28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ÜSTÜMÜZE VAZİFE
09 Şubat 2012 Perşembe Bu yazı 20602 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kamuran Esene adlı bir yazar diyor ki Tema Vakfı’nın bir sloganı var: “Üstünüze vazife olmayan işlere karışın.”...Bu cümleyi ilke edindim kendime. Nereye gidersem gideyim, nerede olursam olayım, üstüme vazife olmayan her şeye karışırım. Bunu, bir vatandaşlık görevi sayarım.

Yanlış davranış gösteren birini uyarırım. Görevini eksik yapan birine, görevini hatırlatırım. Doğru yerde doğru davranış gösteren birine de mutlaka memnuniyetimi belirtir, teşekkür ederim. Hal böyle olunca da zaman zaman tatsızlıklar yaşarım. Üstüme vazife olmayan işlere karıştığım için, azarlanırım. Hatta belki alaya bile alınırım. Yine de yapacağımdan geri kalmam. Çünkü böyle olmaya yıllar önce karar verdim.

Üstüne vazife olmayan her işe karışmaya, bunun doğru bir davranış olduğuna ne zaman karar vermiş biliyor musunuz? Bakın anlatayım: diyor. Yıllar önceydi. Öğretmenlik yapıyordum o yıllarda. Her okul çıkışında, kırmızı renkli bir arabaya rastlıyordum. Lise ve ilkokul öğrencilerinin doldurduğu dar caddede fırtına gibi gidiyordu. Öğrencilerin okuldan çıkma vaktinde, tüm öğrenciler yolları doldurduğunda, bu araba ortaya çıkıyor, caddede adeta uçuyordu. Arabanın, öğrencileri neredeyse çiğneyecekmiş gibi büyük bir süratle her gün aynı saatte aynı yoldan geçmesi, artık kanıksadığım bir olaydı. Arabayı uzaktan görür görmez, uyarırdım öğrencileri,”Kenara... Kenara! ...” diye.

Arabadaki genç, lisedeki genç kızlara hava atıyordu. Daha doğrusu ben böyle düşünüyordum. Kız öğrencilerin yanından, neredeyse onların eteklerine sürünürcesine geçtiğine kaç kez tanık olmuştum. Bir gün bir öğrenciyi ezecek diye korkuyordum.

İşte yine böyle bir okul çıkışı, aynı arabaya rastladım. Karşıdan öyle bir süratli geliyordu ki, öğrencilerle dolu yolda zikzaklar çizerek ilerliyordu. Öğrenciler kendilerini daracık yaya kaldırımlarına zor atıyorlardı. Üç okulun öğrencisi birden aynı saatte, aynı yoldaydılar. Hepsinin yaya kaldırımına sığması mümkün değildi. O nedenle araba yoluna taşıyorlardı. Bu, ecele gider gibi yol alan arabanın plakasını aldım, sürücüyü polise şikâyet etmeye karar verdim.Ancak Üstüme vazife olmayan bir işe karışmam, bir sürücüyü polise şikâyet etmem hoş karşılanmayabilir dedim ve böylece telefon etmekten vazgeçtim. Aradan birkaç gün geçti. Kasabamız bir gün; bir kişin ölümü, bir kişinin ağır yaralanmasıyla sonuçlanan bir kazayla sarsıldı. Ehliyetsiz sürücü, özel arabasıyla bir kamyona çarpmış; özel arabadaki genç ölmüş, sürücü de ağır yaralanmıştı. Sonra bu sürücünün, kendisini polise şikâyet etmekten son anda vazgeçtiğim genç olduğunu öğrendim.Yıkıldım! Yaptığımın daha doğrusu yapmadığımın, yapamadığımın ne kadar yanlış olduğunu anladım. Ama geç kalmıştım. Zamanında doğru davranış gösterseydim, bir gencin ölümüne engel olabilirdim. Eğer o gün, o sürücüyü polise şikâyet etseydim; belki o genç en azından bir süre direksiyon başına geçmeyecekti. Bir kazaya, henüz on altı yaşında bir gencin ölümüne sebebiyet vermeyecekti. Kendisi ağır yaralanmayacaktı.

Etrafımızda o kadar çok üstümüze vazife olacak şey oluyor ki biz üstümüze almıyoruz. Almak lazım. Bazen bir can ile, bazen mal ile, bazen mutsuzluk ile, bazen önü alınmaz olaylar ile sonuçlanan etrafımızdaki olaylara duyarsız kalmadan “bu benim üzerime vazife kardeşim dememiz lazım. Aksi halde bana necilik sonucunda toplumunda dejenere olduğunu, ailenin de dejenere olduğunu, çocuklarımızın da dejenere olduğunu görmemiz kaçınılmazdır. Yazık olmadan, keşke demeden “bana vazife” diyelim ki toplum kazansın.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
fazlı  -  10-02-2012 - 09:13
işte gerektiğinde telefon etmek etmeyi düşünmek gelecekte olası bir durumda planlamak iyi insan olunduğunu gösterir.armağan kardeşin dediği gibi aslında bırakın tartışmayı eğer anlaşamıyorsan hakem çağır. Polisimiz melek gibi bekliyor her köşede sağolsun.Sayın Vural haklısınız S yollar yapanlar yapmasına müsade edenler haksızlığın karşılığını çeker kim olursa olsun.Hayatta hep I gibi olmak lazım değilmi?:))
a.vural  -  09-02-2012 - 14:20
evet çok doğru ama yıllar önce kırıkkalede yol geçerdi yol eğer yetkililerin akrabasına,hısımına,köylusune denk gelirse yol s olurdu garibanınkinide lodoslama girerlerdi hadi bakalım üstümüze elzem değildi ama şikayet ettiğinde hem komşunla kötu olurdun hemde eşrafdan bu arkadaşlarla uğraşmakdan bitap düşerdin bende şimdi ölenlere beddumı yapıyorum inşallah cennetleri mekan olur ama şu kısacık dünyada s yol yapmaya değermiydi saygılarımla
Armağan  -  09-02-2012 - 11:00
Bencede her vatandaşımız bu tür konularda eline telefonu alıp polise gerekli ihbarı yapmalı. Bu sadece vatandaşın iyiliği için değil, tehlike oluşturan ilgili ikişilerinde iyiliğini kapsamaktadır.
ecrin beyza  -  09-02-2012 - 09:51
Sİze katılıyorum hocam....çok güzel bir konu.Etrafımızda o kadar çok olumsuzluk var ki aslında hepsini üstümüze almalı,burnumuzu sokmalı,bize dokunmayan yılanın bin yaşamasını dilememeliyiz.Dediğiniz gibi bir olayı yakın zamanda bende yaşadım ve sonra müdahale etmediğim için çok pişman oldum.Komşu kadının çocuğunu terbiye etmek için akşam saati haftanın en soğuk gününde sokağa atması beni çileden çıkarmıştı.Çocuğun ağlama seslerine balkona çıktığımda ki manzara tüylerimi diken diken etmeye yetmişte artmıştı bile.Polise telefon etmek için beklediğime kaybettiğim zamana sonra çok pişman oldum.Tekrarında yapmam gerekeni biliyorum ve bu güzel yazınızdan dolayı size çok teşekkür ediyorum..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net