29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
Yaz Spor Okulları Açıldı
Yaz Spor Okulları Açıldı
  YAZARLARIMIZ
Fetih 1453
22 Şubat 2012 Çarşamba Bu yazı 34247 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Fragmanını beğendiğimiz filmi görmek için Pazar günü öğrencilerimle birlikte sinemada idik. Salona girmeden önce dikkatimizi çeken ilk şey kalabalık oluşu idi. Film’in en pahalı Türk yapımı olduğunu öğrenince acaba karşımıza ne çıkacak diye meraklanmadık desek yanlış olmaz.

Film’de gördüğüm bazı eksiklerden bahsetmek istiyorum. Eyüp El- Ensari’nin mezarının bulunması Fetih’ten sonra idi. Fetih sırasına konulmuş, “Ya ben İstanbul’u alırım ya İstanbul beni” sözü film içinde erken söylenmiş, bir de özellikle Akşemseddin’in karakteri filmin ciddiyetine, Akşemseddin’in ruhani kişiliğine hiç uymamış, yakışmamış komedi karakteri gibiydi. Başrole oturan Ulubatlı Hasan yerine Kara Murat karakteri olsa tarihi gerçeklere daha uygun olurdu.

Ulubatlı Hasan’ın sancağı diktiği sırada Kelime-i şahadet, yada tevhid getirse diye bekledik ama olmadı.

Fatih’in Ayasofya’ya girişinde Clinton'ın 1999 depremi ziyaretinde Erkan bebek’in Clinton'ın yanaklarını dokunma sahnesinin bir Bizanslı çocuk tarafından Fatih’e yapılmasını manidar buldum. Oysa ki biz Ayasofya’ya giren Fatih’in Namaz kılmasını bekliyorduk.

Sıraladığım bazı eleştirilere rağmen filmi bütün salondaki seyirciler gibi bende beğendim.

İstanbul’un fethi nasıl bir çağ açıp bir çağ kapattıysa bence bu film’de Türk sinemasında bir çağ açıp bir çağ kapatacak. Artık seviye Türk sinemasında yükseldi. Bu filmden sonra Kurtuluş Savaşını, Malazgirt Savaşını hatta Kürşad Destan’ını da bekliyoruz.

Sinema’nın önemli bir endüstri olduğu malum. Bu projeye para yatıranların çok fazla kazanması lazım ki yeni projelere imza atabilsinler. Ayrıca toplumları etkilemenin ve istediğiniz alana çekebilmenin önemli bir yoludur sinema. Bu sebeple tarihimizi, kültürümüzü iyi anlattığına inandığımız projelere bizim de destek vermemiz lazım.

Filmde efektler, ses, müzik çok güzeldi. Bir sinema eleştirmeni değilim. Ama gözümüze batan çok büyük bir hata yoktu.

Başrol oyuncusu Fatih’in ağırlığı altında kaldı gibi bir eleştiri var ama unutmayalım Sultan Mehmed İstanbul’u fethettiği sırada daha yirmi bir yaşında idi.

Eğitimde görselliğin önemini bir kez daha anlamış oldum. Film’i izleyen bütün öğrencilerim atalarımızın ne büyük işler yaptığını ve ecdadımızdan gurur duyduklarını söylediler ki. Sadece bu sebeple birlikte sinemaya gelmekle ne iyi iş yaptığını anladım. Bunun yanında Film’in yapımcılarını bir kez daha kutladım.

Kırıkkale’de sinemayı hiç bu kadar dolu görmemiştim. Gençlerin çoğunlukta olması sevindirici doğrusu. Milli Tarih bilincinin oluşması, gençlerin tarihe karşı ilgi duymaları ayrıca ümit verici buluyorum.

Bu konuda öğretmenlerimizin yönlendirici olmaları, mümkünse öğrencilerle birlikte sinemaya gitmelerini tavsiye ediyorum.

Ayrıca Sınav Dergisi Dershanesi olarak bize yer ayıran, bize yardımcı olan Sinema yönetimine ayrıca teşekkür ediyorum.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Mehmet Demirkaya  -  27-02-2012 - 06:34
Tarih öğretmeni olarak eleştirileriniz yerinde ben tarih öğremeni olmadığım halde filmde mehter takımının olmamasını ilginç buldum Fatih Sultan Mehmet fetih te topkapıdan 300 mehteran takımı ile girdiğini biliyorumda bunlar bilememiş ama olsun güzel film bi sonrakine inşallah daha güzel olmasını umut ediyorum.
Ecrin Beyza  -  23-02-2012 - 23:09
Sayın Özsoy filmle ilgili benimde bir kaç eleştirim olacak.Bende büyük bir merak ile beklediğim filmi beklediğime değmiş diye düşünerek izledim .Ama sizinde bahsettiğiniz gibi bazı eksiklikler yok değildi.En büyük eksiklik Osmanlıyı mehter takımsız düşünmekti bence.Bir film bu kadar güzel olacak efektler savaş sahneleri görselliğiyle göz dolduracak ama mehter olmayacak.Neden konduğu ve ne çaldığı belli olmayan bir kaç davul hariç bizden bir müzik yoktu.Bu demek değilki müzik kötüydü ...hayır çok güzeldi....ama savaş dendİmi askeri coşturan zaferler kazandıran sesini duyduklarında düşmanı korkudan titreten o mehter değilmiydi.Size katılıyorum Akşemseddin rolüne hiç uymamış. Fatihin hocasıyla ilişkisi daha çok vurgulanabilirdi....ve daha birçok ayrıntı.Bu filmi çok başarılı bulmakla beraber ,sanki bazı kesimlere sevimli görünmek için ,hem sizden hem bizden mantığıyla hareket edilmiş.Şu özentiden bir türlü kurtulamadık maalesefTarihi biraz bilenler için hatalar bariz belli ama yinede böyle bir filmin olması, tarihi destanlarla dolu bir millet olarak yenilerinin çekileceği umudunu doğuruyor.Daha önceki yazılarımda bundan bahsetmiştim...Burunlarını soktukları her savaştan yenilgiyle çıkan Amerikalıların bunu kahramanlık destanlarına çevirdikleri filmleri ağızları beş karış açık izleyen bizler için alın size film dedirten bir eser......iyi seyirler
ismail  -  22-02-2012 - 23:00
hocam beni de götürseydiniz sizinle daha anlamlı izlerdim
Resul Ercan  -  22-02-2012 - 21:50
Sayın Hocam, çok güzel ve yerinde bir eleştiri yazısı olmuş, aynen katılıyorum. Siyasi yazmadığınızda ne güzel yazıyorsunuz..:) Filme gelince, gerçeğine birebir benzese zaten belgesel olurdu kimse izlemezdi. İnşallah daha iyilerinide izleriz.
tülay  -  22-02-2012 - 12:16
Şevket bey merhabalar sizin yaınızda özel birine mektup yazmış gibi olmuş.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Haziran 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net