17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
TAHAMMÜLSÜZ KOPUKLAR
19 Ocak 2012 Perşembe Bu yazı 21827 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Derviş Ahmet adında bir Bektaşi yaza denk gelen Ramazan’da susuzluktan çok bunalmış, dili damağına yapışmış. Tam o sırada şakır şakır akan bir çeşmenin önünden geçiyormuş. Dayanamamış. Avuçlarıyla kana kana içmeye başlamış.

Bunu gören biri: “Ne yapıyorsun baba? Utanmıyor musun? Ramazan on iki ayda bir geliyor” diye çıkışınca Bektaşi isyan etmiş: “O mübarek her yıl gelir. Ama Derviş Mehmet dünyaya bir kere gelir.” Şimdi bu fıkrayı niye anlattım.

Hayatta bazı şeyler vardır tekrarı mümkündür. Ancak bazı şeyler de vardır ki giden gitmiştir ve tavşan yamaca geçmiştir.

Tekrarı mümkün olan olaylarında yine bir kısmı kaçırdığınızda tekrarını yapsanız da eskisinin yerini tutmaz. Fıkrada olduğu gibi bir ramazan orucunu soğuk çeşmenin başında bozarsanız yerine atmış bir oruçta tutsanız olması gereken sevabı almanız olası değildir. Kabul edileceğini umarak bire atmış bir çekersiniz cezanızı ama tadı kalmaz eskisi gibi.

Bazı şeylerde vardır ölüm gibi mesela tekerrürü olmaz.

Türk dünyasının gerçekten saygın kişiliği olan Kıbrıs Türklerinin tartışmasız lideri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kurucu Cumhurbaşkanı Ruf Denktaş hayata gözlerini yumdu. Denktaş; Çok genç yaşında bu milli davaya başını koymuş, Milli mukavemet teşkilatında önemli roller üstlenmiştir. Bu insan ezene baş kaldırmayı, hor görene ders vermeyi, cebri hareket edene cebrin ne olduğunu göstermeyi şiar edinmiş ve öyle yaşamış.

Büyük Türk Denktaş gayri nizami harbin tüm gereklerini yerine getirerek işgal altındaki Kıbrıs Türklerinin bilinçlenmesini sağlamış, bizzat cephede olmuş, gözü karalığı ile nam salmış. Elbette Anavatandan gelen yüce Türk milletinin Kahraman askerlerinin desteği ile başarılı olmuş ve kurulan Cumhuriyette Cumhurbaşkanı olmuştur.

Zaman zaman Anavatanı yönetenler ile fikir ayrılığına düşse de bu yarılık daha iyisini nasıl yaparız gailesinden olduğundan uzun sürmemiş ve Türkiye ile uyumlu bir birliktelik sergilemiştir. İşte bu ulvi insan elbette her faninin sonunu yaşamış ve ebediyete uğurlanmıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan törende bu ulvi insan ile ilgili saygı duruşuna bazı vekiller saygısızlık etmiş. Aslında Çok değil elbet. Ama biride bir binide bir. Olmaması gereken bir durum sergilenmiş ve saygı duruşuna katılmayan Kürt temsilcisi olduğunu iddia eden millet vekili tepki almıştır. Başta dedik. Bazı şeylerin tekrarı vardır. Ama bazı şeylerin tekerrürü imkânsızdır. Denktaş çekmiş gitmiş bu âlemden. Kalkıp saygını göstersen ne olur göstermesen ne olur. Sen kalkınca Denktaş gerimi gelecek. Tabi ki hayır. Ama büyüklük küçük düşünmeyenlerin işidir. Küçük düşünmek ise insana değer katmaz değerini paspas yapar.

Mecliste varda etrafımızda yok mu? Emin olun bakın etrafınıza serçeden ödünç aldığı beyni ile ben bildim diyen ve kendinden başaksını kuş kabul etmeyen ne çok insan var.

Bu insanların ortak tarafı küçümsemeleridir. Başkasını küçümsediklerinden saygı duruşuna kalmazlar, başkasını küçümsedikleri için laf dinlemezler, başkasını küçümsedikleri için kendilerinden başkasını bir fikri olduğunu ve bu fikri anlatabileceklerine ihtimal vermezler.

Sen ayağa kalkmazsan Denktaş gelmez biliyor ve iman ediyoruz giden gelmiyor. Ama Denktaş gibi ulvi insanların manevi varlığı da senin ezilmene, başının üzerinde Demokrasin kılıcı gibi sallanmaya devam eder bunu da unutma.

Selam ve dua ile..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net