26 Kasım 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
BAŞARILAR DİLERİZ
BAŞARILAR DİLERİZ
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
Vali Bülent Tekbıyıkoğlundan 24 Kasım Ziyareti
SİLAH OSB  TOPLANTISI YAPILDI
SİLAH OSB TOPLANTISI YAPILDI
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
EGİTİME ÖNEM VERİYORUZ
  YAZARLARIMIZ
Emir Mankurtlaşırsa
18 Şubat 2012 Cumartesi Bu yazı 36179 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Merhum Kırgız Yazar Cengiz Aymatov ‘Gün Olur Asra Bedel’ isimli romanında ‘mankurt efsanesini’ anlatır. Efsaneye göre, Kırgızların komşusu olan Juan-Juan isimli barbar bir topluluk kendilerine hizmet edecek köleler aramaktadır. Juan-Juanlar, komşu kabilelere baskınlarla yağma yaparlar. Esirlerin genç ve güçlü olanlarını, adına mankurtlaştırma denilen işkenceye tabi tutarlar.

İşkence şu şekildedir: Önce esirin başı kazınır ve saçları tek tek kökünden kopartılır. Bu esnada bir deve kesilerek, boyun derisi parçalara ayrılır. Esirin kan içindeki kafası bu deri parçalarıyla sarılır. Tutsak bu işkence ardından günlerce aç susuz kızgın bozkır güneşi altında bekletilir. Deri güneşte kurudukça basınç uygular. Ya ölecektir, ya da hafızasını tamamen yitirecektir. İşkence dayanılmaz bir acı verir. Kazılan saçlar büyümeye başladıkça dışarı çıkamayarak, esirin başına batar. Tutsak başını yere vurmasın diye kütüğe bağlanır. Bu işkenceye dayanamayan tutsakların bazıları ölür. Kalanlar mankurtlaşır.

Aytmatov adı geçen kitapta mankurtlaşma kavramını şu şekilde anlatmaktadır: "Mankurt, efendisine sadık, onun sözünden asla çıkmayan, başkalarını dinlemeyen, karnını doyurmaktan başka bir şey düşünmeyen bir yaratık.. Açlıktan ölmemek için yiyecek, donmamak için eskide olsa giyecek verdiniz mi, başka bir şey istemez.. Ve bu mankurt, efendisinin emriyle, kendisinden, aslına dönmesini isteyen öz annesini bile öldürecek kadar kimliğinden ve kişiliğinden uzaklaşır...”

Bu işkenceye uğrayan kişi istenilen her şeyi yapmaya başlar. Bilinçsizdir! Aslını unutur. Geçmişe dair bir şey hatırlamaz. Köle kendisini mankurtlaştıranları efendi bilerek, onlara adeta tapar, adını unutur, soyunu unutur.

Mankurtlaşan kişi, içinde yaşadığı toplumdan uzaklaşır ve yabancı himayesine girer. Kimliksizleşir. Yabancılaşır. Dostunu düşmanını bilmez. Mankurt düşünmez. Başkaları düşünür ve onu yönlendirir. Başkaldırma, isyan, sorgu gibi şeyler ona uzaktır.

Bu efsaneyi ve mankurtlaşmayı neden anlattık?

Günümüzde siyasal ve sosyal terminolojide kullanılan bu sözcük; milletin bilincini kaybetmesi, tamamen başka kültür ve ideolojilerin egemenliğine boyun eğmesi anlamlarında kullanılmaktadır.

Türkiye’de mankurtlaşma Türk milliyetçilerinin bildiğinin aksine sadece dilde, kültürde değil; siyasette, sosyal hayatta kısacası toplumun her kesiminde görülmektedir.

Ve bu durum, Türk insanını yakından ilgilendirmektedir.

Maalesef, Halk bedeni ihtiyaçları için mankurtlaşırken, yöneticilerde koltukları için mankurtlaşmışlardır.

Evet, Türk Milliyetçilerinin köklerinden kopanlar için çok kullandıkları bir kelimeyi bundan sonrada daha da çok kullanacağız gibime geliyor.

Yüce yaradan, milletimizi soysuzlaşanlardan, büyük gibi görünüp de efendilerinin emrine itaat edenlerden, münafıklardan ve mankurtlaşanlardan korusun.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Murat  -  20-02-2012 - 09:09
Amin Hocam eline sağlık
mehmet gençer  -  18-02-2012 - 10:04
Sevgili şevket kardeşim.Teşhisin çok doğru ve verdiğin örnek çok güzel bundan dah güzel ifade edilemezdi.Yazının sonundaki duana amin diyorum. Sevgilerimle.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Dede BULUT
Başar ÖZDEMİR
Ömer ŞENGÜL
Ömer Dede Kılıç
Hidayet DOĞAN
Sami GÜLER
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  22 Kasım 2022 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net