kimi bulamaz kimi de bilemez”

Yine bu günlerde bu sözün doğruluğunu yaşıyorum.

Sizlerle bu konuyu paylaşmış bazılarımızın önüne gelen fırsatı hoyratça teptiğini yazmıştım.

Siyaset sahnesine çıkmadan önce beşinci mevsim adlı yardım derneğinin gönüllü müdürlüğünü yaparken günde sayısız insanla karşılaşıyordum. Özellikle bayların işsizlik sorunu dile geliyordu. İş bulamamamın üzüntüsünü yaşarken, derneğe başvuran bayanların da gelmesi ile üzüntüm katlanarak büyüyordu. Ortak sorun işsizlikti.

Önerdiğimiz işleri ise yoğun, yorucu, yıpratıcı gerekçesi ile tepen insanlarımız oturduklarında işsizliğin bellerini büktüğünden evlerine ekmek götürememenin ezikliğini yaşadıklarını söylüyorlardı. İçimden bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye geçirmeden edemiyordum. Hem üzüntülerini paylaşıyordum hem de için için kızıyordum iş beğenmezliklerini.

Sevdiğim ve değer verdiğim bir arkadaşımın telefonu ile sevindim. Bana vasıfsız eleman ihtiyacı olduğunu benimde sürekli iş talebim olduğunu beş altı elemana iş verebileceğini söyledi. Sevindim. Tamam dedim işte bu. Adamları yığacağım kapına. Pazarlık yapıyorum ona kadar çıkaralım diye. Oda sağ olsun tamam ağabey gönder dedi.

Telefon rehberini hızla karıştırıp bir bir aramaya başladım.

Daha önce yaşamıştım aslında farklı bir iş alanında bu durumu. Ama yine de ümit kar bir şeklide aradı sırayla.

Evet;

Klasik mazeretler.

Beli ağrıyanı mı ararsın, yeni sanayi de olan iş yerinin uzaklığından mı söz eden ararsın (ki servis var), şimdilik beklemek isteyenleri mi ararsın, daha akla gelmedik mazeretler.
Yav hani iş arıyordunuz. Hani sıkıntınız vardı. Hani evinizde sıcak çorbanın kaynaması için elinizden geleni yapıyordunuz. Buyurun o zaman evinize ekmekte götürün ekmeğin içine soğana alın. Ama maalesef bu çarpık anlayış nedeniyle işveren eleman bekliyor. Çalışsın üç kuruş bende kazanayım iş arayanda kazansın diye. Ama görülüyor ki sözde iş arayan, işsizlik çektiğini ortalarda feryat edenin para kazanmak gibi bir derdi kalmamış.

Statüsü, eğitimi, birikimi ne olursa olsun birçok işsizin talebi aynı.

Masa başı bir görev ve bu görevin beraberinde sunduğu bir takım nimetlerin kombinezonundan oluşan bir iş.

Başbakanı, Cumhurbaşkanı, askeri, sivili herkes bir yere gelmek için ne çok çaba gösteriyor. Ama bazı bilemeyenler maalesef bulamayanlarında adının kötüye çıkmasına neden oluyor.

Burada sözüm kesinlikle iyi niyetle iş arayan, aldığı eğitimle orantılı talebi olan, beklentisi saf ve temiz olan şu ekonomik krizde kendisine ve ailesine bir şeyler yapma gayreti içinde olanlara değildir. Benim burada kastettiğim grup aslında kendini biliyor.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
YORUMLAR  -  27.04.2010 - 9:00
tuğçe kızınız.... kesinlikle katılıyorum fazlı amca... şu zaman da hele ki bu kriz döneminde iş beğenmemek ne demek.... madem öle beğenmeyeceksin mazeret uyduracaksın söleme kardeşim (işe ihtiyacım var ) diye... Mevlana 'nn bir sözü var ya.. ya göründüğün gibi ol yada oldugun gibi görün.. sadece aileye üzülüyorum baska bır seye değil.. MERTCE bir şeyin, kişinin gerçek değerini ancak anlayanının elinde bulabileceğini, ancak bu eşleşmenin her zaman gerçekleş(e)mediğini anlatan atasözü. bazen başka birisinin ilacı, anlamı, varlık sebebi olabilecek bir şeyin ona hiçbir değer atfet/d/(e)meyen ellerde heba olabileceğine işaret eder.üzer. bu söze anlam katan yazınız için teşekkür ediyorum Hocam.Ama siz çalışmaya devam edin balık bilmezse halik bilir.Halik bilecektir. siz yardıma devam edin. Siz geleceğin Kırıkkaleyi kucaklayan adamsıznız. Hocam devam yardıma . bir okur Yerdeeeen göğe kadar haklısınız.Bazı yerlerin adamımı tembel diyelim yoksa bazılarımı bilemiyorum ...ama gerçekten aynı sorunu bizlerde yaşıyoruz.Aslında işsizliği sorun edenler iş sahipleri gibi geliyor bana ....neden mi çalışacak adam bulamayınca sıkıntıyı çekenler onlarda o yüzden.Bazı kesim "istemeye " alışmış bunu geçim yolu yapmış.Başvurduğu her kurumdan aldığı erzak ve yardım ona fazlasıyla yetiyor birde çalışıp nazik bedenini niye yorsunki ? tembel bu insanlar tembeeeeel......
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net