28 Haziran 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldıracak
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Meslek lisesinde ekmek üretimi başladı
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Başkanım Mahallemde, Başkana Soruyorum
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
Türkiye Şampiyonu Sporculardan İl Müdürüne Ziyaret
  YAZARLARIMIZ
KIBRIS’IN GERÇEK MÜCAHİDİ
17 Ocak 2012 Salı Bu yazı 57629 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Devletlerin ve milletlerin tarihinde öyle anlar ve öyle kişiler vardır ki tarihe mal olurlar. İşte 21.yy’da Türklük ve Kıbrıs için Denktaş’ta öyle biridir. Aslında Türk Milleti için kahramanlar açısından şanslı bir yüzyıldır da Dara düştüğü zaman hemen bir kahraman çıkaran bu millet son kahramanını da Cuma günü kaybetti.

Genç bir hukukçu olarak Kıbrıs davasına gönül veren Denktaş, mücadelesine Doktor Fazıl Küçük ile birlikte, 1948 yılında Kıbrıs Türklerinin hakları için düzenlenen mitingde konuşmasıyla başlar.

1958 yılında katliamcı Rumlara karşı ambleminde Bozkurt bulunan Türk Mukavemet Teşkilatını kurmuş, Toros kod adı ile mücadeleye başlamıştır.

1970 yılında Türk Cemaati Meclis Başkanı, 1975 yılında Kıbrıs Türk Federe Devletinin ilanı ile Meclis Başkanı olmuştur. 1976 yılında ise Devlet Başkanı.

1983 yılında KKTC’yi ilan etmiş, 1983’ten 2005’ e kadar Cumhurbaşkanıdır. Devlet kuran, Tarih yazan, Tarihe mal olan Türk Dünyasının değerli bir lideridir.

Milletimizin yetiştirdiği dünya çapında siyasetçi idi. Hayatını Kıbrıs davasına adamış, Kıbrıs denince akla Denktaş gelir. Denktaş dediğinizde Kıbrıs gelir akla.

Hayatı boyunca kavganın içinde olan Denktaş Davası için önce Mücahittir, Kavgasında Mücadeleci, Devleti için Müzakerecidir.

36 yıl müzakere ile geçen siyasi hayatında 5 Rum Lideri, 5 BM Genel Sekreteri, 6 Cumhurbaşkanı, 13 Başbakan ile çalıştı.

Türk Milleti’nin Mustafa Kemal’den sonra ikinci devletini kuran bu mücadele adamı umuyoruz ki cennette Mustafa Kemalle, Başbuğla bulaşacaklardır.

2002’de AKP yönetimi onu 60 yıllık mücadelesinde yalnız bıraktı. Annan Planını kabul etmesi için baskı yapmışlar, Birleşmiş Milletlerin Türk Milletine tuzağına düşmüşlerdir. Kıbrıs Davasında bugün geldiğimiz noktada Denktaş’ın haklılığı ortaya çıkmıştır.

2005’de yapılan referandumda Kıbrıs halkının % 65’i evet demiş, AKP’nin de bu plana destek vermesi, onun 81 yaşında Cumhurbaşkanlığını bırakmasında sebebi olmuştur.

60 yıllık siyasi kavgasını Mücadele, çile, sabır, Anavatan’a güven olarak açıklayan Denktaş büyük Türk Milleti’nin acı bir kaybıdır.

Türk Dünyası büyük bir evladını olan Denktaş Vatansever, Kahraman, Türk’ün haklı davası için ömrünü vakfeden büyük bir liderdir.

Milletimizin başı sağ olsun. Allah Rahmet Eylesin

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Resul Ercan  -  17-01-2012 - 10:52
Türk Milletinin içinden yetişmiş, hem siyasetçi, hem önder, hem devlet adamı, sizinde belirttiğiniz gibi bir devlet kurucusuydu. Canını Kıbrıs'a adamış, yüreğiyle, kanıyla canıyla mücadele etmiş hakiki bir mücahittir. Zamanımızda böyle bir liderin gelmiş olması Kıbrıs için büyük bir şans, bütün Türk dünyası için ise örnektir. Allah rahmet eylesin, bütün Türk Milletinin başı sağolsun...
Murat MEMİŞ  -  17-01-2012 - 10:27
Cenab-ı Allah mekanını cennet etsin. Türk Dünyası için büyük bir insan ve devlet adamıydı.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Haziran 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net