03 Ağustos 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
 Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
  YAZARLARIMIZ
ONBAŞININ PIRPIRI
20 Ocak 2012 Cuma Bu yazı 23876 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hayat diyor birisi çatlak cam bardaktaki su gibidir. İçsen de tükenecek içmeyip masa üzerinde bekletsen de tükenecek. En iyisi diyor kana kana içte tükenecekse böyle tükensin.

Bizde kimseye takılmadan çatlakta olsa bardak içindeki suyu içip, fani hayattan mutlu olalım diye düşünüyoruz. Zira fani hayattan baki hayata geçiş sonrasında geriye dönüş yok.

Evet; biz böyle düşünüyoruz ama gündem yerinde durmuyor ki.ister istemez gündemin içinde yoğrulurken de bardaktaki su aklımıza gelmiyor ki içelim. Oda yavaş yavaş boşalıyor karışıyor toprağa.

Lafı Kürtlerin partisi olduğunu iddia eden partinin eş başkanına getireceğim. Otur adam gibi hayattan zevk al be kardeşim. Su akıp gidiyor iç kanarak. Tabi ki bir misyonun adamısın, bir dava uğruna mücadele ediyorsun bunu da anlar ve içmezsen içme derim. Beni de ilgilendirmez senin hayatını nasıl tükettiğin. Ama iş benim askerime laf etmeye gelince “orda dur” demekte bizim için elzemdir.

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin hiçbir elemanına laf etme yetkin yoktur. Ne senin nede senin zihniyetinde olanların.

Kaldı ki bu Kahramanların başı olan Komutana bizim için hakaret anlamı taşımasa da “onbaşı” yakıştırması yapmak kimsenin haddi değildir.

Askerliğini yapanlar bilir. Onbaşı “ihtiyaçları devlet tarafından karşılanan en küçük rütbeli asker” diye tarif edilir. Onbaşı olmak bir ayrıcalıktır. Hem birlik içindeki görevler anlamında farklıdır, hem askerin hitabı anlamında farklıdır. Komutan fırça atacak olsa bile astlarının yanında mümkün oldukça onbaşıya laf söylemez. Tenhaya çekip orda söyleyeceklerini söyler.

Onbaşı sınavlarını hatırlarım. Liyakatli, terbiyeli, ahlaklı ve yapabileceklerin içinden seçilir. Düşünülür öyle rütbe tevdi edilir.

General olmak için ise süreç ağır ve uzundur. Her şeyden önce binlerce kişinin içinden seçilerek askeri okula gireceksiniz. Emsalleriniz arasında temayüz etmiş olacaksınız. Disiplinli ve görevine hakim olacaksınız. Sonra akdemi sınavlarına hazırlanacaksınız. Gecenizi gündüzünüze katıp ders çalışacaksınız. Akademiyi kazanacaksınız ve okula gideceksiniz. Belli yaştan sonra öğrenci gibi ders çalışacaksınız. Sonra mezun olacaksınız. Kurmay subay olarak hata yapma lüksünüz olmayacak. Sonra generallik sıranız gelecek. Sıradakilerin içinde “en” olacaksınız. Sonra komutanlık yaptığınız her birlikte aslarınız üstleriniz ile “iyi” olacaksınız ki bir üst rütbeye gelesiniz.

Sonra elene elene en yukarıya tırmanacaksınız. Oraya gelmekte orada tutunmakta kolay değil. Siyasiler gibi kendilerini bir konuda bilgili olunca “olmuş” sayma lüksüde yoktur. Siyasiler kadar siyaseti, bürokratlar kadar bürokrasiyi ve tabi askerliği en iyi bilip uygulayıp uygulatmak zorundalar.

Bazı insanların bazı hastalıkları vardır. Hani bir şarkı vardı ya eskiden. “her şeyi sen bilirsin” her şeyi bildiğini sanarlar. Onlar için kendilerinden başkası yoktur. Onlar bilir, onlar bir numaradır, onlardan başkası anlamaz, onlardan başkasının beyni yoktur, onlardan başkasının fikri yoktur. Makamlarını iyi kullanırlar. Çünkü onlara kral çıplak diyen yoktur. Hatalısın diyeni ise hemen aforoz ederler. Etrafına doldurmuşlardır kendi akıllıları, başkasını anlamazlar.

İşte bu ruh halinde başkasının makamını mevkiini küçük görüp, çamur atarlar. Generali onbaşı yaparlar, bazıları polise tokat atar, bazılarının ufku polis arabasının önüne yatmak kadardır onu yapar.

Ama unutmadıkları bir şey var. Bir zamanlar Diyarbakır büyükşehir Belediye başkanı meşe ağacı için söylemişti ya. Onbaşının da halk arasında başka derler ama askeri terimde pırpırları var…

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
hoca  -  23-01-2012 - 02:35
ya o hainler askerlik yapmadıki onbaşıyı bilsin çavuşu bilsin bu soysuzlar olsa olsa amerikan uşağı maşalardır...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Kamil Öcal
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ağustos 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net