20 Mart 2019 Çarşamba
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Reflektör Tak Görünür Ol
Reflektör Tak Görünür Ol
Köy Köy Geziyoruz
Köy Köy Geziyoruz
Öztürk bizlerin sesi olmuştur
Öztürk bizlerin sesi olmuştur
Saygılı’ya destek istediler
Saygılı’ya destek istediler
  YAZARLARIMIZ
KAR SARIKAMIŞ VE NOEL BABA
14 Ocak 2012 Cumartesi Bu yazı 13080 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ben bu satırları yazarken Kırıkkale’ye kar yağıyor. Evim sıcak ama ben üşüyorum. Yaşadığım bütün soğuk zamanları yeniden yaşayarak tekrar tekrar üşüyorum. Oldubitti çok üşürüm zaten. Ağustos sıcağında bile soğuk bir şey içmek yerine sıcak bir bardak çayı tercih ederim. Böyle zamanlarda cehennem azaplarından birisinin de şiddetli soğuk olduğunu anımsayarak Allah’a sığınıp dardaki sıkıntıdaki bütün kullarına yardım etmesi için dua ediyorum. Bir taraftan da TVden yayınlanan Sarıkamış şehitlerini anma törenlerinde gözüm. Maalesef çoğu TV kanalının tarihimizin bu elim olayına Seda Sayanın ücretli sevgilisi kadar yer vermemesi milletçe nasıl bir aymazlık içerisinde olduğumuzun kanıtıdır. Daha birkaç gün öncesinde yılbaşı kutlamak için yapılan tantana gözümüzün önünde. Sabahlara kadar yapılan eğlenceler, günler öncesinden başlayan tartışmalar. Sarıkamış şehidine gelince birkaç dakikalık bir haber.

Her yıl yılbaşı yaklaşırken aynı tartışmaları tekrar tekrar yaşıyoruz.

Yılbaşını mı kutluyoruz Noelimi?

Yılbaşını kutlamak günah mı?

Çam ağacı süslemek doğrumu?

Bu yıl bütün bunların üstüne birde Keşan müftüsünün Noel baba iyi birisi olsaydı bacadan değil kapıdan girerdi söylemi renk kattı. İki dini dört milli bayram ve kandiller boyunca hediyeleşerek sevdiklerini mutlu etmeye çalışarak bu güzel günleri idrak etme düşüncesini aklına getirmedi çoklarımız. Ama söz konusu yılbaşı olunca 23 Nisan da sınıflarını süslemek için iki parça kâğıt alıyorum diye homurdanan insanlar abuk sabuk şeyler için harcama yapmaktan kaçınmadılar.

Haksız mıyım Allah aşkına?

Son yıllarda bayramlarımızın hangisini ailece coşku ve sevinç içerisinde kutluyoruz. Dini bayramlarımız uzun tatil fırsatı, milli bayramlarımız ise sadece okul çocuklarının zorunlu katıldığı çoğu anlamsız gösterilerden ibaret. Yılbaşını kutlamak ya da kutlama yöntemleri herkesin kendi kişisel tercihi. Ama insanı rahatsız eden kendi özel günlerimiz üstünkörü geçiştirilirken yılbaşına bu kadar önem atfedilmesi. Kendi şahsıma daha Noel babalar sırtlarından torbasını indirmeden anma törenlerine iştirak ettiğimiz 90.000 Sarıkamış şehidinden (ALLAH CC. gani gani rahmet eylesin.)en hafif tabirle utanç duymamız gerektiğini düşünüyorum. Yazlık giysileri ile bu ülke için cepheye gönderilip donarak can veren 90.000 vatan evladından. Hani markalı kalın kabanlar giyip, yün kaş kollara şapkalara eldivenlere sarınıp Sarıkamış’a yürüyerek andığımız 90.000 şehitten. Ve atalarımızı sadece at sırtında o ülkeden o ülkeye koşturan savaşçı bir ırk olarak tanıttığımız çocuklarımızdan.

Bu millet yabancı hayranlığı adlı hastalıktan bir an önce kurtulmalı. Bilim sanat eğlence anlayışı gibi kültürel değerlerimizi yeterince anlatamadığı için de sorumlular bizden özür dilemeli.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
bahattin akyön
Seyfettin Çetiner
Kırlangıçoğlu Oktay
İsmail Tekpınar
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  20 Mart 2019 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net