19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
ARA KABLOSU SANANLAR
06 Şubat 2012 Pazartesi Bu yazı 28468 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Birkaç gün önce Mevlit kandilinim idrak ederken neler yaşadınız bilmiyorum. Nasıl faydalı ibadetlerle Hakkın divanına durduğunuzda Rabbinizden neler istediniz tabi olarak sizinle Rahman arasında.

Koştunuz mu bilmiyorum camiye. Hazır Cuma günü de olunca kalabalıklaşan cemaatle birlikte huşu içinde Müftü beyin merkezi sistemle verdiği vaaz ne kadar girdi kafanıza.

Çarşıdan eve dönerken pastanelerin vitrinlerini süsleyen kandil simidinden aldınız mı? Mahallede kartopu oynayan çocuklara” bugün kandil gelin bakalım evlatlar kandil simdi yiyin” dediniz mi? Hanımefendiler evlerinde fırınlarında hazırladıkları hamur işlerini sıcak sıcak komşularına servis yaptı mı?

Bir gün önceden başladığınız orucunuzun iftarını ederken Ramazanlar mı geldi aklınıza. İlk yudum suyu açarken şükürlerin eşliğinde Afrika insanları, evsizler, yurtsuzlar, yiyecek ekmekleri olmadığından erken yatmak zorunda kalanlar, çöpten ekmek parçası toplamak için akşamın karanlığında hala evine gelemeyen ana babalar ve yavrular geldi mi aklınıza?

Akşam namazını aile fertleri ile cemaat yapıp kıldıktan sonra demlenen çaydan bir bardak içip, karla kaplı yolardan geçip yatsı vakti için camiye gittiğinizde kürsüden okunan kuran-ı kerimi dinlerken manasını bildiğinizden olacak tir tir titrediniz mi?

Koltuğa oturup eşin dostun kandilini kutlamak için yazdığınız mesajları gönderirken, telefonla tebrikleşirken “bu tür mesaj işleri kapitalizmin bir eseri, para kazanmak için mesajı icat etmişler Müslüman da buna alet oluyor çekiyor mesajları” diyenlere kızdınız mı? “yahu harcadığınız gereksizleri düşünün, bir iki paket havaya üfürdüğünüz sigara dumanına verdiğiniz para kadar para verseniz ne olur. Sair zamanlarda kim kimi arayıp soruyor. Kim kimle helalleşip, selamlaşıyor. Böyle günlerde dertleşmenin, selamlaşmanın, bir birlerine iyi dileklerini sunmanın kime ne zararı olur” diye düşünüp, aklını kendinden bir karış ileride sanan, selamlaşmanın önemini bilmeyenlere “Allah hidayet versin” dediniz mi? Sabahın belki de ilk ışıklarına kadar ekranlarda olan kandil programlarından başlayarak, ibadet edip, kuran okuyup, namaz kılıp rabbinizden isteyebildiğiniz kadar istediniz mi?

Bazıları kandilleri önemsiz görür. Hata. Kandiller birleştirici özelliği taşır. Arınmadır, dilek günüdür, ibadetin kullar ile birleşerek yaradana iletilme Rahmana sığınma günüdür.

Bazı serçe beyinliler ise İslamı sadece Kuran’dan tecelli sanır. Kuran elbette Rahman ve Rahim olan Rabbin direk emridir. Ancak İslamın yaşanmasının örneği olan sünnet ve hadislerde vardır. İki cihan padişahı Hz. Muhammed (SAV)’in yaşam tarzı ve yaşayış biçiminde ki örnekler Müslüman’ın hayatının yönlenmesi için yegane örnektir. Bu örnek hayatı yok sayıp sadece Allah(cc)’ın emirlerini yaşamaya kalkmak yanlışa düşmesine sebep olabilir. Zira Kuranı kerim doğruyu eğriyi elbet ne olarak anlatıyor ancak pratik hayata döken örnek ise peygamberimizin hayatıdır.

Bu ayrımı yapanların yani Peygamberimize sadece Ara kablosu rolü biçenlerin gerçekte art niyetli oldukları muhakkaktır. Peygamber sadece aldıklarını aktarmıyordu aynı zamanda yaşamı ile örnek tekil ediyordu. Bu nedenle bu mübarek günlerde aramıza nifak tohumu saçanlara biraz daha dikkat etmeliyiz. Gerekli gereksiz yetkisiz kişilerin konuşması ile kalbin ısınması gerekirken Allah muhafaza kalp kayması yaşanabilir. Bunun önüne geçmenin en güzel yolu ise muteber kitaplardan doğruyu okuyup öğrenip hayata geçirmektir.

İnşallah faydasını görürsünüz ettiğiniz her ibadetin ve düşündüğünüz her güzel duygunun. Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı  -  07-02-2012 - 09:29
Sonsuz güzellikler ve sonsuz iyilikler sizin ve sizin istediklerinizin olsun...Sağolun, VAROLUN,gülolun,NUROLUN inşallah.
Şevket Özsoy  -  07-02-2012 - 07:43
Fazlı Bey, bu güzel yazı için tebrik ediyorum. Dualarımız ve dileklerimiz bütün Müslüman Türk kardeşlerimiz üzerine olsun inşaallah.
ömer olgun  -  06-02-2012 - 14:51
köşe yazını ilgiyle takip ediyorum insanların anlayacağı dil ve konuları seçmen öemli bu haftaki yazında günün öemi için takdire değer ağzına sağlık kardeşim
Hayat KARS  -  06-02-2012 - 12:11
Çok yerde rastlamışsınızdır muhakkak; Hz.Peygamber(s)’in mesajından fazla hırkası ile, ahlakından fazla sakalı ile ilgilenen müslümanların varlığına.. Geleneğimizin aşırı yüceltmeci bir Peygamber tasavvuru var. Hz.Peygamber’den bahsederken; onun mesajı, getirdiği ahlaki ilkeleri, ibadetlerinin ruhu gözardı ediliyor, kullandığı eşyalar, uğradığı yerler, giydiği elbiseler, mesajından “daha önemli”ymiş gibi davranılıyor. İslam’ın ahlak ve ahkâm boyutunun birleştirilerek dengeli bir “müslüman” örneği olmak varken ya ahkâmda takılıp ahlakı gözardı etmek ya da ahlakı yeterli bulup ahkâmdan yüz çevirmek sıkça görülen bir davranış biçimi. Aynı biçimde; Hz.Peygamber’i aşırı yücelterek örnek alınması imkansız bir hale getirmek ya da tamamen salt mesaj taşıyan “postacı”ya indirgemek de yine bir başka denge eksikliği örneği. Söz konusu denge eksikliğini hatırlatma gayreti içinde olmanız hoş bir yazı çıkarmış ortaya. Sanırım bu başlığı M.İslammoğlunun üç Muhammed eserinden aldınız.Buda sizin okumadan yazan kalemi kırılasıcalardan olmadığınızı gösteriyor. Okuyup yazmanız, afaki yazmaya çalışanlara misal teşkil eder inşallah. Emeğinize sağlık.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net